Visā Latvijā izsludināta gripas epidēmija
Ilze Arāja, SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja

    Gripas, Covid-19 un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa rezultāti liecina par inficēto un arī stacionēto Covid-19 pacientu skaita nelielu samazināšanos, toties saslimstība ar gripu turpināja pieaugt un sasniegusi epidēmijas sliekšņa līmeni, tādēļ no  12. janvāra Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izsludina gripas epidēmiju. SPKC atgādina, ka visefektīvākais veids, kā aizsargāties pret nopietnām saslimšanām ar gripu un Covid-19, ir vakcinācija un aicina veselības riska grupu personām izmantot valsts nodrošinātu vakcinācijas iespēju.
     Neraugoties uz gripas epidēmijas sākumu, vakcinācija joprojām ir ieteicama, jo gripas epidēmija parasti ilgst 10 nedēļas, bet vakcinācijas izraisīta imunitāte veidojas 10-14 dienu laikā. Tāpēc cilvēks var gūt labumu no vakcinācijas pat tad, ja viņš to nav saņēmis līdz gripas sezonas sākumam.
     Šobrīd joprojām ir ieteicams potēties pret gripu, lai iegūtu imunitāti pirms plašas gripas izplatības. Riska grupu pacientiem pieejamas vakcīnas pret gripu „Efluelda” (senioriem) un vakcīna „Influvac Tetra”. Valsts apmaksātās potes pret gripu joprojām ir vairāku vakcinācijas iestāžu un ģimenes ārstu prakšu rīcībā. 
     Saskaņā ar AAEI monitoringa datiem, janvāra pirmajā nedēļā Latvijā vidējā gripas izplatības intensitāte palielinājusies, sasniedzot epidēmiskā sliekšņa līmeni, par ko liecina uz gripas vīrusu pozitīvo paraugu īpatsvara pieaugums virs 10% (10,3%) un izteikta saslimstības pieauguma tendence.
     Minētajā nedēļā monitoringā iesaistīto ģimenes ārstu praksēs ar akūtu augšējo elpceļu infekcijas simptomiem kopā bija vērsušies 773 pacienti, no kuriem 56  pacientam, balstoties uz tipisku klīnisko ainu (nedēļu iepriekš - 44 pacienti), noteikta diagnoze „gripa”. Visaugstākā saslimstība ar gripu reģistrēta Ventspilī (411,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju), Gulbenes novadā (124,1 uz 100 000), Daugavpilī (95,1 uz 100 000), Rīgā (87,7 uz 100 000). Visbiežāk ar gripu slimo  bērni vecuma grupā 0–4 gadi. Laboratoriski apstiprināts 21 gripas gadījums, kuros 18 noteikta A tipa gripa, bet 3 – B tipa gripa.
     Arī daudzās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas (ES/EEZ) valstīs  novērojams būtisks akūto elpceļu infekciju skaita pieaugums primārajā aprūpē. ES/EEZ vidējais gripas pozitīvo testu īpatsvars bijis visaugstākais pašreizējā sezonā – 24%.
     Latvijā vērojams neliels Covid-19 gadījumu skaita samazinājums – laboratoriski apstiprināti 138 Covid-19 gadījumi (nedēļu iepriekš 251), kopumā veikti 776 (iepriekš 955) laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni. Līdz ar to Covid-19 pozitīvo testu īpatsvars samazinājies no 26,3% līdz 17,8%, kas joprojām pārsniedz vidējo rādītāju ES/EEZ valstīs. Pagājušajā nedēļā stacionēti 106 Covid-19 pacienti (nedēļu iepriekš – 157, pirms divām nedēļām – 218). Iepriekšējā nedēļā stacionāros ar smagu slimības gaitu ārstējās 7 pacienti (nedēļu iepriekš 11). Reģistrēti 17 Covid-19 pacientu nāves gadījumi vecuma grupā „50 gadi un vairāk”, vismaz 8 gadījumos Covid-19 bijusi pamatdiagnoze.
     Saslimšana ar Covid-19 un gripu bieži izraisa būtisku hronisku slimību saasinājumu, kuru dēļ nepieciešama hospitalizācija un sarežģījumu dēļ var iestāties nāve. Lai mazinātu smagas slimības gaitas, hospitalizācijas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta veselības riska grupas cilvēkiem, kuriem slimības bieži norit smagā formā un kuriem ir augsts komplikāciju risks.
     Augstā saslimstība ar Covid-19, visticamāk, saglabāsies līdz pat pavasara beigām, tāpat kā iepriekšējās sezonās. Līdz ar to vakcinācija pret Covid-19 var būtiski samazināt smagas saslimšanas riskus veselības riska grupas personām līdz Covid-19 epidēmiskās sezonas beigām. Vakcīnas pret gripu un Covid-19 infekciju ir drošas un nerada risku cilvēka veselībai, pat ja vakcinācija veikta laikā, kad persona bijusi inficēta ar kādu no minētajām infekcijām. Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā potēšanās reizē. 
     SPKC informē, ka šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir potējušies jau 109 275, bet pret Covid-19 – 32 271 iedzīvotāji. Sezonālo vakcināciju pret Covid-19 Latvijā saņēmuši 4,7%, bet pret gripu – 15,6% iedzīvotāju vecumā no 65 gadiem. Neraugoties uz plašo vakcīnu pieejamību un regulāru informāciju par vakcinācijas nozīmi, efektivitāti un drošumu, šajā sezonā Latvijā seniori vecumā no 65 gadiem pret Covid-19 potējušies retāk nekā daudzās citās ES/EEZ valstīs, piemēram, 2,8 reizes retāk nekā Igaunijā un 11,3 reizes retāk nekā Norvēģijā.
     Nacionālais veselības dienests atgādina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem (ja reģistrētais pacients dzīvo ārsta pamatdarbības teritorijā). Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktais pacienta līdzmaksājums – 2,85 eiro.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (6)

 1. prusaks
  prusaks
  pirms 5 mēnešiem

  Kaulainās izkapts švīkstēs pie papēžiem, galvenais paspēt laicīgi palēkties uz augšu.

  Atbildēt
 2. Bambino
  Bambino
  pirms 5 mēnešiem

  Aidā, visi pēc svētlaimīgā būstera! Kariņš uzsauc.

  Atbildēt
 3. Evolūcija
  Evolūcija
  pirms 5 mēnešiem

  Tumsoņa lien alā un meties četrrāpus. Instinkts sauc.

 4. Goga
  Goga
  pirms 5 mēnešiem

  O, viena būsterēta aita jau ieblējās...

 5. gogam
  gogam
  pirms 5 mēnešiem

  Evolūcijas pirmssākuma ,pērtiķveidīgā radījuma šļupsti.

  Atbildēt
 6. Fakts
  Fakts
  pirms 5 mēnešiem

  neesi tik skarbs pret sevi, būsterētais eksperimenta upuri

Pievienot komentāru