Sporta uzturs: vai zini, kuri vitamīni ir noderīgākie Tavām sportiskajām aktivitātēm?
Apmaksāts raksts

Nav jābūt ekspertam, lai saprastu, ka, aktīvi nodarbojoties ar sportu, ķermenim nepieciešama papildus “degviela” jeb minerālvielas, vitamīni un citi mikroelementi, ko ne vienmēr iespējams iegūt ar ikdienas maltīšu palīdzību. Par to, vai specializēts sporta uzturs nepieciešams arī Tev un kā izvēlēties savam sporta veidam piemērotākos vitamīnus, noskaidro šajā rakstā!
 
   Kā saprast, vai arī man nepieciešams iegādāties specializētus vitamīnus?
    Vai nodarbošanās ar sportu nozīmē, ka bez sporta vitamīnu iegādes neiztikt? Nebūt nē – visi ķermenim nepieciešamie vitamīni ir pieejami mums visapkārt, proti, augļos, dārzeņos un daudzos citos pārtikas produktos. Līdz ar to, rūpīgi sekojot līdzi savai ēdienkartei, visus nepieciešamos vitamīnus, minerālvielas un mikroelementus iespējams uzņemt, nelietojot sporta uzturu.
Foto: Pixabay.com
 
     Taču kā zināt, vai ķermenis tiek pienācīgi apgādāts ar tam nepieciešamo? Opcija ir tikai viena – veikt atbilstošas analīzes. Tā, piemēram, E. Gulbja Laboratorijā iespējams izvēlēties vitamīnu un minerālvielu analīžu paneli, kurā tiks noteikts B12 un D vitamīna, kā arī cinka, magnija, kalcija, fosfora un folskābes līmenis; lieti noderēs arī sporta veselības panelis. Tomēr, kā jau zinām, katrs gadījums ir individuāls, tāpēc pirms analīžu veikšanas konsultējies ar savu ģimenes ārstu, pirms tam pastāstot, ar kādām fiziskajām aktivitātēm nodarbojies.
 
Skrējējiem un velobraucējiem – sporta uzturs izturībai
     Nodarbojoties ar skriešanu, riteņbraukšanu vai kādu citu sporta veidu, kurā nepieciešama paaugstināta izturība, pastiprināti jāseko līdzi šādu vitamīnu koncentrācijai:
 • A vitamīns – A vitamīns lielā mērā iespaido jaunu muskuļu šūnu un glikogēna veidošanos, turklāt tas palīdz ātrāk atjaunoties pēc sacensībām un smagākiem treniņiem;
 • C vitamīns – kā zināms, C vitamīns palīdz uzturēt imūnsistēmu, kas ir īpaši svarīgi, skrienot vai minoties laikā, kad visapkārt “ceļo” vīrusi. Tāpat C vitamīns jeb askorbīnskābe palīdz nostiprināt asinsvadu sieniņas, uzlabojot asinsriti, kā rezultātā muskuļiem piekļūst nepieciešamais skābeklis un barības vielas;
 • B grupas vitamīni – tie nodrošina hemoglobīna veidošanos un proteīna vielmaiņu (B1 vitamīns); enerģijas ražošanu (B3 vitamīns); normālu nervu sistēmas darbību un tauku, ogļhidrātu pārstrādi, kā arī šūnu atjaunošanu (B12 vitamīns);
 • D vitamīns – palīdz ķermenim uzsūkt fosforu un kalciju, nodrošinot kaulu augšanu un muskuļu darbību;
 • E vitamīns – palīdz atjaunoties šūnu membrānām, neitralizē brīvo radikāļu darbošanos, tādējādi ļaujot ātrāk atjaunoties muskuļu šūnām.
Foto: Pixabay.com
 
Ne mazāk svarīgas ir arī, piemēram, Omega-3 taukskābes, kas parūpējas par locītavu veselību, kā arī piedalās muskuļu audu atjaunošanos, savukārt magnijs un kalcijs vajadzīgs muskuļiem un kauliem, bet dzelzs – hemoglobīna veidošanos un atbilstošu skābekļa cirkulāciju.
 
Kad uzsvars likts uz spēku: cīņu sporta veidi un svaru zāle
   Attiecībā uz sporta veidiem, kuros galvenais akcents likts uz spēku, lielā mērā darbojas tie paši likumi, kas pieminēti iepriekšējā paragrāfā. Proti, ir svarīgi uzņemt vitamīnus, kas atbild par muskuļu šūnu atjaunošanos, kā arī skābekļa cirkulāciju un citiem ķermenim svarīgiem procesiem.
Foto: Pixabay.com
 
  Taču papildus vitamīniem spēka sporta veidos nereti tiek lietots arī šāds sporta uzturs:
 • proteīns – proteīni jeb olbaltumvielas atbild par muskulatūras uzturēšanu un uzlabošanu;
 • aminoskābju kompleksi – veicina ātru organisma atjaunošanos pēc ievērojamām slodzēm, kas ir īpaši svarīgi, nodarbojoties ar sporta veidiem, kuros ir intensīva slodze muskuļiem;
 • kreatīns – palīdz šūnām piegādāt enerģiju, taču to lielākoties izmanto intensīvos, īslaicīgos treniņos;
 • geineris – tiek izmantots, lai salīdzinoši īsā laikā palielinātu muskuļu masu.
Ņem vērā: pirms iegādājies sporta uzturu, silti iesakām konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai treneri, lai saprastu, vai un kas nepieciešams!
 
Ja arī Tavām sporta gaitām nepieciešams sporta uzturs, ieskaties viedveikalā 1a.lv, turklāt tepat atradīsi arī citas preces sportam un fitnesam, lai treniņi izdotos par visiem simts!

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

  Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru