Vai mūzikas klausīšanās patiesi uzlabo cilvēka veselību?
Apmaksāts raksts

Lai gan mūzikas labvēlīgā ietekme uz cilvēka veselību tiek pētīta jau izsenis, lielai daļai sabiedrības īsti nav skaidrs, kādā veidā mūzikas ritmi iedarbojas uz cilvēka vispārējo veselības stāvokli un labsajūtu. Gan mūzikas klausīšanās, gan tās izpildīšana ir vienliedzīgi lieliskas muzikālās terapijas izpausmes, kas lieti noder ikviena mūsdienu cilvēka steidzīgajā ikdienas ritmā. Ieskatīsimies šīs labvēlīgās ietekmes aizkulisēs, lai saprastu, kā arī Jūs varat izmantot mūzikas dziedinošo spēku savā labā.
 
Ļauj izjust prieku un uzlabo garastāvokli
Kuram no mums gan nav sava mīļākā dziesma vai pat vesela mūzikas plejliste? Vai esat ievērojis, ka, klausoties konkrēto skaņdarbu vai skaņdarbus, Jūsu garastāvoklis manāmi uzlabojas? Tā nav tikai sakritība – tā ir viena no mūzikas dziedinošajām izpausmēm, kas ir pierādīta pat zinātniskā līmenī.
Austiņas, radio, mūsdienīgās mūzikas atskaņošanas platformas, plašu atskaņotāji – lai arī kādā veidā esat iecienījis baudīt Jūsu ausīm tīkamākās skaņas, tās palīdz Jūsu smadzenēm ražot tā saukto laimes hormonu jeb dopamīnu. Zinātnieki piebilst, ka, jo ātrāka ir mūzika, jo jūtamāka ir cilvēka pašsajūtas uzlabošanās.
 
Samazina stresa līmeni organismā
Papildu lieliskam garastāvoklim, mūzikas klausīšanās spēj palīdzēt arī stresa samazināšanas kontekstā. Tiem cilvēkiem, kas regulāri saskaras ar stresainām situācijām darba vai apkārtējās vides dēļ, zinātnieki iesaka veltīt vairāk laika tieši mūzikai un citām muzikālām aktivitātēm, piemērām, vokālajām izpausmēm.
Īpaši dziedinoša iedarbība, runājot tieši par stresa līmeņa samazināšanu, piemīt klasiskajiem ritmiem. Ir pierādīts, ka klasiskās mūzikas klausīšanās ne tikai noņem lieko stresu, bet arī palīdz samazināt asinsspiedienu. Divi zaķi ar vienu šāvienu!
Eksperti piebilst, ka, lai augstāk minētā klasiskās mūzikas iedarbība uz stresa līmeni organismā būtu pietiekami efektīva, klasisko mūziku būtu ieteicams klausīties vismaz 1 stundu dienā.
 
Attīsta smadzeņu darbību
Jā, mūzika var padarīt Jūs gudrāku! Lai arī, cik neticami tas izklausītos, mūzikas klausīšanās patiesi attīsta un veicina klausītāja smadzeņu darbību. Kā tas strādā? Jūs noteikti esat pamanījis, ka itin bieži, bez īpašas piepūles, esat spējīgs atcerēties vairāku dziesmu vārdus un to melodiju. Zinātne par šo brīnumaino mūzikas ietekmi uz cilvēka smadzenēm izsakās visai vienkārši – apkārtējās vides troksnis, tajā skaitā arī mūzikas skaņas, veicina cilvēka domāšanu, attīsta radošās izpausmes, kā arī veicina mūsu iztēles lidojumu.
Daži zinātnieki ir spēruši soli tālāk, apgalvojot, ka regulāra mūzikas klausīšanās spēj veikt tādas brīnumu lietas kā atjaunot dažnedažādus smadzeņu bojājumus. Pārsteidzoši, vai ne tā?
 
Uzlabo miega kvalitāti
Arī tiem ļaudīm, kas cieš no slikta un trauksmaina miega, būtu ko smelties no mūzikas dziedinošajām skaņām. Fakts, ka regulāra mūzikas klausīšanās uzlabo cilvēka miega kvalitāti, ir pierādīts. Šī mūzikas iedarbība iet roku rokā ar jau iepriekš pieminēto stresa un uztraukuma samazināšanu, proti, samazinoties šiem nelabvēlīgajiem traucēkļiem, uzlabojas arī miega stiprums un kvalitāte.
Veselīgs un kvalitatīvs miegs ir tas, ko vēlas baudīt ikviens, taču jāatceras, ka ne ikkatrs skaņdarbs būs spējīgs panākt šo lielisko efektu. Kādu mūziku klausīties miega kvalitātes uzlabošanai? Eksperti iesaka nodoties mierīgas un liriskas mūzikas klausīšanās procesam, kā arī piebilst, ka to nevajadzētu darīt pārāk skaļi vai tieši pirms došanās pie miera.
 
Veicina efektīvu imūnsistēmas darbību
Visbeidzot esam nonākuši līdz mūzikas labvēlīgajai ietekmei uz cilvēka imūnsistēmas darbību. Kā jau iepriekš noskaidrojām, mūzikas klausīšanās samazina stresa līmeni organismā, kas savukārt nozīmē atbrīvošanos no pārmērīga kortizola jeb stresa hormona esamības cilvēka ķermenī. Kortizols ir viens no tiem hormoniem, kas novājina imūnsistēmu un pat apgrūtina tās efektīvu darbību. Jo mazāk kortizola ir ķermenī, jo efektīvāk darbosies mūsu aizsargsistēmas!
Arī šajā gadījumā jāatceras, ka ar 10 minūšu garu plejlistes noklausīšanos vien nepietiks. Imūnsistēmas darbības veicināšanas vajadzībām zinošie prāti iesaka veltīt vismaz 50 minūtes sava laika mūzikas klausīšanās procesam. Protams, tas jādara pēc iespējas biežāk.
 
Ja šis raksts ir ieinteresējis arī Jūs spert pirmos soļus dziedinošajā mūzikas pasaulē, ņemiet vērā, ka mūzikas instrumenti internetā, kā arī  plašu atskaņotāji un mūzikas centri, ir pieejami ērtai un vienkāršai iegādei interneta veikalā 220.lv. Lai mūzika iedvesmo!

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru