Stradiņa skolā – vērtīga izstāde par dziesmu svētku vēsturi Viesītē
Jānis Apīnis

Muzeja «Sēlija» no­da­ļā  – Stradiņa skolā nupat atklāta  eksponātiem bagāta izstāde «Ieskats dziesmu svētku vēsturē Viesītē». Tās au­tors ir viesītietis novadpētnieks Edgars Binde­ma­nis, par kura veikumu gan vietējo, gan vispārējo dziesmu svētku vēstures apzināšanā «Brīvā Dau­gava» ir rakstījusi jau iepriekš.
     Būdams viens no lielākajiem šai tēmai veltīto ma­teriālu kolekcionāriem Lat­vijā, pēdējos gados Edgars pievērsies to kultūrvēsturiskajai izpētei. Un  iz­stāde, bū­dama saturiski daudzveidīga, sniedz ieskatu šī darba rezultātos, fotogrāfijās, do­kumentos, publikācijās un citos savāktajos materiālos atainojot Viesī­tes un apkārtējo pagastu dziesmu svētku dažādus aspektus laikā līdz 1945. gadam. Šī ekspozīcija ir viena no projekta «Jēkab­pils apriņķa pagastu un pilsētu vietējo dziesmu svētku apzināšana, pētīšana un popularizēšana» aktivitātēm.
     Saturiski šis pasākums iekļaujas valsts simtgades mēneša norisēs, un atklāšanas reizē to uzsvēra arī muzeja darbinieki un pats autors, norādot uz dziesmu svētku fenomenu, kas palīdzējis veidot valsti un stiprināt nācijas pašapziņu. – Vispārējo dziesmu svētku vēsture ir diezgan pamatīgi  izzināta un apkopota, ko nevar teikt par vietējiem. Novadu dziesmu svētku tradīcija sāka veidoties Latvijas neatkarības sākuma gados. Nav iespējams saskaitīt visās valsts malās notikušos vietēja rakstura svētkus, kuri līdzās lielajiem, vispārējiem Dziesmu svētkiem spodrinājuši latvju dziesmas slavu un veicinājuši mūsu koru dziedāšanas kultūru, – uzsvēra E. Bin­demanis.
     Kaut arī izstādes nosaukums uzsvaru liek uz Viesīti, tomēr eksponētie oriģinālmateriāli rāda pirmskara dziesmu dienu un svētku no­rises, gatavošanos tiem, korus un diriģentus tuvākā un tālākā apkaimē – Biržos, Jēkabpilī, Krustpilī, Koknesē, Daugavpilī, Staburagā, Jaun­­jelgavā un citviet. Dau­dzās fotogrāfijās vecākā gadagājuma apmeklētāji varēja atrast arī savus tuviniekus, kuri dziedājuši pirms­kara koros. Savukārt Ed­gars Bindemanis, atbildot uz klāt­esošo jautājumiem, stāstīja, ka izstādē redzama vien kāda sestā daļa no viņa kolekcijas, bet pētnieciskajam darbam neredz ne gala, ne malas. Turklāt eks­pozīcijā nav atspoguļots padomju periods, Atmodas laiki un mūsdienu dziesmu svētku norises. Materiāli par tiem arī tiek vākti, bet to apkopošana un izpēte vēl ir priekšā.
    Jāpiemin, ka dziesmu svētku vēsturei veltītos eksponātus noskaņas ziņā veiksmīgi papildina arī līvānieša Kārļa Bogdāna veidotās metāla rotaslietas, kas tapušas pēc etnogrāfisko rotu paraugiem. Kaut arī autors ar to izgatavošanu nodarbojas ne pārāk ilgu laiku, simboliski, ka viņa darinātās saktiņas un seno rotu atdarinājumi jau bijuši vairāku Līvānu un Preiļu kolektīvu dziedātājiem un dejotājiem viņu tērpu sastāvdaļa valsts mēroga sarīkojumos.
    Izstāde Stradiņa skolā (Viesītē, Peldu ielā 2) būs apskatāma līdz pat 21. janvārim. Projektu finansiāli atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Zemgales plānošanas reģions un «Latvijas valsts meži». 
 
Materiāls ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem mērķprogrammā «Reģionālo un vietējo mediju atbalsta programma». 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (4)

 1. rasa
  rasa
  pirms 5 mēnešiem

  Edgars Bindemanis dara svētīgu darbu un dara to apbrīnojami labi: savā kolekcijā ne tikai savācis lielas kultūrvēsturiskās vērtības, bet 'veic arī milzīgu pētniecisko darbu, lai noskaidrotu galvenos datus par fotogrāfijās redzamo. Tas ir bezgala grūti, bet tas ir pamats, lai fotogrāfijas "runātu", lai tās varētu pilnvērtīgi izmantot zinātniskajā darbā. Veiksmi, izturību, pacietību! Paldies par fantastisko veikumu!

  Atbildēt
 2. rasa
  rasa
  pirms 5 mēnešiem

  turpinu komentāru. vajadzīgs, lai fotogrāfijas "'runātu", lai tās pilnvērtīgi varētu izmantot pētnieciskajā darbā. Veiksmi, izturību, pacietību! Paldies par fantastisko veikumu!

  Atbildēt
 3. he he
  he he
  pirms 5 mēnešiem

  Nu tu rasa i aizrunājies. :DD

 4. Virsraksts rullē.
  Virsraksts rullē.
  pirms 5 mēnešiem

  Mēdz būt arī nevērtīgas izstādes?

  Atbildēt

Pievienot komentāru