Vairāki simti viedokļu «Facebook» vietnē rosina diskusiju par kultūras dzīvi Jēkabpilī
INESE ZONE

Jēkabpils novada domes sociālo, izglītības, kultūras,  sporta un veselības aizsardzības jautājumu komitejā tika skatīts deputātes un komitejas locekles Elīnas Serkovas iesniegums par kultūras pasākumu klāstu un kvalitāti novadā. Par pamatu tika minēts pirms  kāda lai­ka «Facebook» platformā publicēts viedoklis, kas bija izpelnījies daudz komentāru, vairumā no kuriem tika atbalstīta   doma, ka kultūras jomā Jēkabpilī varētu vēl daudz vēlēties.
 
Vai jēkabpiliešiem jābrauc dejot uz pagastiem un citām pilsētām?
«Kas notiek ar kultūras/atpūtas dzīvi Jēkabpilī? Jā, tieši Jēkabpilī, nevis Jē­kabpils novadā! Jau gadiem – nekas! Runājot ar draugiem un paziņām, visi ir vienisprātis – tik neinteresanta kultūras/atpūtas dzīve nav laikam nekur Latvijā! Tagad Jē­kabpils novada Kultūras pārvaldei (JKP) ir tas ieguvums, ka var pie saviem nopelniem paņemt klāt visa novada pasākumus un ievietot tos KP afišās, taču tas nepadara faktu, ka Jēkabpilī nekas nenotiek, mazāk pamanāmu.
Paskatīsimies, kas tad ir afišās?! Tiešsaistes vakars bibliotēkā, tad vēl viens pasākums bibliotēkā, Jēkab­pils kamerorķestra koncerts baznīcā, Kukuleles koncerts Krustpils kultūras centrā, turpat arī fotoizstāde, arī muzejā fotoizstāde. Vēl ir paredzēts ģimenes pasākums 1. jūnijā Kena parkā un Jēkabpils tautas teātra izrāde. Vēl atbrauks Rajecka un augustā būs blūza dienas. Viss. Pārējie pasākumi Sēlpilī, Elkšņos, Salā, Variešos, Viesītē, Vīpē, Mežārē, Biržos, Atašienē, Asarē utt.
Jautājums – ko dara JKP? Nē, es nenoliedzu, ka šie minētie pasākumi nav vajadzīgi, taču, manuprāt, tos pat neorganizē KP.
Mums ir tik skaists Krustpils kultūras nams  un Krustpils saliņa! Kāpēc tur regulāri nenotiek pasākumi? Cilvēki ir izslāpuši pēc koncertiem, teātriem, ballēm! Vai tāpēc vajadzēja šo kultūras namu skaisti izremontēt, lai tikai dažas reizes gadā jēkabpilieši drīkstētu tajā ieiet? Vai tāpēc tika atjaunota saliņa, lai tajā notiktu pāris pasākumi gadā?» vaicā  viedokļa autore.
Tālāk minēts, ka pat uz daudz mazākām pilsētām brauc izcili mūziķi, notiek teātru viesizrādes, balles, ko  grib arī jēkabpilieši. Vai tiešām jēkabpiliešiem esot jā­brauc uz kādu pagastu, lai padejotu? Gan vecajiem, gan vidējai paaudzei vajag balles, piemērs esot 18. no­vembra balle, kur izdejojas visas paaudzes. Tautas nams tagad remontā, bet  Krust­pils kultūras centram neesot vēlmes pat Jaungada ballēs uzņemt viesus un dot iespēju tiem paballēties, jo sa­skrāpējot, sašvīkājot parketu, tā esot teicis personāls. 
«Facebook» publikācijā tika norādīts arī uz pietiekošas reklāmas trūkumu. Au­to­re, kas regulāri sekojot «Facebook» kultūras pārvaldes lapai, neesot pamanījusi kāda pasākuma reklāmu, jo tas bijis tikai īss ieraksts maziem burtiņiem kopējā pasākumu sarakstā. Varbūt tieši tāpēc skatītāju zāle pasākumā bijusi pustukša. 
Vairums komentētāju piekrita autores viedoklim. Piemēram: «Tuvojas Līgo svētki – izteikti senlatviešu gadskārtas svētki, kuriem ir savas tradīcijas (kārtīga izdejošanās un dziedāšana līdz saullēktam, ugunskura dedzināšana utt.), kuras mums ir jāmāk nodot no pa­audzes paaudzē. Pasā­kums Kena parkā, kur estrāde ir mini. Kur dejos? Mī­dīsim parkā zaļo zonu? Vai būs ugunskurs un svinīga aizdegšana? Vai Krustpils saliņa nav piemērotāka šim pasākumam? Iesaku kādu gadu Līgo svētkos aizbraukt uz Slati. Jūs redzēsiet, cik daudz jēkabpiliešu tur ir! Jā, afišās raksta – Līgoballe Slates siena šķūnī. Tā atmosfēra, kas tur valda, ir fantastiska! Cits jautājums, kāpēc Rubeņos katru gadu var sarīkot pasākumu «Mazā ziņģe», bet mēs Jēkabpilī nevaram vismaz ko līdzīgu?»
Bet bija arī tādi, kas atgādināja, ka tādas runas par kultūras dzīvi Jēkabpilī ir jau sen, un pamatā visam esot pašu jēkabpiliešu nostāja, jo  «ai, nav nekā interesanta, nav kur iet..., dārgi..., nekas nenotiek, citur labāk...» Bet, lai būtu pasākumi – tiem ir jāatmaksājas. Tātad ir jābūt vai nu ļoti bagātiem apmeklētājiem (dārgas biļetes), vai daudz apmeklētājiem (lētas biļetes), bet Jēkabpilī  neesot ne vienu, ne otru.»  
 
Populāri mākslinieki – dārgi, bet Jēkabpils publika – pasīva
Komentēt deputātes Elīnas Serkovas iesniegumu uz komitejas sēdi bija aicināta Jēkabpils novada Kultūras pārvaldes direktora pienākumu izpildītāja Ilze Cekule. E. Serkova minēja, ka ir gana daudz labu pasākumu, taču tik liela atsaucība ierakstam «Facebook» (jo 218 personas ar to ir dalījušās un 267 atzīmējušas ar viedokli ar atbalstošu simbolu)  nozīmējot, ka ir kādas nepiepildītas iedzīvotāju gaidas attiecībā uz kultūras dzīvi, un tās nevar ignorēt. 
Priekšsēdētāja vietnieks izglītības un kultūras jautājumos Alfons Žuks negatīvi vērtēja šo ierosmi:  – Esmu pret tādu iesniegumu izskatīšanu komitejās. Ja mēs tagad sāksim vērtēt un skatīties visu, ko raksta «Face­book», un rakstīsim iesniegumus, es nezinu, kur mēs aiziesim. Tās «Facebook» rakstītājas varēja aiziet uz kultūras pārvaldi. Arī deputāti var paši iet uz kultūras pārvaldi un izrunāt visu ar darbiniekiem. Ejam un runājam, nevis skatāmies, ko raksta «Facebook», – sacīja Alfons Žuks.  
 
 
Pilnu publikācijas tekstu lasiet "Brīvās Daugavas" 10. jūnija numurā.
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

 1. Mārīte
  Mārīte
  pirms 3 mēnešiem

  Pilnīgi piekrītu. Bibliotēkas izstāde,gleznu izstāde tas ir jauki,bet tas nav pasākums. Pilsētā tiešām nav ne saturīgu,ne interesantu pasākumu. Paaudzei ap 30 pilnīgs tukšums. Nav runa ne par cenu. Bet par piedāvajumu,viens un tas pats. Pat pilsētas svētki pēc scenārija katru gadu viens un tas pats. Nu,aizies cilvēs pie Cekules un? Parunās,bet rezultāts? Tukša salmu dzīšana. Priekš Jēkabpils tas cilvēku skaits ir milzīgs,kas aktualizēja facebook . Žuks par kulturu varētu paklusēt. Lai paskatās uz sevi,nu tāds vadoņa lietišķais stils. Samazinam 3 vietnieku algas un par to naudu saliņā sarīkojam mūsu pastalnieku koncertu,pašiem bērni tik skaisti dejo. Un nebūs jāmaksā par biļetēm svešiem māksliniekiem. Jautājums,kam mums mega kultūras nami,kas jākurina,jauztur,ja tur nedēļas nogalēs praktiski nekas nenotiek...

  Atbildēt
 2. rezumējums
  rezumējums
  pirms 3 mēnešiem

  Smadzeņu deficīts!

  Atbildēt

Pievienot komentāru