Valsts un pašvaldības policija strādā pastiprinātā režīmā
INESE ZONE

Lai ierobežotu „Covid – 19”, valdība no 31. marta noteikusi vēl stingrākus ierobežojumus. Tagad, neievērojot divu metru distanci, vienlaikus pulcēties publiskās iekštelpās un ārā var ne vairāk nekā divas personas. Izņēmums ir tie, kuri dzīvo vienā mājsaimniecībā, vecāki ar nepilngadīgiem bērniem, kā arī personas, kas veic darba vai dienesta pienākumus. 
 
Par prasību neievērošanu sodi būs bargāki
    Turpmāk par epidemioloģisko prasību neievērošanu fiziskām personām naudas sods būs no 10 līdz 2 000 eiro, bet juridiskām personām - no 140 līdz 5 000 eiro. Patlaban Administratīvo pārkāpumu kodekss iedzīvotājiem par valdības noteiktās ārkārtējās situācijas noteikto ierobežojumu vai aizliegumu pārkāpšanu paredz naudas sodu no 10 līdz 350 eiro. Tāpat valdība akceptēja jaunu kodeksa normu, kas paredz atbildību par informācijas nesniegšanu ārkārtējās situācijas laikā. Tas nozīmē, ka personai, kura nesniedza informāciju, ka ir slima ar infekcijas slimību, bijusi kontaktā ar personu, kas slimo ar infekcijas slimību vai bijusi infekcijas slimības perēklī, varēs piemērot no 10 līdz 2 000 eiro sodu. Arī šīs normas ievērošanu kontrolēs Valsts policija un pašvaldības policija. 
     Ar Ekonomikas ministrijas rīkojumu stingrākas prasības no 31. marta noteiktas arī sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos. Tur jānodrošina divu metru distance starp galdiņiem; pie viena galdiņa nevar atrasties vairāk par diviem apmeklētājiem, ja tie nevar apliecināt, ka ir vienas ģimenes locekļi; kases un apkalpošanas zonā divu metru distance no rindā priekšā stāvošā apmeklētāja jānodrošina ar norobežojošām zīmēm; maksimāli pieļaujamais apmeklētāju skaits ēdināšanas zālē - viens apmeklētājs uz vismaz četriem m2 no kopējās ēdināšanas zāles platības. Ēdinātājiem jānodrošina iespēja iegādāties ēdienus arī līdzņemšanai. Uzņēmēju pienākums ir informēt apmeklētājus par šīm prasībām, aicināt distancēties un neapmeklēt sabiedriskas vietas ar elpceļu infekcijas pazīmēm. Lai atbalstītu tirgotājus jauno prasību izpildē, Ekonomikas ministrija ir sagatavojusi paziņojuma pircējiem audiofailu, un ministrija aicina sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumus nepieciešamības gadījumā lejuplādēt un izmantot šo informāciju bez maksas.
    Iedzīvotājiem divu metru distance jāievēro arī daudzdzīvokļu dzīvojamo namu koplietošanas telpās un pagalmos. 
     Iepriekšminēto prasību uzraudzību veiks Valsts policija un pašvaldības policija.
 
Vēl neizprot situācijas nopietnību
     Jēkabpils pašvaldības policijas (PP) priekšnieks Indulis Surkulis stāsta, ka pašvaldības policija jau pirms papildu aizliegumu noteikšanas ir aktīvi kontrolējusi, kā cilvēki vietās, kur parasti notiek pulcēšanās - Mežaparkā pie Radžu ūdenskrātuves, pilsētas skvēros, rotaļu laukumos, parkos - ievēro distancēšanos. Diemžēl īpaši jauni cilvēki tos ignorējot un pulcējoties lielākās grupās. Tāpat esot bērnu rotaļu laukumi, kur jau norautas norobežojošās lentes.
     -Cilvēki vēl neizprot situāciju, bet šis vīruss ir bīstams, un, ja arī jaunietis to pārslimos viegli vai pat nemanīs slimības pazīmes, viņš var inficēt savus tuviniekus un citus sabiedrības locekļus, un īpaši bīstami tas ir senioriem. Mēs patrulējam, reaģējam uz izsaukumiem. Darbs tiek plānots sadarbībā ar Valsts policiju, lai tas nepārklātos, un kopā mēs varētu aptvert vairāk teritorijas un objektus. Situācija pašvaldībās ir dažāda, ja nav pašvaldības policijas, vairāk darba ir Valsts policijas darbiniekiem, - stāsta Indulis Surkulis. Viņš skaidro, ka veikalos un ēdināšanas iestādēs par distancēšanās organizēšanu primāri atbild iestādes īpašnieki, bet policiju var aicināt, ja viņi netiek galā ar klaju tās neievērošanu. Sākotnēji PP brīdinās iedzīvotājus par jaunajiem ierobežojumiem, bet tos, kuri klaji ignorēs noteikumus, sagaida sods. Tāpat sods draud par atkārtotu prasību neievērošanu, jo par visiem gadījumiem tiek informēta Valsts policija, un, ja persona pēc brīdinājuma atkal pārkāps nosacījumus, sekos sods. I. Surkulis arī stāsta, ka PP transports ir aprīkots ar audioierakstu, kas brīdina ievērot distancēšanos un ko atskaņos, pārvietojoties pa pilsētu.
 
Melus par radniecību var viegli pārbaudīt
     Par Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Jēkabpils iecirkņa darbu BD jautāja iecirkņa priekšniekam Rolandam Bērziņam. Vaicājām, kam lielāko vērību prasību kontrolē pievērš Valsts policija un vai tiek pārbaudīts, ka personas, kas pulcējas kopā lielākā skaitā, tiešām ir vienas ģimenes locekļi? R. Bērziņš informēja, ka personu datus, kuras ir pulcējušās lielākā skaitā, nekā divi cilvēki, un melo likumsargiem, ka ir radinieki, ir viegli pārbaudīt datu bāzēs, un tas arī tiek darīts. Cilvēkiem jārēķinās ar to, ka nepatiesu ziņu sniegšanas gadījumā iestājas atbildība atbilstoši normatīvo aktu prasībām. tādēļ iedzīvotāji aicināti būt atbildīgiem un ievērot noteiktos ierobežojumus.
    -Lai kontrolētu ierobežojumu ievērošanu, strādājam pastiprinātā režīmā. Valsts policijai tagad jāizskata daudz informācijas, kas nāk no Valsts robežsardzes par viņu anketētām personām, kam jāievēro pašizolācija. Piemēram, tālbraucējiem, kas atgriezušies no ārzemēm, un citiem. Valsts policijas pienākums ir kontrolēt, kā šīs personas ievēro nosacījumus, un tam tiek pievērsta liela uzmanība. Tāpat jāpārbauda arī visi iedzīvotāju ziņojumi par personām, kas neievēro pašizolāciju. Dažreiz informācija neapstiprinās, piemēram, cilvēks no ārzemēm atgriezies pirms krietna laika, bet pārbaudām visus ziņojumus. Tāpat sadarbībā ar PP veicam noteikumu ievērošanas kontroli ielās un pulcēšanās vietās. Esam dubultojuši patruļas ekipāžu skaitu. Sākotnēji policijas darbinieki, braucot patruļā, megafonā aicināja cilvēkus ievērot distancēšanās prasības. Tagad mums ir no vadības saņemts audioieraksts, ko varam atskaņot, un ar to esam padalījušies arī ar pašvaldības policiju. Ir daudz darba, bet tiekam galā, jo tas ir mūsu pienākums, - saka Rolands Bērziņš. 
 
D. Gagunova foto
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. nu,nu
    nu,nu
    pirms 2 mēnešiem

    Redzot kā pieaug naudas sodi, rodas iespaids, ka primārais ir naudas iekasēšana, bet ne likuma ievērošanas prasību kontrole.

    Atbildēt

Pievienot komentāru