Aicina iesaistīties bioloģisko atkritumu šķirošanā
Sagatavoja I. Zone

No 2024. gada Latvijā ir jānodrošina iespēja iedzīvotājiem šķirot bioloģiskos atkritumus, bet viņu ziņā paliek izvēle – kā tajā iesaistīties.
     Bioloģiskie atkritumi ir jebkuri dabīgas izcelsmes bioloģiski noārdāmie atkritumi, kas viegli sadalās dabā, piemēram:  pārtikas atkritumi – cieto piena produktu atlikumi, olu čaumalas, maizes un miltu izstrādājumi, kafijas un tējas biezumi un citi līdzīgi atkritumi. Tāpat arī dārzu atkritumi – bojāti augļi un dārzeņi, to mizas un kauliņi, novītuši ziedi un veci augi, zāle un lapas, augu saknes un citi līdzīgi atkritumi. 
    Atšķirot bioloģiskos at­kritumus no sadzīves atkritumiem ir ekonomiski izdevīgi, un tās ir arī rūpes par apkārtējo vidi. Bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas maksa 2024. gadā ir 60% apmērā no nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksas. Maksa par cieto sadzīves atkritumu apsaimniekošanu 2024. gadā Jēkabpils pilsētā ir noteikta 21,42 eiro par m3 plus 21% PVN, līdz ar to maksa par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu ir 12,85 eiro par m3 plus 21% PVN. 
    Atšķirotus bioloģiskos atkritumus var pārstrādāt, un tie netiek noglabāti atkritumu poligonos.
    Bioloģiskajiem atkritumiem ir paredzēts brūnais atkritumu konteiners, kur drīkst mest atkritumus bez iepakojuma vai iepakojumā, kas viegli noārdās, piemēram, papīrs, bioplastmasa. Bioloģisko atkritumu konteineros nedrīkst mest cita veida atkritumus.
    Tiek uzstādīti 0,12 m3, 0,24 m3 un 0,66 m3 tilpuma konteineri. Pakalpo­jumam var pieteikties gan fiziskas, gan juridiskas personas.
    Privātmāju iedzīvotājiem ir izvēles iespējas: pieteikt konteineru bioloģisko atkritumu izvešanai vai veidot kompostu savas mājas teritorijā. Komposta veidošana arī ir ekonomisks un ekoloģisks veids, kā atšķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus no sadzīves atkritumiem un mazināt poligonos noglabājamo atkritumu apjomu. 
     Dalīti vākto bioloģisko atkritumu sistēmu Jēkabpils iedzīvotājiem izmēģinājuma režīmā «Jēkabpils pakalpojumi» piedāvā jau vairāk nekā divus gadus, un šobrīd Jē­kabpils pilsētā pie daudzdzīvokļu namiem ir izvietoti 38 konteineri bioloģisko atkritumu apsaimniekošanai. 
     No 2024. gada 1. februāra SIA «Jēkabpils pakalpojumi» sāk aprēķināt mak­su par dalīti vāktiem bioloģiskajiem atkritumiem to daudzdzīvokļu namu klientiem, kuru mājām piesaistītajos atkritumu konteineru laukumos bioloģisko atkritumu šķirošanas konteineri jau ir izvietoti. 
     Daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem par vēlmi šķirot bioloģiskos atkritumus jāinformē savas ēkas ap­saimniekotājs, kurš ziņos «Jēkabpils pakalpojumiem», un uzņēmums uzstādīs bioloģisko atkritumu šķirošanai paredzētus konteinerus. 
       Arī iedzīvotāju biedrības un dzīvokļu īpašnieku ko­operatīvās sabiedrības, veikali un ēdināšanas uzņēmumi tiek aicināti noslēgt līgumus par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu.
     Jautājumu un neskaidrību gadījumā par bioloģisko atkritumu konteineru izvietošanu un atkritumu izvešanu aicinām sazināties ar «Jēkabpils pakalpojumu» speciālistiem: tālrunis –29145520 vai 28642208, e-pasts: klienti@jekpak.lv vai info@jekpak.lv. 
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (3)

 1. Zinu
  Zinu
  pirms 5 mēnešiem

  Nav jēgas bioloģisko atkritumu šķirošanai ,jo tos ,tāpat kā visus citus atkritumus,poligonā apglabā ,nevis izmanto komposta veidošanā.Tas viss vajadzīgs regulas pildīšanai uz papīra,nevis dabā.

  Atbildēt
 2. prusaks
  prusaks
  pirms 5 mēnešiem

  Pie konteineriem ir jādežurē algotam uzraugam ,kas visu pārbauda un regulē, pašplūsmā tik svarīgu pasākumu atstāt nedrīkst.

  Atbildēt
 3. hihi
  hihi
  pirms 5 mēnešiem

  Vasarā baigā smirdoņa,mušas,lapsenes un arī žurkas tur ganās.Vai to vajag pie mājām.Jau tagad kad kāds izber savus bioatrkitumus konteineros bez maisiņiem tur vasarās nevar pieiet kā smird un tie kukaiņi...

  Atbildēt

Pievienot komentāru