Svētā Valentīna diena ir gada romantiskākie svētki
Sagatavojusi Valija BERKINA

14. februārī ir Svētā Valentīna diena, kad visā pa­saulē svin  svētkus mīlestībai. Arī Latvijā jebkurš no mums var saņemt romantiskus apliecinājumus par īpašām simpātijām: apsveikumus, mīlestības simbolu —  sarkanas rozes vai dāvanu. 
 
Svētku rašanās leģenda  
 
    Valentīndienas rašanās vēsture, tāpat arī ziņas par Svēto Valentīnu, ir visai neskaidras, jo tiek minētas vairākas leģendas. Viena no zināmākajām vēsta, ka Valentīns esot bijis Senās Romas priesteris. Impera­tors Klaudijs II (3. gs.) nonāca pie secinājuma, ka neprecēti vīrieši ir labāki karotāji, nekā tie, kam ir sieva un ģimene. Tādēļ viņš aizliedza jauniem vīriešiem precēties. Savukārt priesteris Valen­tīns, kas saprata šī lēmuma netaisnīgumu, nepakļāvās imperatora pavēlei un turpināja slepus salaulāt mīlniekus. Kad pārkāpumu atklāja, viņu ieslodzīja cietumā. Tomēr bija ļauts tikties ar cietuma uzrauga meitu, ar kuru sadraudzējies un iemīlējies. Imperators Klaudijs piesprieda priesterim  Va­lentīnam nāvessodu, kas tika izpildīts 270. gada 14. februārī. 
    Svētā Valentīna dienas svinēšanas pirmsākumi tiek saistīti ar romiešu svētkiem Luperkālijām (Lupercalia), kas notika februāra vidū. Tie bija veltīti pavasara atnākšanai, kur tika veikti auglības rituāli, lai pretējie dzimumi nolūkotu sev otro pusīti. 5. gadsimta beigās pāvests Gelasijs I pārdēvēja Luper­kālijas par Svētā Valentīna dienu, kas bija veltīta moceklim priesterim, kas pret imperatora gribu bija laulājis iemīlējušos. 
 
Svin visā pasaulē
 
   Saskaņā ar pētījumiem,  Singapūras iedzīvotāji ir vieni no lielākajiem Valen­tīna dienas svinētājiem. Tas izpaužas lielās dāvanās, milzīgos ziedu pušķos un pie  bagātīgi klāta svētku galda. 
    Savukārt Lielbritānijā Valentīndienu svin kopš 17. gs., bet 18. gs. vidū šī tradīci­ja nosūtīt mazas dāvaniņas vai ar roku rakstītas zīmītes strauji izplatījās starp visu kārtu mīlētājiem un draugiem. Tagad pieņemts dāvināt saldumus sirds formā, mīkstās rotaļlietas — īpaši iecienīti ir Teddy lācīši. Briti ir ļoti iecienījuši šos sirsnīgos svētkus un ar lielāko prieku apsveic ne tikai draugus un radus, bet arī... mājdzīvniekus! 
    Itālijā 14. februāris ir pavasara un mīlestības die­na. Visi pasākumi tiek organizēti svaigā gaisā — uz ielām pastaigājas pārīši un uz katra soļa var dzirdēt mīlestības vārdus. Itālijas pilsētā Turīnā jau no seniem laikiem ir tradīcija — iemīlējušies pāri Valentīndienā paziņo par savu saderināšanos. 
    Francijā, vienā no  ro­mantiskākajām pilsētām pasaulē — Parīzē — tiek izvietots elektronisks tablo, kurā 14. februārī dienā tiek atspoguļoti dažādi mīlestības apliecinājumi. Francūži šajā dienā ar lielāko prieku dāvina savām otrajām pusītēm juvelierizstrādājumus un ziedus. 
    Vācijā un Austrijā Va­lentīna dienu sākuši svinēt tikai pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados. To netieši ieviesēji bija puķu pārdevēji, kuri izaicināja ar savām reklāmām, piemēram, «Runā ar sirdi caur puķēm». Tā motivējot, īpaši iemīlējušos,  apsveikt vienam otru ar ziediem. 
    Meksikā ir daudz interesantu paražu kā izrādīt mīlestību Valentīndienā. Vie­na no romantiskākajām — serenādes dziedāšana zem mīļotās logiem, ar domu iegūt tās sirdi un roku! Daudzi savās mājās rīko dejas un cienā ar gardiem saldumiem. 
    Visu mīlētāju diena Amerikā tiek svinēta  kopš 1777. gada. Tāpat kā Itālijā, tie kļuvuši par vissaldākajiem visā gadā. Pirm­sā­kumos vīrieši savām otrajām pusītēm dāvāja marcipānu, kas agrāk ir bijis ļoti dārgs prieks, tomēr tas neapturēja parādīt, cik nopietni ir viņu nolūki. 19. gs. sākumā valstī tika ievestas cukurniedres, līdz ar to populāras kļuva sarkanas ledenes uz kociņa ar dažādiem gravējumiem.
  Japānā Valentīndienu dēvē arī par Vīriešu dienu, jo lielākoties tieši viņi saņem dāvanas no savām mīļotajām. Svētku diena aizrit skaļi, jo tiek rīkots konkurss par iespaidīgāko mīlestības apliecinājumu. 
Dienvidkorejā 14. februārī sievietes saviem vīriem dāvina šokolādi, bet viņi atbild ar savu apsveikumu 14. martā, ko dēvē par Balto dienu. 
 

Valentīndienas pastkartes
   Senākais zināmais ap­sveikums Svētā Valentīna dienā eksistē vēl šodien — tā ir romantiska poēma, ko rakstījis Ažēnkoras kaujā gūstā kritušais un Londonas Tauerā ieslodzītais Orleānas hercogs Šarls savai sievai. 1415. gadā rakstītais ap­sveikums šobrīd ir apskatāms Britu muzejā Londonā.
    Amerikā ar roku rakstīti apsveikumi uz papīra lapas aizsākās 18. gs. sākumā. Pirmās rūpnieciski izgatavotās Valentīna dienas kartītes sāka tirgot Estere Houlenda 19. gs. 40. gadu vidū. Pēc Amerikas «Apsveikuma kartīšu asociācijas» datiem, katru gadu Valentīna dienā romantiski noskaņoti cilvēki nosūta 1 miljardu apsveikuma pastkaršu, kas padara šos svētkus par otrajiem lielākajiem gadā pēc Zie­massvētkos nosūtītajām apmēram 2,6 miljardiem kartīšu. Aptuveni 85% nopērk sievietes. 
    Zināmu vietu Valentīna dienā ieņem arī anonīmie sūtījumi —  apsveikuma kartītes bez atpakaļadreses. Tas ir tik noslēpumaini, ka diezgan bieži tiek sajaukta galva sūtījuma saņēmējam uz ilgu laiku, jo jāpieliek pūles, lai atrastu «vainīgo» sūtītāju.
    Viens no Valentīndienas simboliem ir sarkanās rozes, kuras saskaņā ar antīku leģendu parādījās, pateicoties Grieķijas  mīlestības un skaistuma dievietei Afro­dītei.  Viņa, steidzoties pie sava mīļotā Adonīsa, nejauši uzkāpa uz baltu rožu krūma ērkšķiem. Afrodītes dievīgās asinis pārvērta baltās rozes par sarkanām.
   Svētā Valentīna — Visu mīlētāju — diena ir visromantiskākā gadā, jo ļauj ikvienam pārsteigt otru ar cilvēcisko sirsnību, ko iepriekš varbūt savas kautrības dēļ neuzdrošinājies paust, bet vistuvākos cilvēkus — ar savu mīlestību visdažādākajās tās izpausmēs. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (5)

 1. eh!
  eh!
  pirms 1 gada

  Gada romantiskākie svētki ir 8. marts

  Atbildēt
 2. 8. marts
  8. marts
  pirms 1 gada

  ir Klaras Cetkinas, Rozas Luksemburgas vai Nadjas Krupskajas dzimumdiena

 3. Frīdis
  Frīdis
  pirms 1 gada

  Es biju,esmu un būšu par Līgo svētkiem kā romantiskākajiem.

  Atbildēt
 4. Romentiķis
  Romentiķis
  pirms 1 gada

  Laikam Frīdim tomēr taisnība

 5. Ārčijs jautā > Frīdis
  Ārčijs jautā > Frīdis
  pirms 1 gada

  Tu ir tas, ka aptiekā piegrābies prežus baudi Līgo/ Jāņu ...hmmm ... romantiku?

Pievienot komentāru