Tiek vaļā no uzvaras memoriāla pieminēšanas budžetā
INESE ZONE

     25. februāra Jēkabpils domes sēdē neiztika bez deputātu diskusijām  par un ap tā dēvēto uzvaras parku, kur naktī uz 24. februāri no piemiņas vietas demontēts lielgabals. Deputātu balsošanai bija nodots lēmuma projekts par šī gada budžeta grozījumiem, kas paredzēja apstiprināt summu, kas mērķdotācijā papildus piešķirta pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem un auklēm  piemaksai par darbu Covid -19 pandēmijas laikā. Jābalso bija arī par izmaiņām budžeta paskaidrojuma rakstā attiecībā uz nosaukumu 20 000 eiro piešķīruma mērķim, kas budžetā bija iekļauti Otrā pasaules kara memoriāla labiekārtojuma pārbūvei Rīgas ielā 205. Izmaiņas paredzēja atstāt tikai adresi Rīgas ielā 205. 
     BD jau rakstīja, ka Nacionālā apvienība bija asi reaģējusi uz to, iebilstot, ka nodokļu maksātāju naudu tērēs padomju laika okupāciju simbolizējoša objekta labiekārtošanai. Arī daļa sabiedrības bija neizpratnē. Dome skaidroja, ka    pārpratums radies tāpēc, ka teritorijas labiekārtošanas tehniskā projekta nosaukumā minēts Otrā pasaules kara memoriāls un ka 2021. gada budžeta paskaidrojuma rakstā izvēlēts neveiksmīgs formulējums, kas neatbilst faktiski veicamajiem darbiem, tāpēc nākamajos budžeta grozījumos tiks precizēts finansējuma izlietojuma mērķis. 
     Jēkabpils domes Pilsētvides departamenta direktors Raits Sirmovičs deputātiem domes sēdē skaidroja, ka  ir viens liels zemes gabals - Rīgas iela 205, kurā atrodas gan parka teritorija ar memoriālu – kolonnām jeb piloniem, plāksnēm klātu laukumu un apstādījumiem, gan piemiņas vieta ar lielgabalu, kur apbedīti sarkanarmieši. Šogad budžetā 20 000 eiro neesot plānoti ne kolonnu, ne lielgabala atjaunošanai, bet lai uzlabotu parka celiņu stāvokli. Pa tiem cilvēki ejot uz Krustpils saliņu un izmantojot pastaigām. Diemžēl arī daži Saeimas deputāti (domāta Nacionālā apvienība), nepārzinot situāciju, pauduši viedokli, ka nauda domāta memoriālam. 
     Domes priekšsēdētāja vietniece Kristīne Ozola jau sēdes sākumā bija informējusi, ka noteikti nav atbalstāma tāda pretlikumīga rīcība kā lielgabala demontāža, apejot noteikto kārtību. Vēl jo vairāk tādēļ, ka  pirms divām nedēļām Brāļu kapu komitejai  nosūtīts iesniegums, ka pārbedīšanas un pieminekļa demontāžas darbi varētu notikt šogad. Dome tam gaidījusi saskaņojumu, un, protams, šāda nelikumīga rīcība neveicinot situācijas risinājumu likumīgā ceļā. K. Ozola pauda viedokli, ka cer uz pārbedīšanas izdošanos, jo jebkurā gadījumā domei šo vietu vajadzēšot sakārtot. 
      Deputāte Līga Kļaviņa vaicāja, kāpēc no visas teritorijas tik strikti tiekot nodalīts memoriāls, jo vajagot saukt lietas īstajā vārdā, un savulaik taču bijusi diskusija, ka dome varētu piesaistīt naudu, lai atjaunotu visu memoriālu, arī pilonus. Bet tagad ieslēdzot atpakaļgaitu un to visu nosaucot vienkārši par teritoriju Rīgas ielā 205. Līga Kļaviņa jautāja, vai memoriāls un piemiņas zīme teritorija ir minēti kā apgrūtinājumi, ar ko jārēķinās? 
     R. Sirmovičs skaidroja, ka tie ir apgrūtinājums, jo  Latvijas un Krievijas starpvalstu līgumi paredzot abu vietu aizsardzību, un kaut ko var mainīt tikai tad, ja ir starpvalstu vienošanās. R. Sirmovičs arī minēja, ka pirms vairākiem gadiem ar Krievijas Federācijas finansējumu atjaunoti trīs Jēkabpilī esošie Brāļu kapi, un tad bijusi informācija par ieceri atjaunot arī memoriālu, bet tas nav noticis. Arī dome savulaik esot izrādījusi vēlmi sakārtot memoriālu, un esot izstrādāts būvprojekts, lai to atjaunotu ar visu pieguļošo parku, izņemot strīdīgo piemiņas objektu ar lielgabalu, ko bija paredzēts demontēt un pārbedīt militārpersonas Brāļu kapos. Taču allaž finansējumu vajadzējis arī citiem mērķiem.  K. Ozola piebilda, ka, ņemot vērā lielgabala pazušanu un to, ka tā sabojāts objekta granīta segums, vēl jo vairāk esot jādomā par pārbedīšanas jautājuma risinājumu.
     Tomēr ar uzvaras memoriāla nosaukuma nomaiņu pret adresi - Rīgas 205 - tik gludi negāja. Deputāts Aigars Nitišs iebilda, ka budžeta formulējuma maiņai nav pamata un nekas nav jāgroza tikai tāpēc, ka kāds kaut ko ir teicis vai jautājis par 20 000 piešķīrumu. R. Sirmovičs taču skaidri un gaiši esot pateicis, kas tur atrodas, un lietas esot jāsauc  tādos vārdos, kā tas nu ir. K. Ozola iebilda, ka pamats ir gan, jo tad, ja daļa sabiedrības kaut ko neizprot, nosaukumu var mainīt, lai tas atbilstu mērķim. A. Nitišs savukārt rosināja lēmumā atstāt daļu par piemaksu pirmsskolas speciālistiem, bet attiecībā uz teritoriju Rīgas ielā neko nemainīt. Ja jau labos celiņus memoriāla teritorijā, lai paliek memoriāla nosaukums. Balsojot par viņa priekšlikumu, “par” bija Aigars Nitišs, Raivis Ragainis, Līga Kļaviņa, Andrejs Gavrilovs, Mārtiņš Svilis, un tas neguva vairākuma atbalstu. Balsojot par iepriekš sagatavoto lēmuma projektu, kas paredzēja balsot gan par pedagogu piemaksām, gan nosaukuma maiņu, pret bija Mārtiņš Svilis un Andrejs Gavrilovs, bet Līga Kļaviņa un Raivis Ragainis atturējās. Deputāti minēja, ka viņi, protams, neesot pret piemaksām pedagogiem, bet aizstāvot savu viedokli. Pārējie deputāti balsoja par grozījumiem. 
   
 Uzziņai
     Otrā pasaules kara memoriāls tika atklāts 1976. gadā, to veidojuši tēlnieks Ļevs Bukovskis un arhitekts Gunārs Asaris. Tas veltīts deviņu Padomju Savienības varoņu piemiņai, kas krituši Otrajā pasaules karā un ko simbolizē piloni laukuma malās ar  varoņu bareljefiem. Lielgabals uzstādīts pie Otrā pasaules karā kritušo apbedījuma.  
   
 D. Gagunova foto
     
     
     
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (9)

 1. GedertsPiebriedis
  GedertsPiebriedis
  pirms 1 mēneša

  Uz šitiem stabim jāliek doms deputāt bilds. Lai cilvek zin, kam prasit palīdzib!

  Atbildēt
 2. Skolotāja
  Skolotāja
  pirms 1 mēneša

  Kļaviņa nebasoja PAR piemaksām pedagogiem FUJ!

  Atbildēt
 3. ?
  ?
  pirms 1 mēneša

  Skolotājiem piemaksas?! Par ko? Tagad vecāki pametuši darbus, ienākumi samazinājušies, darba 2 X vairāk, bet piemaksāsim skolotājiem. Nu tiešām kaunu maizē apēduši

  Atbildēt
 4. Skolotāja -?
  Skolotāja -?
  pirms 1 mēneša

  Nesatraucies. Ne jau no tavas kabatas tiek maksāts. Un Kļaviņai, kura tā vārdos rūpējas par pedagogien, šis balsojums ir dīvains. Viņa taču bija izglītības pārvaldes vadītājam

  Atbildēt
 5. A
  A
  pirms 1 mēneša

  Kļaviņa parāda savu īsto dabu.

  Atbildēt
 6. ZZS+Saskaņa?
  ZZS+Saskaņa?
  pirms 1 mēneša

  "Deputāts Aigars Nitišs iebilda, ka budžeta formulējuma maiņai nav pamata un nekas nav jāgroza tikai tāpēc, ka kāds kaut ko ir teicis vai jautājis par 20 000 piešķīrumu." Nevis kāds, bet Nacionāļi ir pret pašvaldības naudas tērēšanu okupācijas pieminekļa un memoriāla apkārtnes uzlabošanai. Savukārt zaļzemnieki kā Nitišs, Kļaviņa, Ragainis un Svilis balso par tādu lēmumu, kas tīkams saskaņai. Vēlēšanas nāk? Meklējam potenciālos sabiedrotos? Kur ta palika Lielvārdes rakstiem rotātā apaļšallīte ap kaklu? Jeb "tautiskums" paiet malā, kad jādomā par izdevīgumu? Nu a pedagogi vispār lai pagaida. ZZS rāda savu īsto seju.

  Atbildēt
 7. Huligāns
  Huligāns
  pirms 1 mēneša

  Un tu vēl to neesi sapratis? Patiesībā būtu jāraksta Nauda+Nauda, jo ar politiku šiem cilvēkiem nav nekāda sakara.

 8. ?
  ?
  pirms 1 mēneša

  Urā!!!!!!!!!!!! Kādam nozaga traktoru. Atbalstu! Teikiet: tu esi traks, tā taču zādzība! Bet te ir vēl trakāk - kapu vandālisms un zādzība mantkārīgos nolūkos, jo tas šaujamais maksādaudzus tūkstošus euro. Ir jāsaprot, ka zādzība un vandālisms ir noziegumi. Kā sacīt: ceļš uz elli vienmēr bruģēts ar labiem nodomiem

  Atbildēt
 9. ??
  ??
  pirms 1 mēneša

  Nesmīdini, melnā metāla lūžņi maksā 180 e/tonna.

Pievienot komentāru