Speciālisti grib kolonnu, deputāti – lūsi
INESE ZONE

BD jau informēja par ieceri Jēkabpilī, Dolomīta un Brīvības ielas apļveida krustojumā, izvietot vides objektu. Iespējamo objektu skices Jēkabpils domes deputāti izvērtēja attīstības un tautsaimniecības jautājumu komitejas sēdē.
    Veicot Brīvības ielas pārbūves būvprojekta izstrādi, SIA «Firma L4» atbilstoši projektēšanas uzdevumam ir pasūtījusi trīs skices perspektīvajam vides objektam, kurš atrastos rotācijas aplī. Sadarbībā ar mākslinieku Valti Barkānu izskatīšanai bija iesniegti četri ideju varianti. Kā vienojošs materiāls vides objektiem ir izvēlēts dolomīts, kas simboliski saistās ar Dolomīta ielas nosaukumu un dolomīta pārstrādi, kas tradicionāli bijusi raksturīga Jēkabpilij. 
     Kā liecināja skices, objektus iecerēts veidot no dolomīta un dolomīta klājums turpinās Dolomīta ielas virzienā. Skaidrojumi par katru no trim piedāvātajiem objektiem liecina, ka to pamatā ir ideja par iespējamo Dolomīta ielas rašanos. Tā vienā no skicēm piedāvāta versija, ka iela veidojusies, apgāžoties dolomīta piramīdai, no kuras izbirst dolomīta bloki, kas izklājas un veido Dolomīta ielu.  Pi­ramīdas kvadrāta malas garums būtu ap četri metri. Konstrukcija ir paredzēta uz dzelzsbetona pamata, kurš būtu apmūrēts ar dolomīta blokiem. Pati piramīda no ārpuses būtu dolomīta akmeņu mūrējums.
    Otra skice paredz izbūvēt dolomīta kolonnu, kas atgādinātu par reiz bijušo dolomīta pārstrādes rūpnīcu. Kolonna atainotu, kā birst dolomīta šķembas no konveijera lentes. Tā būtu astoņus līdz desmit metrus augsta. Puse no kolonnas būtu samūrētu dolomīta gabalu bloks uz pamatiem ar tērauda stieņu armējumu. Augstākā daļa – visi akmeņi caururbti, sastiprināti un salīmēti ar nerūsējošā tērauda armatūrām, radot birstošu akmeņu ilūziju.
    Trešā skice ir sirreāla versija par to, kā radies dolomīts un kā izveidojusies Dolomīta iela. Tā ataino olu, kas sašķelta divās daļās.  Sajaucoties kopā, dzeltenums un baltums ir kā substances, no kurām veidojas dolomīts, no kuriem pamazām izklājas un izveidojas Dolomīta iela. Kolonna varētu būt ap 10 metrus augsta un balstītos uz betona pa­matiem, bet tās augšējā daļa  ārpusē būtu no stikla­šķiedras ar iestrādātiem dolomīta gabaliem.  Olu čaumalas būtu izgatavotas no stiklašķiedras auduma ar kompozītmateriāliem, krāsotas ar kompozītkrāsām. 
   Mākslinieks bija piedāvājis arī ceturto papildu variantu – no metāla karkasa veidotu lūša formu, kas būtu pildīta ar dolomītu. Lūsis ar ķepu spēlējas ar dolomīta gabaliem, kas pakāpeniski pāriet ielas segumā. Lūša tēls būtu aptuveni kolonnas – astoņu desmit metru augstumā.
Domes speciālistu viedoklis bija, ka piemērotākā būtu birstošā dolomīta kolonna, jo tā efektīvi izskatītos no attāluma, kad karkass nebūtu redzams, un akmeņi it kā karātos gaisā. 
    Deputāte Kristīne Ozola interesējās, kāpēc apspriež tikai viena mākslinieka idejas. K. Ozola rosināja labāk iestādīt aplī egli un uzstādīt lūsi, tad būs tēls, kas asociēsies ar Jēkabpils ģerboni. Speciālisti K. Ozolai skaidroja, ka šis objekts ir kā rekonstrukcijas projekta sastāvdaļa un projektētājiem jāiekļaujas noteiktos darba termiņos, tāpēc viņi ir ieinteresēti sadarboties ar mākslinieku, kurš ir gatavs visu izdarīt atbilstošā termiņā. Ja grib rīkot konkursu ar vairāku mākslinieku piedalīšanos, tad iela jārekonstruē, atstājot aplī tukšu vietu, bet pēc tam pašvaldībai vides objekts jāpasūta un jāuzstāda par savu naudu, un to nevar iekļaut ielas rekonstrukcijas izmaksās.
   Deputātu vairākums sliecās par labu lūsim. Viņus gan mulsināja objektu apjomīgums un kādas tādā gadījumā būs izmaksas. Tika ierosināts  palūgt mākslinieku, lai aprēķina iespējamās lūša izmaksas, un tad pieņemt lēmumu. Pilsētvides departamenta direktors Raits Sirmovičs sacīja, ka par izmaksām nav jāuztraucas, jo tās būšot iekļautas kopējā rekonstrukcijas darbu tāmē. 
    Tātad, ja nebūs citu argumentu par labu dolomīta kolonnai vai citam variantam, šobrīd komitejas viedoklis bija par lūša izvēli.   
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

 1. he he
  he he
  pirms 1 gada

  Dolomīta kolonna būtu labāk, ja jau neko citu nevar izdomāt. Bet varēja arī uztaisīt smukus apstādījumus, jo tā jau pilsēta plika un akmeņaina. Visos stūros tik to nabaga lūsi grib bāzt, jebitīt matos! Varbūt tautai uzvaicāt?

  Atbildēt
 2. aaa
  aaa
  pirms 1 gada

  "...bet pēc tam pašvaldībai vides objekts jāpasūta un jāuzstāda par savu naudu, un to nevar iekļaut ielas rekonstrukcijas izmaksās." Spilgts piemērs kā dome visus par Eiropas naudu pilsētā veiktos uzlabojumus pēc tam pasniedz kā savus sasniegumus.

  Atbildēt

Pievienot komentāru