Vai dižkoncertā saliņā bija par maz dziesmu no Dziesmusvētku repertuāra?
ILZE BIČEVSKA

Redakcijā dažas dienas pirms dižkoncerta Krustpils saliņā «Sanākam, sadziedam, sasadancojam» pienāca vēstule e-pastā ar šādu jautājumu.
– Vai koncertā Krustpils saliņā «Sanākam, sadziedam, sasadancojam» jeb dižkoncertā kori tiešām ir spējīgi izpildīt tikai trīs dziesmas no vairāku stundu garā dziesmu svētku repertuāra? Kas tā par atbildību pret koristiem, pēdējā nedēļā iedodot divas pilnīgi jaunas ar svētku repertuāru nesaistītas dziesmas ar piebildi, ka tie, kuri nezina dziesmu, sit pa līdzi paņemtajiem instrumentiem? Vai jēkabpilieši nav pelnījuši klātienē izdzīvot daļiņu no vairāku stundu garā koncerta Mežaparkā? Neapmierinā­tība par šādu kārtējo pārvaldes pēdējā brīža organizētību bija dzirdama arī no citiem koncertā iesaistītajiem.  
    Lai viss būtu korekti, BD jautājuma izskatīšanu atlika pēc šā pašdarbības kolektīvu atskaites koncerta, lai bū­tu skaidrs, kāda bija šā gada lieluzveduma koncepcija. 
    Kā stāsta Jēkabpils Kultūras pārvaldes direktore Inta Ūbele dižkoncerts «Sanākam, sadziedam, sasadancojam» Jēkabpilī notiek jau piekto gadu maija nogalē kopā ar kolektīvu vadītājiem. 2017. gada septembrī tika iezīmēts norises datums – šā gada 26. maijs. Koru diriģenti kopā ar Jēkabpils apriņķa koru virsdiriģenti Agitu Ikaunieci-Rimšēviču veidoja repertuāru. 
    – Nav iemesla apšaubīt mūsu koru diriģentu kompetences un māksliniecisko profesionalitāti, jo arī skatēs visiem koriem ir ļoti augsts novērtējums, un līdz ar to visi kori ir Dziesmusvētku dalībnieki. 
    Šoreiz nebija mērķis izdziedāt svētku repertuāru, jo pagājušā gada 10. jūnijā Krustpils brīvdabas estrādē notika XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku ieskaņas koncerts, kurā piedalījās visi Dzies­musvētku virsdiriģenti (septiņdesmit piecu sieviešu, vīru un jaukto koru virsdiriģenti), un koncertā uzstājās 1 500 koru dalībnieki no visas Latvijas. 2017. gada koncertā gan tika izdziedāts viss noslēguma koncerta Mežaparkā «Zvaigžņu ceļā» repertuārs. 
Novēlu visiem mūsu amatiermākslas kolektīvu vadītājiem un dalībniekiem piedzīvot skaistus XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkus! – teic I. Ūbele.
    Uzdoto jautājumu ko­mentē arī Krustpils kultūras nama senioru kora «At­vasara» diriģente Skaidrīte Pugača. 
    – Dižkoncertā kori izpildīja sešas dziesmas: «Lec, saulīte», «Sasala jūriņa», «Kas dziedāja Jāņu nakti», Manai dzimtenei» un arī divas sēļu tautas dziesmas. Kā teica Jēkabpils apriņķa virsdiriģente Agita Ikau­niece, mēs dzīvojam Sēlijā, tāpēc jauki, ja koris apgūst un iepazīstina klausītājus arī ar sēļu tautas dziesmām. Šo tautas dziesmu notis tika iedotas laicīgi un nesagādāja koristiem nekādas grūtības. Dziesmā «Sasala jūriņa» ir ritma partitūra, kuru izpilda, sitot perkusīvos instrumentus vai plaukstas. Šī dziesma nav dziesmusvētku repertuārā tikai senioru koriem, tāpēc seniori pievienojās kopkorim, ar plaukstām izpildot ritmu. Visi pārējie kori dziedāja un muzicēja tā, kā norādīts partitūrā.  Tā ir kultūras pasākumu specifika, ka pilnīgi neiespējami izdabāt visu klausītāju vēlmēm. Mani ļoti aizkustināja koncertu kopā saturošais Saimes galds – dažāds skatījums uz dzīvi laiku lokos, kas vienmēr nodarbinājis visu paaudžu cilvēkus. Paaudžu satikšanās, jaunās un vecās paaudzes domāšana. Smaržīgi maizes klaipi, avota ūdens, satikšanās prieks.   Diemžēl vienmēr raksta tikai neapmierinātie! Daudzi skatītāji tieši uzsvēra to, ka koncerts bija kvalitatīvs, brīnījās par jaunajiem, skaistajiem tērpiem, kuri tika atrādīti pirms došanās uz Dziesmu un Deju svētkiem Rīgā. Krust­pils kultūras nama kora «Noskaņa» skaistie Augš­zemes tērpi iekļuvuši pat tautas tērpu skates finālā. Vai nav iemesls lepoties? – uzskata S. Pugača.
    Viņa arī skaidro, ka zem nosaukuma «dižkoncerts» nebija domāta tikai Dziesmu un deju svētku programmas atrādīšana, jo to jau drīz varēs redzēt gan klātienē, gan TV ekrānos. Dižkoncerts bija mūsu dziedošo, dejojošo un muzicējošo kolektīvu sezonas darba atskaite. 
    – Vai tiešām visi koncertā iesaistītie dalībnieki, kuri stundām ilgi pavadījuši mēģinājumos, arī koncerta dienas karstajā saulē, vēlēdamies sagādāt prieku pilsētas iedzīvotājiem, ir pelnījuši tikai kritiku? Varbūt nevajag apmeklēt koncertu, ja tanī brīdī ir slikts garastāvoklis un viss kaitina? Bet vēl labāk būtu, ja šie neapmierinātie nāktu mūsu pašdarbnieku pulkā un paši rādītu – kā vajag... – savu viedokli pauž kordiriģente Skaidrīte Pugača. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

 1. ev
  ev
  pirms 2 gadiem

  Man piemēram koru dziedāšana riebjas un nemaz neklausos, arī nekritizēju.

  Atbildēt
 2. Nu tak!
  Nu tak!
  pirms 2 gadiem

  Kamēr tepat blakus novados iedzīvotāji, kuri netika pie biļetēm uz svētku koncertiem varēja baudīt bezmaksas svētkus sava pagasta, novada ietvaros, pulcējoties blakus novadu dziedātājiem un dejotājiem, Jēkabpils pārvalde atgādina, ka pērn Jēkabpilieši varēja baudīt maksas pasākumu, kurā tika izdziedātas visas Mežaparka dziesmas. Ja pareizi atceros, tad jēkabpilieši nemaz šajā koncertā nepiedalījas. Tad nu mīļās ģimenes, draugi jums būs iespēja to visu noskatīties TV un nav ko te čīkstēt! Un tās 4 dziesmas ir tā nelielā daļiņa no Dziesmu svētku atmosfēras, ko pārvalde tik ļoti reklamēja. Nevajag lolot cerības, ka Jēkabpls uztaisīs tādus dziesmu un deju svētku ieskaņas dižkoncertus kā Aizkraukle, Nereta u.c. tuvākas un tālākas vietas.

  Atbildēt
 3. Nekorists
  Nekorists
  pirms 2 gadiem

  Tevi laikam nepaņēma korī:)))Mani arī nē,bet dziedu kaimiņiem,šie sajūsmā!

Pievienot komentāru