Vakcinēties pret gripu var joprojām
Slimību profilakses un kontroles centrs

Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģiskās uzraudzības dati liecina, ka gripas aktivitāte Latvijā līdz pērnā gada decembra beigām saglabājusies zemā līmenī, taču pēdējo nedēļu laikā palielinājies gripas slimnieku skaits, kas vērsušies ambulatorajās iestādēs, kā arī hospitalizēto pacientu skaits ar laboratoriski apstiprinātu gripu. Gripas aktivitāte Latvijā parasti sākas novembrī-decembrī, bet epidēmijas slieksni tā sasniedz janvārī-februārī. Šāda gripas aktivitātes attīstība tiek prognozēta arī šogad. 
     Vakcinācija ir visefektīvākais gripas profilakses veids. Vakcinēties ieteicams laikus (oktobrī–decembrī), pirms gripa un citi elpceļu vīrusi sāk plaši izplatīties un cilvēki biežāk slimo ar dažādām elpceļu infekcijām. Tomēr, ja neesat paguvuši saņemt vakcīnu rudenī vai ziemas sākumā, vakcinēties var arī vēlāk, pat gripas epidēmijas laikā, jo imunitāte pret gripu izveidojas 10–14 dienu laikā pēc vakcinācijas, savukārt gripas izplatība turpinās līdz pat aprīļa vai maija beigām. Tādējādi, vakcinējoties arī pēc epidēmijas sākuma, cilvēks nodrošina sev aizsardzību atlikušajā gripas izplatības periodā. 
    Jāņem vērā, ka cilvēks var inficēties ar gripu pirms vai uzreiz pēc vakcinācijas. Šādā gadījumā vakcīna nepasargā no saslimšanas. Taču apgalvojums, ka vakcinācija ir bīstama, ja cilvēks ir inficējis ar gripu, nav patiess un neatbilst zinātniskajiem faktiem. Vakcīna nevar izraisīt saslimšanu vai pasliktināt slimības gaitu, jo tā nesatur dzīvus vīrusus. Vakcīna satur vīrusu daļiņas jeb antigēnus, kas izraisa cilvēka imūnās sistēmas atbildes reakciju, izstrādājot specifiskas antivielas, kas turpmāk spēs atpazīt gripas vīrusus un nekavējoties uzsākt cīņu pret tiem. Vakcīna nepasargā arī no citiem elpceļu vīrusiem, taču tā pasargā no vakcīnas sastāvā esošajiem vismaz trim vai četriem gripas vīrusiem. 
   Neviena vakcīna nav 100% efektīva visos gadījumos, taču ir pierādīts, pat gadījumā, ja pret gripu vakcinēts cilvēks inficējas un saslimst, slimība norit vieglākā formā un cilvēks ātrāk atveseļojas. Gripas komplikāciju attīstības un nelabvēlīgo iznākumu risks vakcinētiem cilvēkiem ir ievērojami zemāks. Tādējādi vakcinācija īpaši svarīga riska grupas iedzīvotājiem: personām ar hroniskām slimībām; personām, kurām ir 65 gadi un vai­rāk; bērniem no 6 līdz 23 mēnešiem un grūtniecēm. Iedzīvotājiem, kuri pieder riska grupai, pretgripas vakcīnu izmaksas tiek kompensētas no valsts budžeta līdzekļiem: bērniem 100% un pieaugušajiem 50% ap­mērā. 
   Par iespēju saņemt valsts kompensējamo vakcināciju pret gripu iesakām vērsties pie sava ģimenes ārsta. 
Saskaņā ar Zāļu valsts aģentūras datiem vakcīna pret gripu Latvijā pašreiz ir pieejama.
 
Red. piebilde. Rakstu sagatavoja Slimību profilakses un kontroles centrs, at­saucoties uz BD  21. decembra publikāciju «Vak­cinēties pret gripu vairs nav vē­lams», kurā sniegta SIA «Jēkabpils  reģionālā slimnīca» valdes locekles Innas Budovskas atbilde uz iedzīvotāju jautājumu, kāpēc poliklīnikā nav  pretgripas vakcīnu.
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru