5 svarīgi faktori, kas jāņem vērā iegādājoties auto
Apmaksāts raksts

Pagātnē aizgājuši laiki, kad automašīnas iegāde bija ļoti īpašs notikums, kuru atcerēties gadiem. Šobrīd ikviens autobraucējs ar stāžu var padalīties ar daudziem (ja ne desmitiem) auto pirkšanas pieredzes stāstiem. Tāpat arī mainījušies kritēriji, kam auto pircēji pievērsa uzmanību desmit gadus atpakaļ un tagad. 
    Vienīgi nemainīgs palicis apgalvojums, ka auto iegāde ir komplicēts process, neatkarīgi no tā, vai plānots iegādāties jaunu, mazlietotu vai lietotu auto. Tas ir saprotams, jo automašīnu nepērkam vienai dienai,  un tās iegāde ir saistīta ar vairākiem racionāliem apsvērumiem. Latvijā daudz vairāk iedzīvotāju iegādājas mazlietotus vai lietotus spēkratus, un šī tendence, visticamāk, saglabāsies arī turpmāk.
 
Pēc kādiem šobrīd kritērijiem automašīnas izvēlas vairums pircēju?
Tie ir:
 • Spēkrata cena;
 • Ekspluatācijas izmaksas un sevišķi degvielas patēriņš;
 • Auto izlaiduma gads;
 • Automašīnas vizuālais izskats;
 • Nobraukums;
 • Pārnesumkārbas veids, auto zīmols un pēcpārdošanas garantija.
    Starp nosauktajiem kritērijiem pēdējo desmit gadu laikā nav notikušas būtiskas izmaiņas, izņemot  kritēriju „automašīnas vizuālais izskats”, kas no vērtējuma „mazsvarīgs” iekļuvis starp  svarīgākajiem izvēles kritērijiem. Varam pieņemt, ka augot sabiedrības labklājībai, arvien svarīgāk kļūst automašīnas atbilstība tās īpašnieka dzīves stilam un personībai. 
   Ja ir pienācis brīdis, kad kārtējo reizi (vai pirmo reizi) esat kļuvis par potenciālo auto pircēju, tad ļoti svarīgi, lai auto iegāde nesagādātu problēmas.
 
Kam pievērst uzmanību, lai auto pirkšana izdotos?
 
1. Automašīnas regulārās izmaksas
   Jauna vai lietota auto iegāde vairumā gadījumu saistās ar ikmēneša maksājumu, ko rada auto līzings vai auto kredīts, tāpat jaunajam īpašniekam jārēķinās ar virkni papildu izdevumu:
 • Degviela;
 • Apdrošināšana (OCTA un KASKO);
 • Vasaras un ziemas riepas;
 • Riepu maiņa;
 • Tehniskā apskate;
 • Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis;
 • Automašīnas apkope;
 • Vairāk vai mazāk regulāri remonta izdevumi.
 
2. Automašīnas vēstures pārbaude
 
Pārbaude pēc auto numura:
    Auto pārbaude pēc valsts reģistrācijas numura ir viens no populārākajiem veidiem, kā saņemt pamatinformāciju par auto vēsturi Latvijā reģistrētai automašīnai. Šādu pakalpojumu piedāvā gan Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB), gan arī Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD). Ceļu satiksmes un drošības direkcijā būs pieejama visa informācija par auto tehniskajām apskatēm un tajās fiksētajiem nobraukumiem, ja auto pirms tam jau bijis reģistrēts Latvijā.
    Iegādājoties jaunu lietotu auto, iespējams vērsties pie dīlera un veikt odometra pārbaudi servisā. Dīlera sistēmā būs saglabājusies informācija par servisa apmeklējumos reģistrēto nobraukumu.
 
Pārbaude pēc VIN (šasijas) numura: 
    Papildu drošību sniegs informācija, ko iespējams iegūt, pieprasot automašīnas VIN (transportlīdzekļa identifikācijas numura) datus. Transportlīdzekļa identifikācijas numuri tiek reģistrēti negadījumos, apdrošināšanas reģistros un katru reizi, kad izplatītājs, autoserviss vai mehāniķis labo transportlīdzekli. 
VIN informācijas saņemšana no datu bāzes ir maksas pakalpojums, taču tās iegūšana var pasargāt no apkrāpšanas un lielām auto remonta izmaksām nākotnē. Visiem, kas vēlas iegādāties lietotu automašīnu, pirms pirkšanas vienmēr vajadzētu pieprasīt VIN datus.
 
3. Automašīnas tehniskā pārbaude
    Auto diagnostika un pārbaude pirms iegādes ir obligāts veiksmīga pirkuma priekšnoteikums. Izplatīta prakse ir veikt transportlīdzekļa tehniskā stāvokļa novērtējumu uzticamā autoservisā vai tuvākajā CSDD tehniskās apskates stacijā. Tikpat svarīgi rūpīgi aplūkot auto virsbūvi, salonu un palūgt testa braucienu. Uzmanība jāpievērš sludinājumā minētās komplektācijas esamībai un darbībai.
 
4. Automašīnas pārdevēja pārbaude
    Ja noskatītais auto Latvijā vēl nav reģistrēts, tad to var iegādāties tikai pie auto tirgotāja reģistrētā tirdzniecības vietā. Informāciju par visiem reģistrētās tirdzniecības vietās legāli esošiem transportlīdzekļiem var atrast CSDD tirdzniecības reģistrā. Iegādāties atļauts vienīgi transportlīdzekli, kas atrodams šajā reģistrā.
    Jāatceras, ka privātpersona nedrīkst tirgot Latvijā nereģistrētu auto  - tas ir ar likumu aizliegts!
   Ja automašīnu pērkat no privātpersonas, tad noteikti jāpārliecinās, ka tehniskajā pasē šī persona ir norādīta kā īpašnieks. 
 
5. Automašīnas pirkšanas darījums
     Automašīnas tirdzniecībā pēdējos gados pieņemti daudzi normatīvie akti, lai novērstu iespējamo krāpniecību, tādēļ darījuma noformēšanā svarīgi ievērot noteiktu kārtību. Pirkuma līgumā norāda summu un apmaksas kārtību. Tā kā šobrīd ir iespējama attālināta automašīnas pārrakstīšana no vecā uz jauno īpašnieku e.csdd.lv vietnē, tad pirkuma līgumā svarīgi norādīt pārdevēja un pircēja pienākumus, samaksas saņemšanas kārtību, u.c. punktus, kas attiecas uz darījuma veiksmīgu norisi. 
    Pircējam nevajadzētu veikt drošības naudas iemaksu, bet, ja tas nav iespējams, tad no pārdevēja jāprasa rakstisks apliecinājums par iemaksas  saņemšanu. Norēķinu par pirkumu veic ar bankas pārskaitījumu pamatojoties uz pārdēvēja izsniegtu rēķinu. 
    Tāpat jāatceras, ka, automašīnas cenai pārsniedzot 7200 eiro, darījums skaidrā naudā ir aizliegts. Par aizlieguma neievērošanu paredzēts administratīvais sods 15% apmērā no darījuma summas.
    Arī darījumiem par mazākām summām ieteicams izmantot bankas karti, lai nodrošinātos pret situāciju, kad jāsniedz skaidrojums par automašīnas iegādes apstākļiem.
   Pārliecinieties, ka automašīnai ir otrs atslēgu komplekts. Pretējā gadījumā pastāv risks, ka var tikt atteikta KASKO apdrošināšana.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

  Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru