Svinēs Salas novada svētkus un Sēlpils 810 gadus
ILZE BIČEVSKA

 
«Atklāj novadu rakstos» – tāds nosaukums dots šā gada Salas novada svētkiem, kas, kā jau ierasts, noritēs vairāku dienu garumā, pasākumus paredzot gan Biržos, gan Sēlpilī, gan Salā. Svētkus šogad svin ne tikai Latvija, bet arī Sēlpils. «Latvijai 100, Sēlpilij 810» – tāds ir Salas novada svētku šā gada moto.
 
Dziesmas, dzeja un foto par godu Sēlpilij
    Pirmais pasākumu bloks paredzēts 19. maijā, un tas sāksies pulksten 15.00 ar svētbrīdi mācītāja Ainara Spriņģa vadībā pie Sēlpils evaņģēliski luteriskās baznīcas, kas šogad piedzīvojusi atdzimšanu. Tālāk sekos koncerts Zvejnieklīča estrādē, kur vispirms pulksten 16.30 uzrunu sacīs Salas novada domes priekšsēdētāja Irēna Sproģe, tad izskanēs dziesma «Sēlpilij» ar Zinaidas Auziņas vārdiem un Gunāra Freidenfelda mūziku, kas sarakstīta speciāli Sēlpils astoņsimtgadei. Koncertā tā skanēs jauktā kora «Sēlpils» (diriģente Agnese Grudinska) izpildījumā. Koncertā spēlēs arī Jēkabpils A. Žilinska Mūzi­kas skolas kamerorķestris (diriģents Mārtiņš Bergs) un solisti, programmu kuplinās dzejas rindas par Sēliju, piedalīsies dzejniece Z. Auziņa. Līdztekus koncerta programmai būs apskatāma arī vietējā fotomākslinieka Aloiza Savicka darbu izstāde «Krikumi». 
   Pēc koncerta pasākuma dalībnieki tiks cienāti ar īpašo cienastu – «Sēlijas smeķi». 
    – Tas ir dārzeņu sautējums, ko mēs tradicionāli piedāvājam savu brīvdabas un gadskārtu pasākumu ciemiņiem. Tā ir mūsu recepte, ēdiens no pašu audzētiem dārza labumiem, – stāsta Sēlpils kultūras nama vadītāja Anita Gerasimova. 
 
Birži svētkus svinēs sportiskā garā
  Novada svētku aktivitāšu nākamais pasākums paredzēts piektdien, 25. maijā, Biržos. Biržu Tautas nams kā ik gadu šiem svētkiem gatavo sportisko aktivitāšu programmu ar aicinošu nosaukumu «Nesēdi mājās, nāc piedalies!». 
   Diena sāksies pamatskolas sporta laukumā, kur laikā no pulksten 12.00 līdz 14.00 tiks izspēlēti strītbola mači, tā starplaikos būs basketbola soda metienu  konkurss, bet pulksten 14.30 notiks stipro skrējiens (reģistrācija tam no pulksten 14.15 līdz 14.25  pie veikala «Cerība»). Pulksten 14.50 paredzēta skrējiena  un strītbola uzvarētāju apbalvošana. 
    Pusčetros sāksies pludmales volejbols, kurā sacentīsies jauniešu, meiteņu un sieviešu komandas (katrā komandā trīs spēlētāji, dalību var pieteikt pa tālruni 20271641). Savukārt pulksten 17.30 pludmales volejbolu izspēlēs pieaugušo komandas.
  No pulksten 15.00 sāksies izklaides un aktivitāšu programma mazākajiem – ziepju burbuļu šovs, sejiņu apgleznošana, stafetes un dažādi pārbaudījumi, tāpat piepūšamās atrakcijas, saldumi (popkorns, saldējums un cukurvate). 
 
Sporta, bērnības, ģimeņu un svētku rakstā 
   Salas novada svētku kulminācija būs sestdien, 26. maijā, kad no deviņiem rītā līdz pusnaktij paredzētas daudzveidīgas norises, domātas dažādām iedzīvotāju grupām. 
    – Novada svētku programmu veidojām daudzveidīgu, pamatā liekot ideju gan par to, lai tajā ar savu devumu būtu pārstāvēti visi novada pagasti un ciemi, gan arī lai visu vecumu iedzīvotāji un novada viesi varētu atrast sev piemērotu aktivitāti vai izklaidi, – stāsta Salas kultūras nama pasākumu organizatore Evija Pas­lauska. 
    Svētku trešās dienas rīts sāksies ar tradicionālo Salas ciema iedzīvotāju modināšanu pulksten pusdeviņos rītā (piedalās Salas brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība un biedrība «Holista»). Pus­desmitos biedrība «Holista» piedāvās kopīgu rīta vingrošanu, tad pulksten 10.00 interesenti kopā ar šīs biedrības aktīvistēm varēs doties «Ekspedīcijā» – nūjošanā pa Salas vēsturiskajām takām (informācija pa tālruni 26300371).  
    Kamēr vieni vēl tikai modīsies, tikmēr citi pulksten deviņos jau sāks futbola sacensības, kas paredzētas dažāda vecuma grupām. Tās notiks gan sporta zālē (mazākajiem futbolistiem), gan sporta laukumā (jauniešu un pieaugušo komandām) (pieteikšanās pa tālruni 26341972). Pulksten 12.00 sāksies orientēšanās sacensības, bet pulksten 12.30 būs motokluba «Quer­cus» parāde, motociklu apskate un fotografēšanās. Šim pasākumu blokam dots nosaukums «Sporta rakstā».  
   Rīta pusē sāksies arī bērniem domātie pasākumi ar moto «Bērnības rakstā». No pulksten 10.00 līdz pat četriem pēcpusdienā varēs izlēkāties piepūšamajās atrakcijās, turpat būs pieejama arī riteņbraukšanas trase, kā arī elektromobiļi (laukumā pie sporta zāles), kas paredzēti vismazākajiem svētku ap­meklētājiem. 
    – Ceļojumu «Bērnības rakstā» aicinām sākt PII «Ābelīte» pagalmā, kur Salas kultūras nams sadarbībā ar Salas novada Jauniešu domi un novada jaunatnes lietu speciālisti Vitu Tropu par godu Latvijas simtgadei īstenojis projektu, bērnudārzam dāvinot brīvdabas pasaku tēlus – lapsu, ezi, kukulīti un citus –, un to atklāšana notiks novada svētku rītā. Laukumā aiz kultūras nama no desmitiem līdz vieniem dienā bērni varēs darboties radošajās darbnīcās, pulksten 11.30 pie centrālās skatuves viņus gaidīs burbuļu šovs «Burbuļi būs», bet bērnu pasākumu daļa noslēgsies pie kultūras nama ar «Saldumu lietu» – īstu saldumu un konfekšu lietu. Bērni ir mūsu prieks un acuraugs, tāpēc viņiem piedāvājam visdažādākās aktivitātes un pārsteigumus, – stāsta E. Paslauska.
Svētku pasākumu sadaļa «Ģimeņu rakstā» sāksies pulksten 12.30. Šīs pasākumu sadaļas organizatori – Salas novada Jauniešu do­me – padomājuši par uzdevumiem un aktivitātēm visai ģimenei. 
   – Katra ģimene kā ko­manda, sākot uzdevumu izpildi, saņems savu «pasi», kurā par katru veikumu iegūs zīmodziņu. Izpildot visus uzdevumus, tiks dota iespēja piedalīties svētku loterijā. Šogad mūs draudzīgi atbalsta SIA «Dona» un «Rītausma», Jēkabpils veik­parks, Baltijā modernākais peintbola parks «PB Telpa», viesu māja «Apsīši», «Citrus» SPA un citi. Loterija notiks pēc svētku gājiena, pulksten 17.00 uz centrālās skatuves, – stāsta E. Paslauska.
Jauniešiem šogad esam atvēlējuši savu teritoriju – laukumu aiz Salas kultūras nama –, kurā atnākt atvilkt elpu, jo būs ierīkots «chill spot» jeb atpūtas stūris, paklausīties mūziku un piedalīties kādā no piedāvātajām aktivitātēm. Šogad notiks «Dance battle» jeb deju cīņas hip-hop un breika kategorijās. Tās sāksies pulksten 12.00. 
   – Šīs deju sacensības radušās ielu kultūras, hip- hop un breika ietekmē. Turpat paralēli darbosies arī «Modes telts», kurā varēs izveidot frizūru, kā arī izveidot sava T krekla dizainu (jāņem līdzi savs krekls), kā arī pulksten 13.00 būs zibakcija jeb deju flešmobs, kurā aicinām piedalīties visus interesentus, – stāsta E. Paslauska.
   Salas novada svētku dienā kā allaž būs arī mājražotāju un amatnieku tirdziņš, kas ciemata centrālajā laukumā būs atvērts jau no deviņiem rītā. Organi­zatori aicina tam pieteikties līdz 17. maijam, zvanot pa tālruni 20233947 vai rakstot uz e-pastu:  salaskn@in­box.lv. 
Koncertu un priekšnesumu sadaļa «Svētku rakstā» sāksies pulksten 14.00 ar apvienības «Jubilāri» (Andris Eriņš, «Dricānu dominante», Andris Baltacis «Baltie lāči», Gints Ločmelis «Ginc un ES» un Aldis Kise) koncertu uz svētku centrālās skatuves. 
    Pulksten 16.30 visi tiks aicināti uz svētku gājienu pa Salas ciematu orķestra «Vi­tamīns» (vadītājs Harijs Zdanovskis) pavadībā. Or­ganizatori aicina īpaši saposties un piedalīties gan ģimenes un jaunās māmiņas, gan kopienas un kolektīvus, tāpat uzņēmumus, iestādes, organizācijas, biedrības un citus. 
Pulksten 17.00 sāksies svētku ceremonija. Uz centrālās skatuves, kur tiks sagaidīti gājiena dalībnieki, būs novada domes priekšsēdētājas Irēnas Sproģes uzruna, notiks jau pieminētā ģimeņu aktivitāšu loterija, kā arī sporta spēļu uzvarētāju apbalvošana. 
   Sešos vakarā uz skatuves kāps Salas novada Salas kultūras nama, Biržu Tautas nama un Sēlpils kultūras nama amatierkolektīvi, kas priecēs skatītājus ar plašu dziesmu un deju programmu. 
    Pulksten 19.30 uzstāsies grupa «Elektrofolk» (Iveta Baumane; Roberts Pēter­sons; Viesturs Samts; Reinis Briģis; Ainārs Majors), bet pulksten 22.30 būs grupas «Sala» koncerts (vadītājs Agris Grāmatnieks, dalībnieki – Andris Vališins, Rihards Miezītis, Melita Rozentāle un Jurģis Grandāns). Kon­certu sēriju uz svētku centrālās skatuves noslēgs gru­pa «Tranzīts» plkst. 23.00, bet novada svētku izskaņā būs balle kopā ar grupu «Netīšām blice», kas sāksies pusnaktī. 
– Svētku pasākumu plānošanu sākām jau janvārī. Programmas izveides ko­mandā strādāja Sēlpils kultūras nama vadītāja Anita Gerasimova, Biržu Tautas nama vadītāja Vija Pazuha, kā arī Salas kultūras nama pārstāves, kultūras nama direktore Maija Ba­taraga-Vilka, pasākumu organizatore Evija Paslauska un noformēšanas māksliniece Elīna Ūberga. Šis mums tiešām ir īpašs gads: gan valsts simtgade, gan Sēlpils 810 gadu svinības. Tāpēc arī tik plaša un īpaša svētku programma. Praktiski visas svētku aktivitātes skatītājiem un dalībniekiem ir bez maksas. Aicinām 19., 25. un 26. maijā braukt ciemos uz Salas novadu, lai dalītos ar mums svētku priekā! – teic E. Paslauska. 
     Sīkāka informācija par šā gada Salas novada svētkiem www.salasnovads.lv, sociālajos tīklos: www.facebook.com/SalasKultura/, kā arī lietotnē «Instagram» – @salaskn. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (5)

 1. vērotājs
  vērotājs
  pirms 10 mēnešiem

  Kas par daudzpusīgu programmu! Bet jo,lai vai kā, švaki tiem lauku cilvēkiem ar to brīvo laiku un spēku pašā sējas un stādīšanas laikā. Uzcepu nedēļas trīs atpakaļ jaunu simtgadei veltītu klumbu 3 uz 3, šodien skatījos un priecājos, būs skaisti.

  Atbildēt
 2. Pasaki
  Pasaki
  pirms 10 mēnešiem

  Kas ir klumba?

 3. vērotājs
  vērotājs
  pirms 10 mēnešiem

  Tas nav domāts vidējiem prātiem.

 4. precizējums
  precizējums
  pirms 10 mēnešiem

  Vācu bruņinieku karabāzei Sēlpilī 810. Karabāze tika uzcelta uz seno sēļu pils vietas, iepriekš to nopostot.

  Atbildēt
 5. pagāns
  pagāns
  pirms 10 mēnešiem

  Starp citu, pirmais Sēlijas un Zemgales bīskaps (viņš mita Sēlpils pilī) bija Bernhards no Lipes. Vestfālenes pilsētā Lipštatē ir piemineklis viņam.

  Atbildēt

Pievienot komentāru