Štelmahera foto - kino studijā tapis sensacionāls atklājums
Aija Valdmane

  Kas ir trīsdimensiju at­tēls? To uzņem ar speciālu objektīvu, un tas skatāms neierastā veidā — caur speciālām brillēm. Tādējādi veidojas telpisks trīsdimensiju attēls.
   Gan jau, ka daudzi no  mums ir bijuši kinoteātros un caur šim nolūkam domātām brillēm skatījušies speciāli uzņemtas filmas, kas rada telpiskuma izjūtu, it kā viss, kas notiek uz ekrāna, risinās tepat blakus, un skatītājs pats dzīvo līdzi un tiek ierauts notikumu virpulī. 
Tagad ir radīti daudzkadru trīsdimensiju (3D) formāti, un tā ir pieredze, kas  uz ekrāna redzamo izjust  un dzīvot līdzi palīdz vēl labāk, vēl precīzāk, nekā līdz šim. 3D brilles darbojas tikai kinoteātros, kas aprīkoti ar 3D sistēmu. 
  Taču fotogrāfs Andris Štelmahers, studijas īpašnieks, saka, ka trīsdimensiju filmas var skatīties arī parastos mājas apstākļos pie televizora.  Tam  nav vajadzīgas speciāli uzņemtas filmas un speciāli  izgatavotas brilles.  Šim  nolūkam nav vajadzīgi nekādi lielie ieguldījumi.
   — Šī metode ir oriģināla, es to jau vairāk nekā divas nedēļas esmu pārbaudījis kopā  ar saviem uzticamajiem draugiem, speciālistiem,  un tā darbojas, — stāstīja A. Štelmahers. — Esmu izstrādājis gan teoriju, gan praktisko  pielietojumu. Tur­klāt tai ir priekšrocība — to pašu filmu viens var skatīties 3D versijā un otrs — kā parastu filmu. Šī metode uzlabo redzi, par ko  pats esmu pārliecinājies. Es varu izskaidrot, kā tas  viss no­tiek, varu uztaisīt prezentāciju. Tas ir fizikāli un optiski pamatots atklājums. Pro­tams, gluži kā visās citās modernajās  tehnoloģijās, tas zināmā mērā ir smadzeņu apmāns, taču ne tik agresīvs, tas ir vairāk dabisks, ja tā šo efektu varētu  apzīmēt. 
   Minētais atklājums būtu liels pavērsiens 3D filmu skatīšanās jomā. Taču A. Štel­mahers pagaidām neatklāj principu, kā tas viss veidojas, taču metode esot  vienkārša un pieejama ikvienam.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

 1. Juris
  pirms 6 gadiem

  Ceru, ka Aleksandrs to lietu steidzami patentēs, kamēr vēl kāds ideju nav nozadzis.

  Atbildēt
 2. Juhans
  Juhans
  pirms 6 gadiem

  Nez kapēc man sajūta ka tas viss baltiem diegiem šūts

  Atbildēt
 3. Marta runcis
  Marta runcis
  pirms 6 gadiem

  Es gan nekomentēšu, lai gan uz mēles ir. Ej nu sazini, ja nu tiešām baigais atklājums, pats par muļķi palikšu.

  Atbildēt

Pievienot komentāru