Abpus dambim pie Sakas un Daugavas tilta veidos fitoremediācijas zonas
INESE ZONE

BD esam saņēmuši jautājumu, kas tas par dīķi pie Sakas tilta teritorijā starp Daugavu un dambi? Vai tas kā tāds arī plānots, veicot dambja stiprināšanas darbus?
     Jēkabpils novada pašvaldības infrastruktūras ap­saimniekošanas nodaļas vadītājs Ainārs Skromāns skaidro, ka tur būs fitoremediācijas lauks. Parasti tos izmanto   piesārņoto teritoriju attīrīšanai, izmantojot augu spēju sadalīt toksiskās vielas un mazāk kaitīgā veidā novadīt tās atmosfērā, ar augu saknēm saistītajiem mikroorganismiem vienlaikus veicot piesārņojošo vielu uzņemšanu vai noārdīšanu augsnē. 
       Paredzētas divas šādas zonas, otra – aiz Daugavas tilta. Zona pie Sakas tilta būs 40,107 m2 platībā, aiz Daugavas tilta  – 22,291 m2 platībā. Tās būs izvietotas dambja ziemeļu – applūstošajā daļā un dienvidu pusē, kurā pie katra no fitoremediācijas laukiem veidos ievalkas lietus ūdens filtrēšanai. Katrs lauks būs sadalīts piecās zonas, sākot no krastmalas līdz ievalku zonai, to ieskaitot. Katrā zonā stādīs atbilstošus augus. Tie būs melnalkšņi, kas var augt mitrās, pārpurvotās vietās un ar saknēm nostiprina krastus, kā arī parastie oši, kas arī var augt mitrās, aplūstošās zonās. Zemākajās zonās stādīs klūdziņu un pelēko kārklu, bet ievalku zonās – balto grimoni un pelēko spireju. Zem­sedzes līmenī sēs piemērotus zālaugus un vītollapu vējmietiņu, Prževaļska ligulārijas, zobainās ligulārijas, strupās brūnvālītes un purpura krastkaņepes. Zemā-kajā zonā pie krasta paredzēts atstāt tur esošo apaugumu. Katru no fitoremediācijas laukiem ar augiem veidos atšķirīgā stilistikā, lai nodrošinātu cilvēkiem brīvā laika pavadīšanas iespējas. Laukā tuvāk Sakas tiltam izbūvēs koka laipas pastaigām ar paplašinājumiem atpūtas vietām. Būs arī izglītojoši objekti ar informāciju par augiem un to, ka tie palīdz uzlabot vidi, kā arī objekti, pa kuriem skatoties, varēs vērot dabu –  putnus – uz Daugavas. Otrā laukā būs ar minerālmateriālu – šķembām klāti celiņi ar atpūtas vietām ar dažāda dizaina soliņiem un piknika vietas. 
Izdevumi būs nepieciešami ne tikai zonu izveidei, bet arī to regulārai apsaimniekošanai: augāja pļaušanai vismaz vienu reizi divos gados vai optimāli reizi gadā, kā arī stādījumu kopšanai, ravēšanai un mulčas at­jaunošanai un  atkritumu savākšanai. Tāpat ik gadu, bei­dzoties vasaras sezonai, visi objekti jānovāc un pavasarī pēc paliem atkal  jāuzstāda. 
    Kā jau informējām, visi šie dambja labiekārtošanas darbi tiks veikti nākamgad. 
  

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

 1. Kas tas ir?
  Kas tas ir?
  pirms 2 mēnešiem

  Nez ko pašvaldība nav informējusi sabiedrību par šādiem darbiem, a? Neuzprasīsi, tak paši nepateiks!

  Atbildēt
 2. hu lo
  hu lo
  pirms 2 mēnešiem

  Kādām muļķibām atkal naudu tērēs... tad jau labāk vēl vienu tualeti būtu uzcēluši.

  Atbildēt
 3. ciniķis
  ciniķis
  pirms 2 mēnešiem

  Kam vēl viena tualete, ja krūmi jau salapojuši un tajos var smuki ielīst un nokārtoties... Iesmaržināsim pilsētu ar pavasara dvesmu!

Pievienot komentāru