Sēlijas novadu apvienība apkopo domju lēmumus un tiekas ar premjeru
ILZE BIČEVSKA

Kā jau ziņojām (BD 3. decembra numura materiāls «Pašvaldības meklē iespējas veidot Sēlijas novadu»), novembra nogalē Sēlijas novadu apvienības (Aknīstes, Viesītes, Neretas, Salas, Ilūkstes, Jaunjelgavas un Jēkabpils novada) pašvaldības domes sēdēs pieņēma savu lēmumu jautājumā par administratīvi teritoriālo reformu (ATR). Pašvaldību deputātiem vajadzēja lemt, kādā sastāvā tie turpmāk vēlētos redzēt savus administratīvi teritoriālos veidojumus – novadus: vai palikt līdzšinējā sastāvā vai apvienoties ar blakus esošajiem novadiem, norādot, ar ko konkrēti, vai veidot jaunu – Sēlijas novadu, kurā ietilptu jau pieminētie apvienības biedri. 
            Lēmumi nebija vienādi. Ja dažai pašvaldībai tie bija īsi un kodolīgi, tad citas savos lēmumos secībā izskatīja vairākus variantus. Ilūkstes, Neretas, Salas, Jaunjelgavas un Jēkabpils novads, lai pieņemtu savu gala lēmumu ATR jautājumā, ņēma vērā arī iedzīvotāju sapulču vai aptauju rezultātus. Nu kādam šis viss jāsaliek vienā dokumentā, kas, kā zināms, jānosūta ATR komisijai līdz 18. de­cembrim (ne vairs līdz 7. janvārim, kā bija atvēlēts iepriekš). Pēc domju sēdēm Sēlijas  novadu apvienības pārstāvji atkal sanāca kopā, šoreiz Viesītē, un darbu visus viedokļus apkopot vienā uzņēmās Viesītes novada dome. 
Jāpiebilst, ka šī vēstule «Par administratīvi teritoriālo reformu» no Sēlijas novadu apvienības tiek sūtīta ne tikai Administratīvi teritoriālās reformas komisijai, bet arī Saeimas «Jaunās vienotības» frakcijai. Publicējam fragmentus no šīs vēstules. 
           «[..] Lielākā daļa no Sēlijas novadu apvienības pašvaldībām neatbalsta plānoto administratīvi teritori­ālo reformu (ATR) tādā veidojumā, kā tas tiek piedāvāts no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas puses, saskaņā ar likumprojektu «Admini­stratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums». Šo negatīvo viedokli atspoguļo ne tikai pašvaldību domju deputātu pieņemtie lēmumi, bet arī vairākos novados veiktās iedzīvotāju ap­taujas un iedzīvotāju izteiktie viedokļi. 
Sēlijas vārds, pateicoties arī akadēmiķa Jāņa Stradiņa centieniem popularizēt ideju par Sēlijas kā atsevišķa novada nostiprināšanu, pē­dējos 20 gados ir atguvis savu skanējumu, savu atpazīstamību, ir nostiprinājusies sēļu kultūrvēsturiskā identitāte. Sēlijas novadu apvienības pašvaldības saskata savu pienākumu saglabāt šo kultūrvēsturisko identitāti, nostiprināt to un popularizēt, veicināt Sēlijas reģiona atpazīstamību. Ir ieguldīts liels darbs, lai Sēlijas vārds  izskanētu, lai to ar lepnumu varētu nest arī turpmāk. 
            Ņemot vērā būtisko un pastāvīgo iedzīvotāju skaita samazinājumu, Sēlijas novadu pašvaldības, kas tika izveidotas pēdējās ATR rezultātā,  nepārtraukti veic ieguldījumus iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanā, pilnībā nodrošinot likumā «Par pašvaldībām» 15. pantā noteikto pašvaldības autonomo funkciju izpildi, veicot pašvaldības funkcijas un nodrošinot kvalitatīvus pašvaldību pakalpojumus. 
           [..] Uzskatām, ka šobrīd piedāvātais administratīvi teritoriālās reformas modelis graus Sēlijas identitāti, tas veicinās Sēlijas novadu iztukšošanos un būs par pamatu vēl vienam vietējo iedzīvotāju emigrācijas vilnim.
           Ministru kabinets plāno īstenot ATR, bet sabiedrībai nav sniegts pārskats un skaidrojums par to, kā reforma ietekmēs pašvaldību iedzīvotājus un uzņēmējdarbību, attiecīgi nav informācijas par finansiālo un soci­ālo ietekmi uz novadu teritorijām un iedzīvotājiem. Uz­skatām, ka reforma ir sasteigta, tās īstenošanā nav ievēroti demokrātijas principi, jo reformai būtu jābalstās uz novadu labprātīgu apvienošanos. Novadu robežu tehniska pārkārtošana nedos ne ekonomisko izaugsmi, ne pašvaldību finansiālu patstāvību, tā neveicinās visu iedzīvotāju, tai skaitā pierobežas iedzīvotāju, labklājību un savas dzīves vides saglabāšanu. 
          Līdz ar to Sēlijas novadu apvienība: – Neatbalsta likumprojektu «Administra­tīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums» esošajā redakcijā. Uzskata, ka Sēlijas novadu apvienībā apvienojušās pašvaldības ir jāsaglabā kā patstāvīgas Latvijas Republikas administratīvās teritorijas to pašreizējās robežās, jo visu šo gadu laikā pēc iepriekšējās administratīvi teritoriālās reformas pašvaldības ir pildījušas likumdošanā noteiktās funkcijas un arī turpmāk sekmīgi to var paveikt. Ja Latvijas Republikas Saeima, izmantojot savas likumdevēja tiesības, nepieļaus līdzšinējo novadu pastāvēšanu, tad Sēlijas novadu pašvaldību apvienība atbalsta novadu apvienošanos kopīgā Sēlijas novadā.  Ņemot vērā to, ka starp novadiem nav izteikta attīstības centra, tad  Sēlijas novads tiktu veidots kā policentriskās pārvaldes struktūras modelis, lai tā līdzsvarotu un veicinātu visu pašvaldību attīstību.
             Vēstules pielikumā Administratīvi teritoriālās reformas komisijai nosūtīti arī Sēlijas novadu pašvaldību domju lēmumi par administratīvi teritoriālo reformu. Vēstuli parakstījis Sēlijas novadu apvienības priekšsēdētājs, Neretas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Arvīds Kviesis. 
            Trešdien, 4. decembrī, Viesītes novada domes priekšsēdētājs Alfons Žuks klātienē tikās ar Saeimas «Jaunās vienotības» frakciju un Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu, lai prezentētu potenciālo Sēlijas novadu. 
       – Vai ar mums runāja ar pienācīgu nopietnību? Jā, mēs izteicām savu viedokli par ATR, kā arī paudām savu nostāju par tā gaitu, vienlaikus uzsverot, ka neesam pret reformu, bet tikai par veidu, kā tā tiek virzīta, – stāsta Alfons Žuks.
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (7)

  1. juris
    juris
    pirms 4 gadiem

    Laikam viesītes mēris ļoti uztraucās par savu beņķi!

    Atbildēt
  2. Atvainojiet
    Atvainojiet
    pirms 4 gadiem

    Vai man vienīgajam ir pilnīgi vienalga, kādi pagasti būs kuros novados? Ko var ņemties? Tikai nestāstiet, ka tas viss ir rūpes par cilvēkiem... Cilvēkam vienalga, kurā mājā sēž viņa naudas dalītājs. Labāk, lai to ir mazāk. Vairāk paliks ceļiem un doktorātiem.

    Atbildēt
  3. piedodam
    piedodam
    pirms 4 gadiem

    man arī vienalga. tikai smieklīgi, ka par reformu uztraucas vienīgi novadu vadītāji un deputāti bet nav dzirdēts, ka kāds lauku iedzīvotājs būtu satraucies un pretotos refoirmai. Ja aptaujas bija tad tajās piedalījās tikai pagastu kantora darbinieki un vietējās iestādēs esošie. Loģiski ka satraukušies - var zaudēt siltās vietas un būs jāsāk beidzot strādāt. Manai māmiņai tur laukos pilnīgi vienalga, kam ko pievienos, viņa pat nav dzirdējusi par reformu

  4. Sala
    Sala
    pirms 4 gadiem

    Šīs lika pasmieties: ".] Uzskatām, ka šobrīd piedāvātais administratīvi teritoriālās reformas modelis graus Sēlijas identitāti, tas veicinās Sēlijas novadu iztukšošanos un būs par pamatu vēl vienam vietējo iedzīvotāju emigrācijas vilnim." Būsi godīgi - tas, kā saucas novads un kur sēž dome nu gan, manuprāt, nekādi neietekmēs "novadu iztukšošanos"...:D Laikam pagastvīri un pagastsievas domā tā: ja Salu pievienos Jēkabpilij, tad pēkšņi Dona, Rītausma, Ramda C u.c. Salā strādājošie uzņēmumi aizklapēs ciet durvis un visi iedzīvotāji 1 dienā pārcelsies uz dzīvi citur, smieklīgi! Vienīgie kas dabūs emigrēt ir tie kuri šobrīd bezjēdzīgi sēž domes ēkā - tie kuri strādā privātajā sektorā nekādas izmaiņas nesajutīs. Es esmu no Salas un 100% atbalstu apvienošanos ar Jēkabpili.

    Atbildēt
  5. arī Sala
    arī Sala
    pirms 4 gadiem

    100% piekrītu.Kāda identitāte, kāds Sēlijas novads!Tikai un vienīgi pie Jēkabpils un nav ko māžoties.Protams, ka uzņēmēji Salu nepametīs un visi iedzīvotāji nemetīsies uz lielpilsētām! Vai Sproģe iedzīvotāju viedoklī ir ieklausījusies?Vai viņu tas vispār interesē?Nav ne dzirdēts, ne lasīts. Kā ko tik stulbu vispār var izdomāt????

    Atbildēt
  6. Sala
    Sala
    pirms 4 gadiem

    Sproģi var saprast - šī cīnās par savu domes darbinieku krēsliem. Tā teikt pati tur salikta un tagad cik vien spēka mēģinās savējos noturēt....Žēl noskatīties kā pašvaldībās savējo darbavietas ir svarīgākas par kopējām valsts interesēm. Salai apvienošanās ar Jēkabpili, manurpāt, ļoti labs variants - tāpat absolūti lielākā daļa Salas iedzīvotāju dodas uz Jēkabpili strādāt, iepirkties, izklaidēties utml. Ja reiz uz Rimi / Maximu utml var izdomāt kā aizbraukt, nebūs problēmu iekāpt autobusā / mašīnā un aizbraukt 10min attālumā līdz pašvaldībai. Tas, ka pašvalības pakalpjumi nebūs pieejami pilnīgs fufelis. Man brālim dzīvojot Rīgā no dzīvesvietas līdz darbam 15km, līdz pašlavībai vēl vairāk un viss ok. A redz te Salā līdz Jēkabpilij 5km par daudz lai "saņemtu pašlavības pakalpojumu" :D

  7. krolls
    krolls
    pirms 4 gadiem

    Nekur pat nebūs jābrauc, vairumu pašvaldību pakalpojumu, tāpat kā līdz šim, varēs saņemt agrāko pagasta pašvaldību ēkās. Cerams, ka dažādu "speciālistu" uz vietām paliks mazāk, bet biedēt par pakalpojumu pieejamību - tā ir demagoģija!

Pievienot komentāru