Uzstāda āra trenažierus cilvēkiem ar kustību traucējumiem
AIJA VALDMANE

Jēkabpilī šovasar pie bijušā justīcijas nama, kura pirmajā stāvā darbojas biedrība bērniem un jauniešiem ar īpašām vajadzībām «Cerību sala», tika uzstādīti āra trenažieri. Šim nolūkam tika iekārtots  vingrošanas laukums, kas sadalīts divās zonās.  Tā izbūvi veica SIA «Jēkabpils pakalpojumi». Pirmajā zonā atradās pieci trenažieri,  domāti spēka un muskulatūras attīstībai, otrajā – citāda veida trenažieri,  vairāk paredzēti lēkšanai, kāpšanai,  līšanai, tātad veiklībai  un orientēšanās  spējām.  Tie visi pamatā ir  dzeltenos toņos,  kas ir brīnišķīga  krāsu terapija.   
    Trenažieru uzstādīšanu  atbalstīja Jēkabpils dome un ģimenes un audžuģimenes atbalsta biedrība «Domus».  BD bija klāt dienā, kad trenažierus izmēģināt bija iznākuši  biedrības «Cerību sala» dalībnieki, un par šo ierīču nozīmi un pielietojumu stāstīja sociālā uzņēmuma SIA «Domus atbalsts» rehabilitācijas centra fizioterapeite  Arta Brūvere. Viņa pastāstīja  par katru trenažieri, parādot dažādas  iespējas un alternatīvas, kā tos izmantot katram individuāli. Pirmais trenažieris vairāk domāts roku spēkam un muguras lāpstiņām. Trenere rādīja, kā stieņus pieregulēt savam augumam un individuālajām īpatnībām. Jā­balansē  ar abām rokām. Biedrības audzēkne Sandra aktīvi piedalījās šajos de­monstrējumos un palīdzēja  fizioterapeitei tos veikt. Ceļot stieni uz augšu, strādā plecu muskulatūra. Pēc šī vingrinājuma  var saprast, cik pareizi vai nepareizi strādā pleci. Otrais trenažieris domāts invalīdiem, kas sēž ratiņkrēslā – kāju muskulatūras stiepšanai.  Trešā ierīce, kā atzina fizioterapeite, ir brīnišķīga. To  var izmēģināt daudzos veidos – gan stāvus, gan sēdus. Pie tā piestiprinātas ripas, kuras domātas sīkās motorikas – pirkstu – attīstībai un veiklībai. To var attīstīt, ripas griežot. Ir daudz variāciju, kā to darīt. Līdz ar to tiek veicināta audzēkņa radoša pieeja. Ceturtais ir spēka trenažieris. Šo ierīci izmēģināja biedrības au­dzēkņi  Kaspars un Sandra. Piekto trenažieri jau bija apguvusi audzēkne Ela­na, kura parādīja, kā ar tā palīdzību var līdzsvarot gai­tu, trenēt kājas, gūžas, celīšus.
    Otrajā zonā atrodas trenažieri, kas ir domāti kāpšanai vai lēkšanai pāri. Pa apakšu varēja vingrināties līšanā ar elkoņu palīdzību. Kaspars mēģināja kāpt pāri, bet Sandra lēca. Interesants bija virvju trenažieris. Virves var vilkt, pietupjoties vai arī stāvot, ar rokām šūpojot, veidot no tā apli. Virvju spēku izmēģināja gan Elana, gan Sandra. Kā norādīja fizioterapeite A. Brūvere, augstākais sasniegums ir tas, ja audzēkņiem izdodas pie augšējiem stieņiem  pievilkties  un ilgstošāk no­turēties. Arī te bija daudz al­ternatīvu iespēju.  Au­dzēkņi Kaspars un  Līga izmēģināja mazākos stieņus.
    Nodarbību laikā klāt bija arī citi interesenti – Jē­kabpils domes priekšsēdētāja  vietniece Kristīne Ozola, kura ir arī ģimenes un au­džuģimenes atbalsta biedrības «Do­mus» veidotāja, Latvijas  Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku  biedrības Jēkab­pils nodaļas  vadītāja Valija Cīrule, jēkabpiliete Evija, kura bija atnākusi ar puisi ratiņkrēslā, un citi interesenti. 
    Trenažierus var izmantot ne tikai cilvēki ar kustību traucējumiem, bet arī citi ieinteresētie. Jēkabpils  paš­valdība tuvākajā laikā uzstādīs arī informatīvās instrukcijas trenažieru pareizai lietošanai. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru