«Sēlijas laivas» turpina iet pa Leišmalītes ceļu

11. janvārī Aknīstes biedrība «Sēlijas salas» aicināja aktīva dzīvesveida cienītājus otrajā pārgājienā pa Leiš­malītes ceļu. Pirmajā biedrības rīkotajā pārgājienā  «No lievenīšu stāstiem līdz Gār­senes Bagātību salai», kas notika 17. novembrī,  dalībnieki veica  maršrutu no Subates līdz Gārsenei, bet izturīgākie aizgāja arī līdz Aknīstei.  Otrajam pārgājienam bija dots nosaukums «No Bagātību salas līdz Kafejas salai», un tas veda no Aknītes uz Elkšņiem, iepazīstinot  ar  Sēlijas dabu un  cilvēkiem. Piedāvājam lasītājiem organizatoru pārstāvja Andra Zīberga pārgājiena aprakstu. 
   
      Kā norunāts, pulksten deviņos no baznīcas puses pie Aknīstes novada domes ēkas stāvošai pārgājienu dalībnieku grupai pevienojas Aknīstes novadpētniecības muzeja vadītāja Līga. Tā man ir trešā reize, kad uzklausīšu stāstījumu par Aknīsti, taču ir pilnīga pārliecība, ka tas būs kas jauns, jo zināšanas par pilsētiņas vēsturi  Līgai ļauj stāstīt kaut 24 stundas no vietas.  Uzzinām, ka padomjlaiku pirmajos gados vietējie partijnieki bija nolēmuši vēl nepabeigto baznīcu izmantot kluba vajadzībām, rīkojot komjauniešiem ballītes, taču no Rīgas izsauktais atbildīgais darbinieks no draudzes puses ticis tik bagātīgi cienāts, ka beigu beigās sapratis – baznīcai paredzētā ēka  Staļina un Ļeņina bērnu un mazbērnu deju vakariem tomēr nederēs. Tā šņabis un uzkožamie izglāba Aknīstes Svētā Ignācija Romas katoļu baznīcu. Nepagājām ne desmit soļus, un atkal apstājamies, šoreiz pie Aknīstes Veselības un sociālās aprūpes centra. Te agrāk bijusi slimnīca, taču vēl pirms tam no ēkas uzcelšanas līdz 1957. gadam – Aknīstes rajona partijas komiteja.
Kā kādreiz varējis atšķirt katoļu mājas no luterāņu mājām; kur pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados taisīja zārkus, to apkalumus; kur atradās skola; kā ukraiņu laulātais pāris trīsdesmit gadus vēlāk divatā Aknīstes katlu mājai mūrēja skursteni? To visu mēs uzzinājām, pirms nokļuvām pie Salt­upju svētavota – kopš 13. gadsimta izmantota avota, par ko liecina upurakmens.
    Pāri trošu tiltiņam šķērsojam Dienvidsusēju. Pie Vecmelderu dzirnavām mums pievienojas vēl trīs dalībnieki, līdz ar to šajā pārgājienā dosies divdesmit viens gājējs.
   
 
Pilns teksts – 17. janvāra "Brīvajā Daugavā". 
Ja vēlaties abonēt šī (vai jebkura cita BD numura, sākot no 2010. gada) numura elektronisko (pdf) versiju, rakstiet uz e-pastu: sarmite@bdaugava.lv
Piemēram: Vēlos saņemt "Brīvās Daugavas" 17. janvāra numuru savā e-pastā: manspasts@inkaste.lv (jūsu e-pasta adrese).
Viena numura cena – 0,44 eiro, mēneša maksa – 3,80 eiro  (t. sk. PVN 21%) (būs jāveic pārskaitījums internetbankā). 
 

Santas Šmites un pārgājiena dalībnieku foto

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. GedertsPiebriedis
    GedertsPiebriedis
    pirms 6 mēnešiem

    Ir tak tomer trak cilvek, laba nozīme.

    Atbildēt

Pievienot komentāru