Ver durvis jauna ražotne Kūku pagastā
ILZE BIČEVSKA

SIA „Armiks” pagājušajā nedēļā Kūku pagasta „Osīšos” atklāja savu jauno ražošanas un servisa ēku, kas projektēta un būvēta ar bankas kredīta un Lauku atbalsta dienesta finansiālo atbalstu. Realizēts projekts „SIA „Armiks” attīstība un modernizācija”, kā rezultātā tapusi jauna un moderna ražošanas ēka, kurā ir metināšanas un ražošanas zona, kam iegādāti jauni instrumenti. Vēl te ir noliktavas, biroja telpas ar mācību kabinetiem, kur var rīkot izglītojošus seminārus vai mācības par jaunajiem produktiem un tehnoloģijām. Ēku sāka būvēt pagājušā gada novembrī, un šā gada 16. maijā tā pieņemta ekspluatācijā.
     -Modernā piena ferma, tāpat kā Rīga, nekad nav gatava. Mūsdienās vienmēr vajadzīgs kaut ko uzlabot, modernizēt un paplašināt. Tāpēc arī mēs paplašinām savu darbību. Līdzšinējās telpas Kazarmu ielā, Jēkabpilī mums kļuva par šauru, turklāt tās nebija piemērotas ražošanai, ko nu attīstīsim te. Piena nozarē strādājam jau kopš 2001. gada, ir iegūta pieredze, sadarbojoties ar ārvalstu kompānijām, bet 2013. gadā tika izveidots SIA „Armiks”, kas kopš 2014. gada ir oficiālais vācu koncerna „GEA farm technologies” (līdz šim Latvijā pazīstams kā „Westfalia”) pārstāvis Latvijā. Patlaban esam atraduši jaunus sadarbības partnerus arī Turcijā, Čehijā un Polijā. Lepojamies ar to, ka esam avangardā robotizēto slaukšanas iekārtu uzstādīšanā. Mūsu uzstādītie slaukšanas roboti darbojas Viesītes novada fermā „Ielejas”, zemnieku saimniecībā „Pamati” Aizkraukles novada Iršos, Jēkabpils novada zemnieku saimniecībā „Krasti”, - stāsta uzņēmuma īpašnieks Guntis Kalniņš. 
     Pieredze fermu aprīkošanā rādījusi, ka neatkarīgi no tā, vai ferma tiek būvēta pilnīgi no jauna vai pārbūvēta, iekārtām un aprīkojumam katrā gadījumā vajadzīga individuāla pieeja. Tāpēc jaunajā ražotnē firma daudz ko no fermu aprīkojuma izgatavos paši.
      -Vai tie būtu metāla aizgaldu vārtiņi, nožogojumi, barības galdi vai kas cits, esam secinājuši, ka tie konkrētai fermai uzreiz jātaisa pēc individuāliem izmēriem. Piemēram, ir bijuši gadījumi, kad, veicot pasūtījumu, nopērkam standarta aprīkojumu, ko pēc tam ir grūti vai pat neiespējami pielāgot konkrētajam objektam. Esam sapratuši, ka, izpildot konkrētu pasūtījumu, šai nestandarta pieejai jābūt obligāti. Varētu domāt, ka tas sadārdzinās pasūtījumu. Nē. Darbu varēsim izdarīt ātrāk, un pat lētāk. Varam aprīkot kūti, kurā būs tikai viena govs līdz pat lielfermai ar 3 000 govīm. Metāla izstrādājumu ražošana uz pasūtījumu – tas ir šā mūsu projekta sasniedzamais mērķis, - stāsta G. Kalniņš.
      Nevar nepieminēt arī pašas ražošanas ēkas būvniecības svarīgus aspektus: pirmkārt to projektējuši un būvējuši vietējie uzņēmēji – SIA „Jēkabpils PMK”. Ilggadējā Jēkabpils būvniecības firma šajā objektā izcēlusies ar vairākām interesantām inovācijām. Viena no tām ir „Cobiax” tukšķermeņa moduļa sistēma, kas iestrādāta dzelzsbetona konstrukcijās (tehnoloģija balstās uz īpašu bedrīšu ģenerēšanu dzelzsbetona plāksnes iekšienē, kad masīvais betons tiek aizvietots ar sintētiskiem tukšuma veidotājiem, kuri paliek tikai statistiski nozīmīgās vietās). 
     -Sistēma ir iestrādāta betona panelī, tā to atvieglojot, kā arī mazinot betona patēriņu līdz tādam līmenim, ka ēkas pasūtītājam katrs trešais panelis sanāk par brīvu. Šī tehnoloģija atbilst ES regulai, kas noteikusi, ka ar 2019. gadu jāsamazina CO2 izmešu apjoms, tāpat tehnoloģija mums palīdz mazināt resursu atkarību no Krievijas un veicina iespēju strādāt ar materiāliem, kas pieejami mums pašiem, - stāsta SIA „Jēkabpils PMK” valdes loceklis Arnis Putniņš. 
      „SIA „Armiks” jaunajā ražošanas ēkā izmantota arī kāda cita jauna tehnoloģija, kas ļauj izmantot Latvijā plaši pieejamu būvmateriālu – koku. Ražošanas ēkas biroja telpu daļa tapusi, būvniecībā izmantojot krustām līmētos masīvkoka paneļus. Tie ir tik stipri, ka, piemēram, no tiem tapusi pat nesošā siena, kas nodala ražošanas telpu no biroja. 
     -Koka paneļu būvmateriāls arī izgudrots saskaņā ar dabu un vidi mums apkārt. Tie salīmēti ar celulozes līmi, un arī tas ir svarīgi: šis veids ir dabai draudzīgāks, jo līme nav toksiska. Šie paneļi ļauj būvēt un montēt efektīvāk un ātrāk, kas, protams, arī mūsdienās ir ļoti svarīgi, - stāsta A. Putniņš. Jāpiebilst, ka arī betona plāksnes jaunās ražošanas ēkas pagalma klājumā ražotas SIA „Jēkabpils PMK”. 
    „SIA „Armiks” īpašnieks Guntis Kalniņš teic paldies sadarbības partneriem un būvniekiem, kā arī savai komandai: Germanam, Aināram, Jānim, lielajam Gatim, Kristapam, Gatim, Jānim, Jurim un Ivaram. Kopumā jaunajā ražotnē pastāvīgs darbs būs divpadsmit strādājošajiem. 
 
D. Gagunova foto
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. jautājums
    jautājums
    pirms 4 gadiem

    Vai kāds zina,ko būvē pie ceļa uz lauka,izbraucot no pilsētas uz Salas pusi?

    Atbildēt

Pievienot komentāru