Viesītes Goda pilsones paveiktais sabiedrības labā
Valija Berkina

Ilma Svilāne daudz darījusi Viesītes un Sēlijas atpazīstamībā  Kad pavasara ziedonī maijā daba ir atplaukusi visā krāšņumā, pedagoģei ar gandrīz 40 gadu darba stāžu, ilggadējai  muzeja «Sēlija» vadītājai, kultūrvēsturniecei un Viesītes Goda pilsonei Ilmai SVILĀNEI ir dzimšanas diena. Būdama biedrības «Sēļu klubs» vadītāja, pulcinājusi ap sevi daudzus sabiedriski aktīvus cilvēkus, lai no tautas atmiņas nezustu vārds «Sēlija». 
 
Skola radošām iespējām
     Gadu desmitiem bija pierasts, ka Viesītē aktīvi darbojas muzeja «Sēlija» vadītāja Ilma Svilāne, tāpēc šķita neparasti, uzzinot, ka pirms tam dzīvojusi vēju pilsētā Liepājā. Pirms gandrīz 40 gadiem tieši maijā jaunā ģimene ar bērniem pārcēlās uz pastāvīgu dzīvi Viesītē, jo gribējies būt tuvāk saviem vecākiem. Tolaik šķietami mazajā pilsētiņā valdījusi īsta darba duna, jo bijis meliorācijas uzņēmums «PMK 12», lielās agrofirmas «Daugava» iecirknis un citas ražotnes. 
     Ilma, būdama ķīmijas un bioloģijas skolotāja, vakantu darbavietu atrada jaunuzceltajā Viesītes arodvidusskolā. Daudzi jaunieši pēc pamatskolas beigšanas rā­vās ātrāk iegūt ne tikai vidējo izglītību, bet uzreiz arī profesiju. Ražošanas uzņēmumi ar atplestām rokām gaidīja jaunos speciālistus. 
    Pēc kāda laika uzzinājusi, ka Viesītes vidusskolā nepieciešams bioloģijas, bet vēlāk arī mājturības skolotājs. Dažkārt dzird spriedelējam, ka tur nekas nav jāzina, esot tik  tāda «putras vārīšana». Bet Ilma Svilāna, būdama precīza visās lietās, iestājusies Latvijas Valsts Univer­sitātē. Apvienojot darbu skolā un rūpes par ģimeni, studēja neklātienē. Tā ieguvusi arī mājturības skolotāja diplomu. Stundas notika ārpus galvenās skolas ēkas, kas īpaši patika skolēniem. Skolotājai tobrīd nebija audzināmās klases, tāpēc piekritusi vadības ierosinājumam uzsākt veidot skolas muzeju. 
    Latvija bija atguvusi neatkarību, tāpēc tā bija kļuvusi pat par nepieciešamību. Tad lieti noderējusi Daugavpils Pedagoģiskā institūta  Bioloģijas un ķīmijas fakultātē iegūtā sabiedriskā profesija – estētiskās noformēšanas pulciņa vadītājs. To varējusi likt lietā, izstrādājot muzeja vizuālo koncepciju. Skolas muzeja atklāšana 1993. gadā kļuva par vietu, uz kurieni nest vēsturiskos materiālus, kas līdz šim nesistematizēti atradās klašu telpās vai skolēnu ģimeņu arhīvos. Skolotāja Ilma Svilāne atkal devās uz Rīgu, šoreiz studēt muzeoloģiju. Tas deva plašu ieskatu arī kultūras vēsturē, kas kļuva par viņas kārtējo mācību priekšmetu skolēniem. 
    Viesītes vidusskolas absolventi vēl tagad atceras, cik interesantas bijušas kultūras vēstures stundas ar muzeju un izstāžu apmeklējumiem. – Mācoties skolā, maksimāli jāizmanto visas iespējas, lai iegūtu daudzpusīgas zināšanas, kas paplašina redzesloku, – secina  Ilma Svilāne.  
    To ņēmuši vērā  arī viņas meita Inga un dēls Andris, kuri ir jau savā dzīvē un  jau iepriecinājuši ar mazbērniem. 
 
Pilns teksts – 19.  maija "Brīvajā Daugavā". 
Ja vēlaties abonēt šī (vai jebkura cita BD numura, sākot no 2010. gada) numura elektronisko (pdf) versiju, rakstiet uz e-pastu: sarmite@bdaugava.lv
Piemēram: Vēlos saņemt "Brīvās Daugavas" 19. maija numuru savā e-pastā: manspasts@inkaste.lv (jūsu e-pasta adrese).
Viena numura cena – 0,44 eiro, mēneša maksa – 3,80 eiro  (t. sk. PVN 21%) (būs jāveic pārskaitījums internetbankā). 
 

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. Laba ziņa
    Laba ziņa
    pirms 3 mēnešiem

    Tā ir laba ziņa, ja ir cilvēki, kas strādā sabiedrības labā!

    Atbildēt

Pievienot komentāru