«Svētki kopā ar zirgiem» šogad  bija veltīti Viļa Stukula piemiņai
INESE ZONE

 
Krutspils novada «Lī­čos» aizvadīti jau otrie «Svētki kopā ar zirgiem». Pasākums, kas sekmīgi startēja pērn, piesaistot daudz jāšanas sacensību dalībnieku un interesentu, šogad kļuvis vēl krāšņāks, ar bagātāku programmu un noteikti pretendē uz stabilu vietu gan Krustpils novada, gan visa reģiona un jāšanas sporta sacensību pasākumu klāstā. Šo­gad sacensībās piecos maršrutos piedalījās 70 visu vecuma grupu jātnieki ar 82 zirgiem (daži sportisti ierodas ar vairākiem zirgiem) – gan profesionāļi, gan amatieri. Pasākuma rīkotāji ir Krustpils novads un Mīļdzīvnieku biedrība. 
    Pasākuma organizētāja un Mīļdzīvnieku biedrības pārstāve Zanda Bojere ir gandarīta par kuplo dalībnieku pulku un lielo interesi no bērnu un jauniešu puses. Viņa ir pateicīga arī vairāk nekā 30 sponsoriem, kas gādāja par balvām sacensību dalībniekiem un citu atbalstu. 
    Mazie jātnieki, daži no kuriem startēja ar ponijiem, savu treneru atbalstīti, veiksmīgi tika galā ar savu četr­kājaino partneru vadību un šķēršļu joslas uzdevumiem, parādot neatlaidību un raksturu. Tieši iespējai gūt sacensību pieredzi arī ir svarīga «Svētku kopā ar zirgiem» nozīme, jo, tāpat kā visos sporta veidos, arī jāšanas sportā panākumiem bagāti starptautisku sacensību dalībnieki izaug, ja ir attīstīta mazo klubu bāze. Nemaz jau nerunājot par šo klubu un zirgaudzētāju veikuma nozīmi veselīga un patīkamām emocijām bagāta vaļasprieka popularizēšanā. Ne velti tie ir «Svētki kopā ar zirgiem», jo, redzot šo lielo, graciozo un gudro dzīvnieku sadarbību ar cilvēkiem, patīkamas emocijas un svētku sajūta bija garantēta gan lieliem, gan ma­ziem. Tieši šīs labās emocijas noteikti arī pievelk pasākuma dalībniekus un apmeklētājus, kuru gan pērn, gan šogad bija daudz. Un bija jau arī ko redzēt un darīt. Amatnieku un mājražotāju tirdziņš piedāvāja plašu izvēli gan ar zirgkopjiem nepieciešamām lietām, gan gardumus un rokdarbus. Bērni varēja izklaidēties radošajās darbnīcās un piepūšamajās atrakcijās. Uzstā­jās novada deju kolektīvi. Jāšanas sa­censību programmu papildināja arī citas izklaides iespējas. Zemessardzes 56. kājnieku bataljons piedāvāja iepazīties ar bruņojumu un izmēģināt braucienu visurgājējā. Pro­tams, ka bija ie­spēja izvizināties zirga mu­gurā un pat skatīties deju ar zirgiem. Un – kur zirgi, tur arī suņi. Cilvēku ikdiena gadu simtiem nebija iedomājama bez šiem palīgiem. Tāpēc apmeklētāju priekam tika arī kinologu kluba «Lūša ķepas K9»  suņu paraugdemonstrējumi.
      Šī gada «Svētku ar zirgiem» īpašs akcents bija selekcionāra krustpilieša Viļa Stukula 110 gadu jubilejas atcere, godinot viņa ieguldījumu Latvijas zirgkopībā, kur viņš atstājis nozīmīgu mantojumu. V. Stukuls savu darbu zirgkopības attīstībai veltījis Svētciemā, Smiltenē, Siguldā, Alojā, Burtniekos, Tērvetē un pat Kaļiņingradas apgabalā. V. Stukuls ir uz­rakstījis Latvijas zirgu cilts­grāmatu sešos sējumos un grāmatu «Ieklausies zirgā». Bet viņa selekcijas darba no­pelni ir ieguldījums Latvijas siltasiņu zirgu šķirnes izkopšana. Pateicoties viņam, sešdesmitajos gados Latvijā tika ievesti sporta tipa šķirnes ērzeļi, kas nospēlēja būtisku lomu Latvijas siltasiņu zirgu šķirnes izkopšanā gan sporta tipa zirgiem, kā arī tā joprojām tiek saglabāta braucamā tipa zirgu šķirnē. 
Šo un citu svarīgu informāciju par Latvijas zirgkopības vēsturi varēja uzzināt, noskatoties V. Stukula au-dzēto šķirnes zirgu pēcteču  parādi, kas bija organizēta sadarbībā ar Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociāciju. Parādē piedalījās pieci zirgi, kuri turpina V. Stukula au­dzēto sporta un braucamā tipa šķirnes zirgu līniju. Tika demonstrēts Flagmaņa (V. Stukula sešdesmitajos gados uz Latviju atvestā šķirnes ērzeļa)  līnijas pārstāvis Fazāns, kas izaudzēts Burt­nieku zirgaudzētavā un pārdots uz Somiju. Tur viņš sekmīgi piedalījies konkūra sacensībās, bet tagad atkal ir atgriezies Latvijā un mitinās Valmiermuižas stallī. Otrs Flagmaņa līnijas pārstāvis parādē bija Fergo, kas ir Mārītes Baltābolas un Andra Baltābola saimniecībā au-dzēts zirgs. No Limbažu no­vada  zirgaudzētavas «Kro­ņi» bija atvesta ķēve Kofi Kaffa, kas iekļauta Latvijas siltasiņu zirgu šķirnes ģenētiskajos resursos – braucamajā tipā. Parādē demonstrēja arī trīsgadīgo ķēvīti De Lunu, kuras māte Drosma ir dzimusi un augusi Zīlānos. De Lunas īpašniece Sarmīte Strazdiņa Skrīveru novadā jātnieku sportā trenē jauniešus. Skatē piedalījās arī  zirgs Kroders, kas dzimis Zīlānos zemnieku saimniecībā «Birzītes», kas tapusi uz V. Stukula saimniecības pamata. Kroders treniņus sācis Krustpils novada «Vecpūķos».  Jāpiebilst, ka jaunā sportiste Līga Daģe ar Kroderu Krustpils kausa «Grand Prix» 120 cm šķēršļu maršrutā ieguva pirmo vietu un uzvarētāja kausu.
     Skates komentētāja pieminēja arī Fabiāna meitu Farinu, kuras izcelsme saistīta ar V. Stukula mīļāko zir­gu. Farina ir vienīgā V. Stu­kula mīlules angļu pilnasiņu ķēves Prelūdijas pēcnācēja, kas palikusi Latvijā. Diemžēl viņu nebija iespējas nogādāt uz zirgu skati. 
     Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācija savā mājaslapā ir izteikusi pateicību Mīļdzīvnieku biedrībai par izrādīto iniciatīvu V. Stu­kulam veltīta pasākuma organizēšanā, saglabājot dzīvā piemiņā izcilā zirdzinieka veikumu, kā arī visiem parādes dalībniekiem par vēlmi godināt selekcionāra piemiņu un parādīt savus zirgus plašākai sabiedrībai. Šo pateicību pilnā mērā pelnījis arī Krustpils novads, tā vadība un daudzie pasākuma atbalstītāji. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru