Sarkanās armijas virsnieku apbedījumi  neatradās zem lielgabala postamenta
INESE ZONE

13. jūnijā Jēkabpilī sākās Sarkanās armijas virsnieku piemiņas vietas un blakus esošā memoriāla betona konstrukciju demontāža un zondāžas  darbi, kurus veic SIA “Jēkabpils pakalpojumi” un kritušo karavīru meklēšanas vienība “Leģenda”. Pēc domes lēmuma pieņemšanas par demontāžu saskaņojums šo darbību veikšanai saņemts no biedrības “Brāļu kapu komiteja”. Zondāžas mērķis bija konstatēt, vai zem postamenta, uz kura atradās demontētais lielgabals, ir Sarkanās armijas virsnieku apbedījumi. 
     Meklēšanas vienības “Leģenda” vadītājs Tālis Ešmits BD pastāstīja, ka zem lielgabala postamenta, kas uzstādīts 1973. gadā,  apbedījumi nav atrasti, un to nevar dēvēt par apbedījuma vietu. Tā kā vēsturiskās liecības vēsta, ka virsnieki apglabāti šajā teritorijā, tika vērtēti iepriekš - 1947. gadā - uzstādītā pieminekļa attēli un secināts, ka tas atradies tuvāk Rīgas ielai. Veicot zondāžu, šajā vecā pieminekļa vietā atrastas trīs militārpersonu – ģenerālmajora un divu pulkvežu  - mirstīgās atliekas. Ģenerālmajora apbedījuma vieta bijusi tieši zem plākšņu celiņa, kas veda uz postamentu. Savukārt abi pulkveži apbedīti abpus ģenerālmajoram, aptuveni četru metru attālumā uz katru pusi no viņa kapa. 
     -Zem trotuāra, kas ved uz postamentu, bija labi saglabājusies 1947. gada pieminekļa pamatne. Zem tās arī atradām ģenerālmajora kapavietu. Apbedīto personu dienesta pakāpes varēja noteikt pēc formas tērpu atliekām, kur bija saglabājušās atšķirības zīmotnes. 1947. gada pieminekļa pamatnei kā betona stiegrojums bija izmantotas dzelzceļa sliedes. Vai nu tāpēc, ka tās būtu grūti demontēt, vai citu nezināmu apsvērumu dēļ jaunā pieminekļa būvnieki 1973. gadā nolēma kapavietas nolīdzināt un jauno postamentu uzcelt citur, - saka Tālis Ešmits. 
     Viņš stāsta, ka darbi 14. jūnijā pabeigti, neskatoties uz spēcīgo lietu. To būtu izdevies paveikt ātrāk, ja vispirms apbedījumi nebūtu meklēti zem lielgabala postamenta atbilstoši versijai, ka tie atrodas tur. Atrastās mirstīgās atliekas tiks nodotas glabāšanai, līdz Jēkabpils novada dome organizēs pārbedīšanu.
Pašvaldība ir informējusi, ka mirstīgās atliekas pārbedīs Brāļu kapos Varoņu ielā. Pagaidām postamentu un plāksnes ar karavīru attēliem, kas bija izvietotas uz demontētajām betona stēlām, glabās SIA “Jēkabpils pakalpojumi” noliktavā, līdz izlems, vai tās izmantot Varoņu ielas Brāļu kapos.
    Atbilstoši sākotnējai versija, 22. armijas artilērijas ģenerālmajors Sergejs Kuprijanovs, kā arī 130. latviešu strēlnieku korpusa pulkveži Gavrils Šarikalovs un Sahabutdins Gazejevs bija apbedīti zem pjedestāla, uz kura vēl nesen atradās lielgabals. Tomēr tagad zināms, ka šī informācija īsti neatbilst patiesībai, un lielgabala postaments nebija apbedījuma vieta.
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru