Vietējā iniciatīvas grupa sagādā jaunu rata siksnu Zasas dzirnavām
ILZE BIČEVSKA

13. novembrī Zasas dzirnavās pulcējās dzirnavu draugu apvienība. Pasākumu tā arī sauca – «Dzirnavu draugu kopā sanākšana», kas tika rīkota par godu neliela, bet tajā pašā laikā interesanta projekta noslēgumam. 
      – Šā gada sākumā Jē­kabpils novada pašvaldība izsludināja pieteikšanos t.s. mazajiem projektiem, kur bija aicinātas piedalīties vietējās biedrības, vietējo iedzīvotāju apvienības. Radās ideja par to, ka varētu līdzēt vienam no mūsu tūrisma objektiem – Zasas dzirnavām. Pašvaldība naudu šim projektam piešķīra ar nosacījumu, ka šo objektu cilvēki varēs apskatīt bez maksas (protams, jāpiesakās ie­priekš). Savācām divdesmit vietējo iedzīvotāju parakstus un devāmies iesniegt projektu. Kāds bija tā saturs? Vēlējāmies iegādāties dzirnavu ratu siksnu, kā arī iz­veidot stendu ar informāciju trijās valodās, kas nākamsezon palīdzēs reklamēt tādus vietējos tūrisma objektus kā amatniecības centrs «Rūme», Zasas parks un dzirnavas, un «Bērzzemnieku» zirgi. Stends (1,6x2 m) atradīsies pie Zasas dzirnavām, – stāsta projekta vadītāja, Jēkabpils Mākslas skolas Zasas filiāles skolotāja Ieva Svarāne. 
      Stenda makets tapa te­pat, «Rūmē» (pats stends top Latvijā un būs gatavs drīzumā), bet dzirnavu rata siksna gan bija jāpasūta Austrijā. Šajā dienā sanākušajiem interesentiem – ciemata un tā apkārtnes iedzīvotājiem, vidusskolas au­dzēkņiem, kā arī viesiem no kaimiņu pagastiem – dzirnavas izrādīja, kā arī ratu grieza seno darbu pārzinātājs Osvalds Voitāns. 
       – Pats esmu dignājietis, bet agrāk uz Zasas dzirnavām vedām malt graudus ne reizi vien. Tā bija iecienīta maltuve tālā apkārtnē, un te bija iespēja tikt pie putraimiem, bīdeļmiltiem, arī rupjāka maluma miltiem lopbarībai. Ūdensdzirnavas darbu beidza 1962. gadā, bet kādu laiku graudus, vairs domātus tikai lopbarībai, te mala ar elektrību. To darbu darīja vietējais iedzīvotājs Priekulis. Bet drīz jau arī šī lieta apsīka, – stāsta Os­valds Voitāns.  
      Ieva Svarāne arī ir vietējā iedzīvotāja, un viņa, stāstot savas atmiņas par dzirnavām, atceras, ka tad, kad gājusi skolā, dzirnavas jau bijušas gana bēdīgā stāvoklī. 
        – Pusei ēkas – tur, kur tagad ir virtuvīte un lielā zāle –, bija norauts jumts, laika gaitā sasējušies un jau labi saauguši bērziņi. Šad un tad mēs – skolas bērni – tur paložņājām. Bet otra ēkas puse, tā, kur atradās pašas dzirnavu iekārtas, palika zem jumta. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc tās ar visām dzelzs un koka detaļām vēl joprojām ir tikpat kā darba kārtībā. Pro­tams, ar vienas siksnas iegādi viss nav padarīts, bet tomēr arī tas jau ir kaut kas, – stāsta I. Svarāne. 
Pamestas ēkas, kā daudz­viet pie mums redzams, posta ne tikai laika zobs, bet arī vandaļi. Kā, par spīti ilgajiem pamestības gadiem, tika izdevies dzirnavu gaņģus saglabāt salīdzinoši labā stāvoklī? Te ir ko pastāstīt ielas otrajā pusē dzīvojošajai zasietei Skaid­rītei.
      – Es ne reizi vien tiku gājusi skatīties, kas tur darās. Kā tik sadzirdēju dzelžu džinkstoņu, tā gāju lūkot un bārties. Protams, liela nozīme bija arī tam, ka dzirnavas atrodas ceļa malā, kur gana dzīva ļaužu kustība. Un mēs ar kaimiņiem jau arī visu laiku tepat esam dzīvojuši un malā neesam stāvējuši, – stāsta Skaidrīte. 
       Viņa, tāpat kā daudzi šīs dienas pasākuma dalībnieki, pauda patiesu prieku par to, ka šajā Zasas vēsturiskajā ēkā ir atgriezusies dzīvība, tā atdzimst, un tai ir vēl nācis klāt kāds uzlabojums. 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (8)

 1. Sarmīte
  Sarmīte
  pirms 7 mēnešiem

  Prieks dzirdēt, ka Latvijā vēl ir pašvaldības, kas vēl atrod līdzekļus tik apjomīga projekta restaurācijai kā Zasas dzirnavas un ir izveidojušas to par tūrisma apskates objektu. Zasa dzirnavas ir pārvērtušās līdz nepazīšanai. Vairāk tādu pašvaldību! Patiess prieks par iedzīvotāju apvienības organizētajām idejām un iecerēm! Veiksmi tās pilnveidot! Viens gan nav īsti skaidrs, kam tad īsti pieder Zasas dzirnavas? Tas ir pagasta īpašums vai pieder kādam vācu īpašniekam, kā Facebook saitē tiek publicēts?

  Atbildēt
 2. Hardy Kortmann
  Hardy Kortmann
  pirms 7 mēnešiem

  Hallo, thank you for this article about Zasas Dzirnavas, which I bought in 2005 in very bad condition. Since 14 years I spend all my privat money and lifetime to build it up and keep it for future generations and safe this cultural heritage of Latvija. Of course this given support of 400 EUR project money from which I could order and buy 1 of the necessary 3 new belts was very kind, but I would have been happy if beside all other names my name would have been mentioned at least one time.

  Atbildēt
 3. Rasma
  Rasma
  pirms 7 mēnešiem

  Tulkojums: Hallo, paldies par šo rakstu par Zasas Dzirnavām, kuru 2005. gadā nopirku ļoti sliktā stāvoklī. Jau 14 gadus es tērēju visu savu privāto naudu un visu mūžu, lai to izveidotu un saglabātu nākamajām paaudzēm un aizsargātu šo Latvijas kultūras mantojumu. Protams, tas, ka es atbalstu 400 EUR projektan, no kuras es varēju pasūtīt un iegādāties 1 no nepieciešamajām 3 jaunajām siksnām, bija ļoti laipni, bet es būtu priecīgs, ja blakus visiem citiem vārdiem mans vārds būtu minēts vismaz vienu reizi.

  Atbildēt
 4. Dusmīgs
  Dusmīgs
  pirms 7 mēnešiem

  Drebuļi skrien pār muguru, iejūtoties Hardy Kortmann ādā. Hardijs ir cilvēks, kas Zasas dzirnavās ieguldījis savus mūža ietaupījumus (noteikti ar sešiem cipariem rakstāms skaitlis), ziedojis daudzus savas dzīves gadus, lai savestu kārtībā vienu līdz kliņķim nolaistu, bet vēsturisku Latvijas objektu. Paralēli tam nodarbojies ar mecenātismu, organizējot humānās palīdzības sūtījumus vietējiem Zasas pagasta iedzīvotājiem. Tagad, kad viss gatavs, uzrodas "draugu apvienība", aiziet pie pašvaldības, kas ar "bezgala dāsnu roku" iedod pāris simtus. Dāsnums gan nenāk bez noteikumiem: tagad, redz', objektam jābūt publiski pieejamam. Visi tagad baigie malači - pucē savas spalvas un plūc laurus - gan pašvaldība, gan "draugu apvienība".. Šajā sajūsmas vilnī viegli piemirst tādu sīkumu, kā dzirnavu saimnieku Hardiju, ta nu liela bēda - tagad taču ir siksna un dzirnavās jebkurš varēs pieteikt savas "likumīgās tiesības" uz apskati. Fakts vien, ka pats Hardijs nenocietās un šeit ierakstīja savu komentāru, no kura skaidri jūtams dziļš netaisnības rūgtums, liecina par daudz ko. Es pēc šādas attieksmes izrādīšanas Hardija vietā ņemtu to siksnu un mestu tajā "draugu apvienībā", ka nograb vien! Kauns! Man liels lūgums Brīvās Daugavas žurnālistiem - lūdzu, vai Jūs nevarētu tomēr mēģināt situāciju labot - papildināt rakstu, ievijot nepārspīlētu atvainošanos, lai par mūsu tautiņas vārds tomēr neiet pasaulē ar nepateicīgu bauru pieskaņu!

  Atbildēt
 5. Dusmas un zināšanas nav viens un tas pats
  Dusmas un zināšanas nav viens un tas pats
  pirms 7 mēnešiem

  Varēja arī nepieminēt dzirnavu īpašnieku un viņa ieguldījumu būtībā sevis paša īpašumā (pat, ja tas vērsts uz publiskām aktivitātēm, tādām kā tūrisms), jo tas šajā pasākumā nebija svarīgākais. Svarīgākais bija fakts, ka vietējā sabiedrība, labu gribēdama, panāca to, ka pašvaldība iegulda 400 eiro NODOKĻU MAKSĀTĀJU NAUDAS PRIVĀTĀ (lūdzu ņemiet to vērā!!!) īpašumā. No likuma viedokļa tas nav īsti pareizi, bet tika atrasts veids, kā to izdarīt, un kopumā tas patiesi nav nekas slikts, ja vien nekļūs Jēkabpils novadā par ierastu praksi. Ieguldījums siksnas iegādei bija iespējams, pateicoties šīs vietējo iedzīvotāju grupas aktivitātei, pretī vienojoties, ka dzirnavas līdz ar to būs pieejamas arī publiskai apskatei. Nu bet šis komentāra gabals tiešām "iespārda": "Man liels lūgums Brīvās Daugavas žurnālistiem - lūdzu, vai Jūs nevarētu tomēr mēģināt situāciju labot - papildināt rakstu, ievijot nepārspīlētu atvainošanos, lai par mūsu tautiņas vārds tomēr neiet pasaulē ar nepateicīgu bauru pieskaņu!". Dārgais vai dārgā! Bauru tautiņa????? Tu par ko īsti runā? Ir 21. gadsimts.

 6. Vācu melnais bruņenieks
  Vācu melnais bruņenieks
  pirms 7 mēnešiem

  Līdzīgs teksts bija Jēkabpils novada mnājas lapā un tur dzirnavu īpašnieks bija pieminēts. Brīvās Daugavas žurnāliste būs par Kortmanu piemirsusi. Ne jau nu aiz ļauna prāta, domājams, bet aiz aizmāršības vai cita iemesla dēļ.

  Atbildēt
 7. laimdota
  laimdota
  pirms 7 mēnešiem

  tā jau ir, kā varēja nepieminēt kas ir dzirnavu īpašnieks un cik naudas pa šiem gadiem Kortmans ir tajās ielicis. Jāpiekrīt ka raksts ir ļoti paviršs nopublicēts

 8. Aira
  Aira
  pirms 7 mēnešiem

  To dusmas un zināšanas. Dzirnavu ipasnieku nedriksteja nepieminēt. To prasa elementara ciena pret so cilvēku..Ja nebūtu viba, nebūtu ari dzirnavu.

  Atbildēt

Pievienot komentāru