Skaidro, ko realitātē nozīmē Rites pamatskolas likvidācija un pievienošana Viesītes vidusskolai
Ilze Bičevska

Redakcijā vērsās Viesītes novada pašvaldības priekšsēdētājs Alfons Žuks, lai skaidrotu un precizētu BD slejās izskanējušo informāciju par to, ka Rites pamatskola tiek likvidēta un pievienota Viesītes vidusskolai. Ko reāli šāds lēmums nozīmē?
 
    – Kā jau domes lēmumā norādīts, šis pasākums tika veikts skolu optimizācijas nolūkā. Katrai pašvaldībai no valsts budžeta tiek iedalīta noteikta naudas summa mērķdotācijām, kas tiek izlietota skolotāju algām. Līdz šim Ministru kabineta noteikumi pieļāva vienas pašvaldības skolas pedagogu algu mērķdotācijas daļu (gan ne vairāk kā līdz 6% no kopējās summas) piešķirt citai šīs pašas pašvaldības izglītības iestādei. Tā mēs iepriekšējos mācību gados novirzījām aptuveni 3% no šīs mērķdotācijas Rites pa­matskolas pedagogu algu vajadzībām. Taču, sākot ar nākamo mācību gadu, spē­kā stājas jauni MK noteikumi, kas noteic, ka šāda pārdale vairs pastāvēt nedrīkstēs un katrai skolai būs savs mērķdotāciju apjoms, kas savukārt tiek aprēķināts, vadoties pēc skolēnu skaita konkrētajā mācību iestādē. Pēdējā laikā citviet jau ir slēgtas, citviet pašvaldības gatavojas slēgt mazās skolas, kurās ir neliels audzēkņu skaits, piemēram, daži desmiti. Viesītes novada Rites pamatskolā patlaban ir 65 audzēkņi. Līdz ar to mēs uzskatām, ka tas uz kopējā fona nav tik mazs skolēnu skaits, lai skola būtu jā­slēdz, – skaidro Viesītes novada pašvaldības vadītājs Alfons Žuks. 
    Lai iegūtu vēlamo rezultātu – saglabātu algas pedagogiem un skolu uz vietas Ritē –, abas pašvaldības skolas varēja reorganizēt un apvienot vai arī vienu no tām likvidēt un pievienot otrai. A. Žuks teic, ka, lai arī vārds «likvidācija» skan nelāgi, šis juridiskais risinājums izrādījās realizējams visvienkāršāk. 
– Mums bija jādomā, kā juridiski pareizi izpildīt šos MK noteikumu jaunos nosacījumus, tajā pašā laikā saglabājot skolu. Līdz ar to tapa šāds domes lēmums, kurā izskanēja formulējums «likvidācija», kas, protams, satraucis cilvēkus. Faktiski skola netiek ne likvidēta, ne slēgta. Tā ir un paliks turpat, vienīgi vajadzēja izdomāt juridiski korektu secību, kā šo pamatskolu pievienot Viesītes vidusskolai, turklāt tā, lai process būtu pēc iespējas ātrāks. Formulējums «reorganizācija», kas, jādomā, sabiedrību būtu satraucis mazāk, reāli nozīmētu daudz lielākas birokrātiskas klapatas, – turpina skaidrot Viesītes novada domes priekšsēdētājs.
Pēc attiecīgo izmaiņu veikšanas nākamajā mācību gadā Rites pamatskola juridiski būs Viesītes vidusskolas sastāvā, bet faktiski izglītības iestāde atradīsies turpat, kur tā ir tagad. Rites pamatskola turpmāk būs vieta, kur tiks realizēta viena no Viesītes vidusskolas mācību programmām. 
    – Rites pamatskolas pievienošana Viesītes vidusskolai mums ļaus saglabāt līdzšinējo algu apjomu tiem pedagogiem, kuri te strādā. Vēl vairāk: ja patlaban Ritē atsevišķus priekšmetus māca pedagogi, piemēram, no Aknīstes, tad nākamajā mācību gadā nu jau vienas skolas ietvaros, iespējams, varēsim iztikt paši ar savu skolotāju spēkiem. Otrs labums, kas radīsies pēc šādas apvienošanas: pieaugs koeficients, kas tiek piemērots skolotāju algu aprēķināšanai, vadoties pēc skolēnu skaita mācību iestādē. Un, protams, jāpatur prātā arī tas, ka joprojām Ritē bērni pamata izglītību varēs iegūt tuvāk mājām, – skaidro A. Žuks. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

 1. vērotājs
  vērotājs
  pirms 1 gada

  Žuks kārtīgs vīrs, atnāca uz redakciju un izstāstīja visu, tagad viss ir skaidrs. Kolēga Pabērzs gan sēž nolīdis klusiņš.

  Atbildēt
 2. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 1 gada

  Viesīts Žuks ir riktīgs žuks, kurš mācej likums un Šadursk apčakaret. :)

  Atbildēt

Pievienot komentāru