«Sēļu sētā» nodeg vēsturiskā rijas ēka
INESE ZONE

     Jēkabpilī brīvdabas muzejā «Sēļu sēta» ap  pusvieniem naktī uz sestdienu izcēlās ugunsgrēks, kurā gandrīz pilnībā nodegusi kultūrvēsturiskā ēka - rija.
      Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Jēkabpils brigādes komandiera vietnieks Ivars Osma BD informēja, ka izsaukums uz notikuma vietu saņemts pēc 12 naktī. Par notikušo glābējus informējuši apsardzes darbinieki. I. Osma uzteic viņus par sadarbību, jo apsargi sagaidījuši glābējus un parādījuši, kur braukt, lai ātrāk piekļūtu notikuma vietai. Secināts, ka visa rijas ēka deg ar atklātu liesmu 120 kvadrātmetru platībā. Tā kā tā  bija koka ēka ar skaidu jumtu, liesmas izplatījušās ļoti strauji. Nomainot viena otru, notikuma vietā strādājušas trīs ugunsdzēsēju automašīnas, kurām izdevies veiksmīgi lokalizēt liesmas, lai tās neskartu citas līdzās esošās vēsturiskās ēkas. Pulksten 2.44 ugunsgrēks jau bijis pilnībā likvidēts. I. Osma arī stāstīja, ka naktī uz sestdienu Draudzības alejā tūlīt pēc ugunsnelaimes «Sēļu sētā» degusi vieglā automašīna. Abos gadījumos iespējama ļaunprātīga dedzināšana. Ugunsgrēku iemeslus izmeklē policija.
    Kā informēja Jēkabpils domes Pilsētsaimniecības departamenta direktors Raits  Sirmovičs, ēka ir apsekota un secināts, ka tā vairs nav atjaunojama. Tagad tiek gatavota būvniecības dokumentācija tās nojaukšanai un vietas sakārtošanai. 
       -Elektroinstalācijas ēkā nebija, tāpēc ir pamats domāt, ka tā ir ļaunprātīga dedzināšana. Var risināt jautājumu par autentiskas ēkas atjaunošanu, bet mums jau stāv «Sēļu sētā» Brīvības ielā nojauktās vēsturiskās ēkas materiāli.  Arī tā būtu jāatjauno.  Tas ir finanšu jautājums, kas jālemj domei, – sacīja R. Sirmovičs.  Izpilddirektors Guntars Gogulis informēja, ka šovasar nekādi atjaunošanas vai būvniecības darbi nav iespējami, jo to nevarēs pagūt izdarīt. 
      -Ja grib atvest vietā senu ēku, tā ir jāatrod; ja grib būvēt autentisku, tā jau ir projektēšana un visas dokumentācijas kārtošana. To šovasar nevarēs izdarīt, un par to vēl ir jālemj, – sacīja Guntars Gogulis. 
       Jēkabpils Vēstures muzeja direktore Inese Berķe stāsta, ka viņa ir sazinājusies ar Etnogrāfiskā Brīvdabas muzeja krājumu glabātāju Mārtiņu Kuplo, kas ir ļoti zinošs etnogrāfisko ēku jautājumos, un viņš informējis, ka šādas rijas ēkas,Latvijā vairs nav. Tātad būtu jādomā par autentiskas rijas ēkas atjaunošanu. Iespējamās izmaksas tiek aplēstas.  I. Berķe stāsta, ka veiksmīgi darbojusies signalizācija, brīdinot par notikušo, un izsaukti glābēji. I. Berķe izsaka pateicību ugunsdzēsējiem, kuri nekavējoties ieradušies un veiksmīgi darbojoties spējuši paglābt no liesmu izplatīšanās pārējās vēsturiskās ēkas. I. Berķe arī stāsta, ka rija nav bijusi apdrošināta, jo apdrošināšanas firmas nevēloties uzņemties risku apdrošināt «pulvermucu», kādas ir vecās ēkas ar skaidu un niedru jumtiem.
 
D. Gagunova foto
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. GedertsPiebriedis
    GedertsPiebriedis
    pirms 1 gada

    Vai tik bilde nav tie paš dedzinātāj redzam? Ļaundar jau parast atgriežas noziegum izdarīšans vieta.

    Atbildēt

Pievienot komentāru