Slēgtajā Jēkabpils Asins sagatavošanas nodaļā katru pirmdienu donorus pieņem speciālisti no Rēzeknes
Jānis Vecvagars, VADC preses sekretārs

Kamēr Jēkabpils asins sagatavošanas nodaļa pārtraukusi darbu, donorus vienu reizi nedēļā Jēkabpilī turpina pieņemt Valsts asinsdonoru centra (VADC) Latgales filiāles izbraukumu brigāde. Februārī Rēzeknes kolēģi slimnīcā viesojas katru pirmdienu no plkst. 9.00 līdz 13.00.
     Jau ziņots, ka janvārī darbu slimnīcā atstājusi sertificētā Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja. Slimnīca izsludinājusi konkursu uz nodaļas vadītāja amatu, bet tikmēr asinis Jēkabpilī iespējams ziedot VADC Latgales filiāles izbraukumos telpās. Līdzšinējos piecos izbraukumos janvārī asinis ziedojuši 119 donori, kas vidēji ir aptuveni 24 donori izbraukumā. Diemžēl ar to nav gana, lai nodrošinātu slimnīcas pieprasījumus pēc asins komponentiem pa­cientu ārstēšanai. 
     2018. gadā Jēkabpils Asins sagatavošanas nodaļā asinis ziedotas 1177 reižu, kas ir aptuveni 2,3% no kopējā donāciju skaita valstī – 52 001 reizi. Salīdzinot ar 2017. gadu, pērn donoru skaits valstī palielinājies, neliels donoru dinamikas kāpums bija jūtams arī Jēkabpilī.  Vairāk nekā puse, 53,47%, no kopējā donoru skaita Latvijā ir sievietes, bet 46,53% – vīrieši. Donora vidējais vecums ir 36,9 gadi, bet pirmo reizi persona Latvijā asinis dodas ziedot vidēji 29,8 gadu vecumā.  
Asinis ziedot vari, ja: esi 18–65 gadus vecs; sver ne mazāk par 50 kg; dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu; esi paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi; esi vesels un pēdējā laikā neesi slimojis;  pirms tam esi lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma;  neesi nodevis asinis vismaz 9 nedēļas, un 12 mēnešu periodā to jau neesi darījis 4 reizes (attiecas uz sievietēm) vai 6 reizes (attiecas uz vīriešiem, turklāt pēc 6. reizes vīriešiem jāievēro 3 mēnešu pārtraukums).
 
Ieteikumi pirms asins ziedošanas:
    3–4 stundas pirms procedūras iesaka vieglu ēdienreizi un papildu šķidruma uzņemšanu (jāizdzer apmēram četras glāzes ūdens vai sula u.c.). Tukšā dūšā asinis ziedot nedrīkst!
    Vismaz 2–3 stundas pirms procedūras nedrīkst smēķēt, jo tev būs labāka pašsajūta procedūras laikā un pēc tās, kā arī būs kvalitatīvāki asins komponenti. Smēķētājiem skābekļa līmenis asinīs samazinās par 15%. Tas atsaucas uz visu organisma vielmaiņu un asins kvalitāti.
 
Ieteikumi pēc asins ziedošanas: 
    Sterilais pārsējs jātur uz rokas vismaz 2–3 stundas, lai nerastos zemādas asins izplūdums vai iekaisums, ko var izraisīt apkārtējā vidē esošie putekļi un mikroorganismi. Vēnas punkcijas vietu nedrīkst mērcēt un sasmērēt. Pārsēju nedrīkst atslābināt vai savilkt, ja nepieciešams jauns pārsējs, jālieto tīra marles saite.
    Jāatpūšas ne mazāk kā 15 minūtes. Divas stundas nav vēlams vadīt transporta līdzekli. Nenest somu uz rokas, no kuras tika ņemtas asinis. Nevajag strādāt smagu fizisku darbu, netrenēties, neskriet, nenest smagus priekšmetus, nepeldēties un nesauļoties. Vismaz 12 stundas pēc asins ziedošanas nedrīkst strādāt paaugstinātas bīstamības darbus: pārvadāt pasažierus, vadīt lidmašīnu, vilcienu, strādāt augstumā u.c.
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru