Septembris saka –   ievelc elpu!
AIJA VALDMANE

 Atklājot tradicionālo augusta  konferenci, Jēkabpils novada Izglītības un kultūras  pārvaldes galvenā speciāliste  izglītības  jautājumos Rainelda Muižniece vēlēja, ka, lai ar dzidrajām zvana skaņām piepildītā diena  būtu patīkama visiem. Savukārt pārvaldes vadītāja Anda Ķiploka izteicās tēlaini – “septembris saka: ievelc elpu, drīz sāksies dziļa darba cēliens!” 
 
Vai saulīte sekos līdzi rudenim?
   Intensīvi  piepildītas domas dara mūs stiprus,- tā Anda Ķiploka. - Jau atkal pieci novadi svin šo dienu kopā ar Jēkabpils pilsētu. Tā ir iespēja mums ieskatīties viens otram acīs, diskutēt par dažādiem jautājumiem.
     Savukārt Jēkabpils pilsētas Izglītības pārvaldes vadītājs  Juris Līcis izteica cerību, ka saulīte, kas vasarā ripojusi pa zemes virsmu, sekos visiem līdzi arī rudenī.
   Nesanāca mums 5-6-gadnieku, nesanāca kompetenču izglītība, vienu gadu nogaidīsim, bet tas jau nekas, skolas šīm jaunajām pieejām  ir sagatavotas, – domā J.  Līcis. 
    Tad klātesošos uzrunāja nama saimnieks,   Krustpils novada domes priekšsēdētājs Kārlis Pabērzs, un viņa  vēlējums bija būt smaidīgiem. Viņš bija gandarīts, ka Krustpils novadā 1. klasītes ir visās skolās.
    Mēs bijām pirmais novads, kas iesāka skolu optimizācijas vilni, un to darījām jau novadu veidošanas sākumā,- stāstīja Kārlis Pabērzs. – Diemžēl bērnu vairāk nekļūst. Prieks, ja viņus izdodas noturēt novadā.  To novēlu visiem citiem!
    Jēkabpils domes  priekšsēdētāja vietniece Līga Kļaviņa akcentēja, ka “pedagogi paveikuši nepateicīgu un grūtu darbu - sagatavojuši skolas mācību gadam. Pārmaiņas būs. Viņa sveica visus ar Guntara Rača dzejas vārdiem: “Es esmu dzīvs un arī jūs, ja varat šīs rindas izlasīt”. 
    Jēkabpils  novada domes priekšsēdētājs Aivars Vanags pa pusei ironiski, pa pusei nopietni noteica, ka 30 eiro, kas ir pielikta pie pedagogu  algas, varētu derēt dāmu matu krāsām, bet nevar saprast, ko ar to summu lai iesāk vīrietis. 
    Domāju, mūsu pašvaldībai pēdējā gada laikā nekādu problēmu nav bijis, vienīgi nezinām, kā lai radām bērnus, - atkal ironizēja  A. Vanags.
 
Lai skolotāji būtu gaismas nesēji
       Viesītes novada domes priekšsēdētājs Alfons Žuks  vēlēja, lai skolotāji vienmēr būtu pirmie gaismas nesēji. Agrāk viņi vienmēr bija pirmajā vietā, nevis sētnieks, domes priekšsēdētājs vai santehniķis.  Aknīstes  novada domes priekšsēdētāja Vija Dzene sveica visus jaunajā mācību  gadā, sakot, ka skolotāji ir superīgākie cilvēki pasaulē. Viņa novēlēja skolotājiem paklausīgus skolēnus.
        Salas novada domes priekšsēdētāja Irēna Sproģe uzsvēra to, ka šis ir neparasts – simtgades – gads, kad notiek visādas pārmaiņas.
 
Apbalvo Izglītības un zinātnes ministrija
     Pasākuma otrajā daļā tika pasniegti Izglītības un zinātnes ministrijas goda, atzinības  un   pateicības raksti.
       Atzinības rakstu saņēma Aknīstes vidusskolas skolotājs Aivars Ielejs, Viesītes vidusskolas pedagogs Jānis Skutelis. Pateicības rakstu ieguva Sūnu  pamatskolas skolotāja Daina Kalve, Ābeļu pamatskolas pedagoģe Ieva  Lāčplēse un Biržu pamatskolas direktore  Aija Grišule.  A. Ķiploka sacīja, ka “skolas mēs tomēr dibinām arī no jauna, vēlu panākumus Biržu pamatskolā”.
         Tika sveikta Ilona Salmiņa, jo  viņa tagad būs Jēkabpils 2. vidusskolas direktore. Jēkabpils pamatskolā darbu sāks Ieva Skutele, kas pasniegs latviešu valodu. Jēkabpils 3. vidusskolā sporta skolotājs būs Vilnis Vīksne, Jēkabpils Valsts ģimnāzijā vēstures  skolotājs būs Kārlis Klišāns, bet  mājturības un tehnoloģiju skolotājs būs Rolands Rubiķis.
    Vēl ir pedagogi, kurus sveiks nākamgad, jo pašlaik viņi vēl mācās.
 
Koklītes ceļojums
          Atslodzei izglītības darbinieki varēja noskatīties   aktiera Edgara Lipora monoizrādi “Koklītes ceļojums”, kas gan vairāk bija domāts 1.- 2. klašu skolēniem, bet noderēja arī pieaugušajiem. Ko skolēni no šīs izrādes varētu mācīties? To, kā  skan katrs instruments, kāds  tas  izskatās, pašam ar to padarboties, iegaumēt, ka, ja iziet no mājas, tad tomēr vecākiem  jāpasaka, uz kurieni ej, lai viņi (vecās kokles) neuztrauktos. Bērnos rodas sajūtas, attīstās dzirde, ritma izpratne.
    Par mācīšanās  lietpratību klātesošajiem  stāstīja  starpnozaru izglītības  inovācijas centra izpilddirektors Uldis Dzērve:
Kādu mēs vēlamies katru skolēnu? Mēs vēlamies, lai skolēns  neapjuktu dzīves situācijās, lai tiktu galā ar sadzīviskām lietām. Lietpratība parāda, ka skolēns ar uzdevumu galā tiek – tās ir prasmes salikt lietas kopā un tās izmantot kompleksi. Lietpratība parāda, ka skolēns tiek galā ar uzdevumu, kura rezultāts ir komplekss. Mācīšanās ir  arī priekšstatu pārveidošana  jeb maiņa.
     Lektors paskaidroja, ka vēl ir tā  saucamā dziļā mācīšanās jeb iešana dziļumā.
 
Pedagoga darbs ir smags un atbildīgs
    Valsts izglītības attīstības aģentūras informācijas un karjeras atbalsta  departamenta  direktore Inta Asare runāja  par ESF projektu “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs.”
    Pedagoga darbs nav tikai misija, tas ir smags un atbildīgs, uzsvēra lektore. - Šobrīd valstī ir apmēram 400 skolu, kurās strādā karjeras konsultanti.
    Viņa stāstīja  par karjeras  konsultanta pienākumiem   projekta laikā. Jāpārliecina  direktori, ka šādi konsultanti ir nepieciešami. Ir izstrādāti  metodiskie materiāli darbam skolās. Uz skolu viņi brauc, lai atbalstītu  un ieteiktu. Pārstāvji ir jau bijuši  70 procentos Jēkabpils apkārtējo novadu skolās un trijās pilsētas izglītības  iestādēs.
 
“Dod, Dieviņ(i), nepagurt!” 
   Latvijas izglītības un zinātnes starpnovadu arodbiedrības organizācijas priekšsēdētāja Inga Ermansone informēja par to, ka bieži ir dzirdējusi apgalvojumus, ka arodbiedrība neko nedara. Taču šogad ir dzirdēti arī labi vārdi. Arodbiedrības  biedriem arī   vasarā, atvaļinājuma laikā, jābūt uzmanīgiem, jo nezinām  taču, ko   valdība dara, kas atkal būs  gaidāms”.
    Ir apstiprināts algu grafiks. Taču mēs nepiekrītam, ka tas ir solītais paaugstinājums. Man pat bail apgalvot, ka tā arī būs, jo esmu pieredzējusi  situācijas, kad viss mainās. 6,7 miljoni šogad atrasti. Kā būs nākamgad? Tad būs  vajadzīgi 19 miljoni, lai noturētu šo līmeni.
     Arī šogad LIZDA organizē kampaņu “Vienaldzība izmaksā vairāk”. Valsts plāno atteikties  no izdienas pensijas. Piedāvā iemaksāt trešajā pensiju līmenī.
      Ir palielināts direktora motivācijas fonds. To varēs izmantot gan izglītības iestādes vadītājs, gan pedagogi. Mēs balsojām par to, ka jauno mācību saturu vajadzētu ieviest  vienu gadu vēlāk.
     Arodbiedrība arī šogad izsludina konkursu: “Pedagogiem draudzīgā izglītības iestāde 2018”. Taču tajā varēs  piedalīties tikai tās skolas, kurās 75 procenti ir arodbiedrības biedri.
      Viņa visiem izteica novēlējumu ar  tautasdziesmas vārdiem: ”Dod, Dieviņ(i), nepagurt!”
 
D. Gagunova foto
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. manuprāt
    manuprāt
    pirms 7 mēnešiem

    Vasarā varēja elpu ievilkt, septembrī jājūdzas arklā un jāvelk. Bērniem vienreiz par visām reizēm iemāciet, kā pareizi ielu pāriet! Nu tik neuzmanīgi, un tik ātri tie gājieni, ka šoferi knapi spēj nobremzēt vietās, kur nav gājēju pārejas. Arī ar velosipēdiem, neskatās ne pa labi, ne pa kreisi, tikai mauc pāri. Kas tas ir galu galā? Algas pielikumus grib, bet iemācīt elementāras lietas priekš dzīves nevar. Par vecākiem vispār nerunuāsim. Ko tie tur saviem bērniem māca, nav redzams.

    Atbildēt

Pievienot komentāru