Sargot veselību, iesaka mazgāt ne tikai rokas, bet arī viedierīces
Una Ahuna-Ozola

 Kā liecina jaunāko ASV zinātnieku pētījumu dati, koronavīruss «Covid-19» uz dažādām virsmām spēj izdzīvot diezgan ilgi. Piemēram, uz plastmasas, kas ir lielākās daļas telefonu aizsargvāciņu sastāvā, vīruss ir aktīvs līdz pat trīs dienām Lai izvairītos no saslimšanas, eksperti iesaka viedierīces – telefonus, datorus, planšetdatorus –  laiku pa laikam dezinficēt. Padomus, kā to darīt, nekaitējot ierīcei, apkopojis mobilo sakaru operatora BITE loģistikas un ierīču nodaļas vadītājs Roberts Birnbaums.
         Mūsu biežāk izmantotās viedierīces – viedtālruņi – ir viena no netīrākajām lietām, ko ikdienā ņemam rokās. Veiktais pētījums salīdzinājis uz mūsu viedtālruņa atrodamo baktēriju un mikrobu skaitu ar sanitārajiem mezgliem. Kā izrādās, viedtālruņi ir aptuveni 10 reizes netīrāki. 
 
Notīri viedierīces ekrānu
    Viedierīces ekrānam pieskaramies ik reizi, kad darbojamies ar to, līdz ar to īpaša uzmanība jāvelta rūpīgai ekrāna notīrīšanai. Lai to izdarītu, vislabāk izmantot dažādus speciālos tīrīšanas līdzekļus, kas paredzēti šim nolūkam. Tomēr, ja tādu nav pa rokai, digitālo ierīču ekrānus var tīrīt ar mikrošķiedras lupatiņu, kas samitrināta destilēta ūdens un 70% izopropilspirta šķīdumā (attiecībā 1:1). Tāpat šim nolūkam var izmantot roku dezinfekcijas salvetes vai dezinfekcijas šķidrumu, taču to nekādā gadījumā nedrīkst liet tieši uz ekrāna. Viedierīces ekrānu nedrīkst tīrīt ar parastajiem tīrīšanas līdzekļiem, piemēram, logu tīrīšanas šķidrumu, balinātāju, etiķi vai alkoholiskiem dzērieniem. Šīs vielas ne­drīkst nonākt uz ekrāna un citām stikla virsmām, ja tādas izmantotas, piemēram, arī citur telefona korpusā, jo tās noārda oleofobisko pārklājumu, kas tiek izmantots, lai pirkstu no­spiedumi uz ekrāna paliktu mazāk redzami, neizsmērētos, kā arī ekrāns būtu īpaši gluds. 
 
 Rūpīgi notīri visu viedierīces korpusu
    Pārējai tālruņa korpusa tīrīšanai var izmantot gan to pašu šķīdumu, ar kuru tīrīts displejs, gan citus dezinfekcijas līdzekļus, uzmanoties no šķidruma iekļūšanas, piemēram, lādētāja ligzdā vai skaļrunī. Ierīces jāsargā no tīrīšanas līdzekļu šķidrumu iekļūšanas tajā arī tad, ja tā ir mitrumdroša, jo šī drošība attiecināma tikai uz saldūdeni – tīrīšanas līdzekļi var iekļūt ierīcē, un šādā gadījumā tās remonts garantijas ietvaros nodrošināts netiks. Šaurākas vietas, stūrīšus, iedobes ieteicams iztīrīt ar vates kociņu. Pēc tīrīšanas telefons jānoliek nožūt – nekādā gadījumā to uzreiz nevajadzētu likt atpakaļ aizsargvāciņā. 
 
Ierīces aizsargvāciņa tīrīšana
    Ja ierīces aizsargvāciņš gatavots no tādiem materiāliem kā plastmasa vai silikons, to var mazgāt ar ūde­ni un ziepēm, pēc tam ļaujot tam nožūt. Ja aizsargvāciņš izgatavots no cita materiāla, piemēram, ādas vai koka, jāatrod tāds tīrīšanas līdzeklis, kas paredzēts tieši šim materiālam. Infor­māciju par piemērotāku aizsargvāciņa kopšanu noteikti iespējams atrast tā ražotāja mājaslapā. 
 
Neaizmirsti par citu viedierīču higiēnu
    Tāpat kā viedtālruni, arī citas viedierīces būtu vēlams notīrīt. Piemēram, planšetdatora tīrīšanai var izmantot tās pašas metodes un materiālus, ko viedtālruņa tīrīšanai. Savukārt, tīrot portatīvo datoru, īpaša uzmanība jāpievērš klaviatūrai, lādēšanas un citām ligzdām, kā arī pelei un skārienpaliktnim. Tīrot šīs datora daļas, nekādā gadījumā tīrīšanas līdzekli nedrīkst uzklāt tieši uz datora – vispirms līdzeklis jāizsmidzina uz lupatiņas un tikai tad ar to jātīra ierīce. Tīrot datora ekrānu, jāievēro tie paši noteikumi, kas tīrot viedtālruņa ekrānu. Nedrīkst izmantot logu mazgāšanas šķidrumu vai citus mājsaimniecībā izmantotus tīrīšanas līdzekļus – arī datoru labāk tīrīt ar dezinfekcijas salvetēm vai speciāli datora tīrīšanai paredzētiem tīrīšanas līdzekļiem. Noslēgumā no­teikti jāatceras notīrīt arī datora korpusu, rūpīgi dez­inficējot visu tā laukumu. 
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

 1. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 3 mēnešiem

  Ja nav pie rok lupatins, tad ekrān var nolaizit un pēc tam izspļaut, un vēlreiz izspļaut.

  Atbildēt
 2. žļurben žļarbenis
  žļurben žļarbenis
  pirms 3 mēnešiem

  Var arī uzčurāt, jo urīns ir dezinficējošs šķidrums, var uzčurāt arī uz vaļējām brūcēm - ātrāk sadzīst.

  Atbildēt

Pievienot komentāru