Izsenis eksistē profesijas, kas cilvēku acīs ir noslēpumu apvītas, elitāras, par kurām domā: «Ko tad es? Tas jau tikai izredzētajiem». Viena no šādām profesijām, neapšaubāmi, ir pilots. Ja pirms laika mūsu valsts iedzīvotājiem tiešām bija jāpieliek ievērojamas pūles, lai kļūtu par gaisa kuģa vadītāju, tad jau četrus gadus – kopš brīža, kad mūsu nacionālā lidsabiedrība Air Baltic ir atklājusi savu Pilotu Akadēmiju – šo sapni īstenot ir daudz vienkāršāk. To apliecina arī jēkabpilieši, kas to jau ir izdarījuši.
Lidošana «ievelk»
Konstantīns Bobrovs ir Air Baltic otrais pilots. Tad, kad viņš absolvēja Jēkabpils 2. vidusskolu, Latvijā vēl nevarēja apgūt komercpilota profesiju, tādēļ Konstantīns pāris gadus dienēja Valsts policijā.
Konstantīns Bobrovs jau ir absolvējis Pilotu Akadēmiju, vada «Airbus» gaisa kuģi un izvirza tālākos mērķus – kļūt par kapteini un ne tikai.
Personīgā arhīva foto
– Par aviāciju un lidotāja profesiju esmu sapņojis jau kopš bērnības, tādēļ, līdzko atvēra Pilotu Akadēmiju, es iestājos tajā.
– Vai skolā bijāt teicamnieks?
– Daudzi domā, ka, lai kļūtu par pilotu, ir jābūt kaut kādam pārcilvēkam – labākajam absolūti visā. Tomēr tā nemaz nav. Protams, bez labām fizikas, matemātikas un angļu valodas zināšanām neiztikt. Skolā mācījos uz 7–8, bet nekāds teicamnieks gan nebiju. No sešu gadu vecuma esmu nodarbojies ar sportu – ar teikvondo, vēlāk – kikboksu, esmu bijis pat Latvijas izlasē.
– Vai kopš bērnības zinājāt, ka dzīvi saistīsiet ar aviāciju?
– Jā, mani jau no mazāk dienām interesēja lidošana, taču tas tiešām bija tikai tādu bērnišķīgu sapņu līmenī. Tētis lidoja ar paraplānu, bieži ņēma līdzi arī mani, un tā lidošana «ievilka». Kad jau beidzu vidusskolu, Latvijā bija gandrīz neiespējami apgūt pilota profesiju, bet ārzemēs tas izmaksāja ļoti dārgi – ap 100 000 eiro. Par laimi, drīz vien tika atvērta Pilotu Akadēmija un es varēju savu sapni īstenot tepat, Latvijā.
– Kādēļ mācīties šeit ir labāk nekā kaut kur citur?
– Pirmkārt, te ir ievērojami mazāk jāmaksā par pašām mācībām. Manā laikā tie bija 69 000, turklāt skola palīdzēja noformēt studiju kredītu (tagad ir iespējami vēl labāki nosacījumi). Otrkārt, nav papildu tēriņu par nokļūšanu un dzīvošanu studiju vietā. Un visbeidzot būtiskākais: absolventiem tiek piedāvāts darbs Air Baltic – tepat, mājās, jo mūsu bāze ir Rīgā, tas nozīmē, ka faktiski visus vakarus esmu kopā ar ģimeni.
– Pastāstiet par mācībām Pilotu Akadēmijā! Kas būtu jāzina cilvēkam, kurš izvēlējies nākotnē savu dzīvi saistīt ar aviāciju?
– Kā jau teicu, skolā jāpievērš uzmanība fizikai un matemātikai, jāizprot šie priekšmeti, jo pilotam ikdienas darbā nepārtraukti jāsaskaras ar dažādām fizikas likumsakarībām, ir daudzkas jārēķina. Jaunietim ļoti labi jāzina angļu valoda, jo gan mācības, gan visa saziņa aviācijā notiek tikai angļu valodā. Nav svarīgs topošā pilota dzimums, bet veselības stāvoklis gan. Es teiktu tā: jābūt jaunietim ar veselīgu dzīvesveidu un labā fiziskā formā. Vēl topošajam pilotam ir jābūt ļoti disciplinētam un punktuālam – itin visā, arī attieksmē pret citiem cilvēkiem un dzīvi.
Mācības ilgst 18 mēnešus un tās ir sadalītas divos posmos – vispirms apgūst teorētiskās zināšanas, bet pēc tam – iegūst praktiskās iemaņas lidojot. Praktiskās mācības notiek Liepājā. Mācības ir diezgan grūtas un intensīvas, tādēļ īpaši jāpateicas par visa veida atbalstu vecākiem un tuviniekiem.
Kad beidzām mācības, Air Baltic piedāvāja darba interviju, kas rezultējās ar to, ka esmu otrais pilots. Arī tā ir lieliska iespēja, jo agrāk cilvēkiem, kas tikko ieguvuši licenci, bija sarežģījumi atrast labu darbu, īpaši uz lielajiem gaisa kuģiem, jo tika prasīta pieredze. Turklāt aviācijā ir tāda specifika, ka lidotājs tiek sagatavots darbam ar vienu konkrētu lidmašīnu. Lai pārietu strādāt uz cita veida gaisa kuģa, būs jāiziet speciāla apmācība – sava veida kursi, kas ilgst apmēram 3 mēnešus. Tādēļ mūsdienās lielās aviokompānijas pārsvarā rīkojas tā, kā to tagad dara Air Baltic, – izveido savas skolas gan pilotiem, gan tehniskajam personālam utt., kur tad arī sagatavo visām savām prasībām un savai flotei atbilstošus darbiniekus.
– Vai visi jūsu kursabiedri strādā profesijā?
– Jā, visi mēs esam Air Baltic piloti. Mācījos trešajā pilotu grupā, bet nupat, septembrī, mācības sācis jau 15. kurss.
– Kā jūs pats tagad un arī citi cilvēki skatās uz pilota profesiju?
– Galvenais, ko vēlos pateikt, ka aviācija ir daudz tuvāk nekā mēs iedomājamies. Arī pats kādreiz uz šīm profesijām skatījos kā uz kaut ko nereālu un nesasniedzamu. Tā gluži nav. Viss ir paveicams, ja cilvēks cenšas sasniegt savus sapņus, īpaši jau tagad, kad to var izdarīt arī Rīgā.
Pilota darbs ir ļoti interesants. Iedomājaties: es brokastis paēdu Rīgā, pusdienoju Prāgā, bet vakariņās esmu jau vēl pavisam citā valstī. Tu visu laiku esi kustībā! Turklāt katrs lidojums no cita atšķiras, pat lidojot vienā un tajā pašā maršrutā. Arī tavas smadzenes visu laiku kustas, jo pastāvīgi ir kādi izaicinājumi, kādas situācijas, kuras tev tūdaļ un tagad jāatrisina, nozarē pastāvīgi ienāk jaunas lietas, ir daudz publikāciju, ar kurām jāiepazīstas, jāmācās.
– Tomēr būt pilotam tā ir arī ļoti liela atbildība...
– Protams! Civilās aviācijas pilots veic pasažieru pārvadājumus, viņš ir atbildīgs par lidojuma drošību, pilotam darba laikā jābūt ārkārtīgi fokusētam, vērīgam pret detaļām, ar labu reakciju un jāspēj ātri domāt, turklāt lidmašīna nav auto – to brauciena laikā neapturēsi un neizkāpsi, lai mierīgi izdomātu, kā labāk rīkoties tālāk, tāpēc pilotam līdz mazākajai detaļai jāzina lidmašīnas darbības principi un tās vadīšanas metodes.
– Kādas bija sajūtas pirmajā lidojumā?
– Pirmajā reizē, protams, bija emocijas – tu vadi gaisa kuģi, kas sver virs 50 tonnām, salonā cilvēki paļaujas uz tavu profesionalitāti. Tomēr esmu sekmīgi beidzis Pilotu akadēmiju, no A līdz Z pārzinu visu, kas man jādara, man ir bijuši lieliski instruktori, tādēļ esmu pārliecināts par sevi. Tā kā apmācību līmenis mūsu Pilotu Akadēmijā, manuprāt, ir ļoti augsts, man nebija lielu grūtību pārsēsties no mazās lidmašīnas uz lielo – es biju tam gatavs.
– Cik daudz darba ir Air Baltic pilotam?
– Kā jau zināt, milzīgu sajukumu aviācijā radīja pandēmija un dažādu valstu dažādie soļi slimības apkarošanā. Nozare tagad atgūstas, un darba šovasar pilotiem visā pasaulē jau ir ļoti daudz. Man sanāk mēnesī nolidot vidēji 70–80 stundas. Kādam tas liksies maz, kādam – daudz, bet mūsu profesijā maksimāli mēnesī var nolidot 100 stundas. Darbs Air Baltic pilotam ir ļoti interesants un man tas ļoti patīk! Darbs ir novērtēts un labi apmaksāts. Tomēr nevienam neiesaku izvēlēties pilota profesiju naudas dēļ: ja patiesi nemīlēsi savu darbu, par lidotāju nestrādāsi, bet lielu naudu var nopelnīt arī citās jomās.
Kā jau zinām, mūsu lidsabiedrība Air Baltic ir labi novērtēta pasaulē, saņēmusi arī apbalvojumus kā punktuālākā un zaļāk domājušā aviokompānija. Arī attieksmē pret darbiniekiem tā izceļas pozitīvā ziņā, tādēļ man ir prieks, ka esmu tās sastāvdaļa.
– Pašlaik esat otrais pilots. Kad plānojat būt kapteinis?
– Neslēpšu, ka man ir mērķis kļūt par kapteini. Būtu ļoti labi, ja tas izdotos tuvāko 5–6 gadu laikā. Tomēr aviācija ir cieši saistīta ar visu, kas notiek pasaulē, tās attīstība iet uz augšu, uz leju... Pašlaik viss izskatās ļoti cerīgi, tādēļ centīšos šo sapni īsenot – lidošu, strādāšu. Un kapteinis nebūt nav galamērķis. Pēc tam tu vari kļūt par tādu kapteini, kas apmāca jaunos pilotus. Un tāds sapnis man ir. Cilvēkam noteikti ir jāsapņo. Manuprāt, dzīve bez sapņa, mērķa nav īsti pareiza. Tādēļ strādāju, turpinu mācīties un ceru, ka kādreiz varēšu ieņemt to vietu lidmašīnas vadības kreisajā pusē.
Kopā mēs varam vairāk
Jēkabs Tišanovs šogad absolvēja Jēkabpils Valsts ģimnāziju un kopš jūlija ir Air Baltic Integrētā Pilotu Akadēmijas kursa students. Studentiem no kursa maksas – 79 000 eiro – mācības uzsākot jāsedz izmaksas par pirmo posmu līdz privātās pilota licences iegūšanai (aptuveni 15 000 eiro). Pēc Air Baltic pilotu novērtējuma saņemšanas un kļūšanas par uzņēmuma darbinieku lidsabiedrība nodrošina aizdevumu pārējām studijām.
JēkabsTišanovs šovasar spēris pirmo soli, lai kļūtu par pilotu, – uzsācis mācības Pilotu Akadēmijā.
Personīgā arhīva foto
– Mācījos Jēkabpils Valsts ģimnāzijas matemātikas novirziena klasē un biju viens no sekmīgākajiem skolēniem – saņēmu Goda nozīmi par labām un teicamām sekmēm. To, ka savu nākotni vēlos saistīt ar aviāciju, zināju jau pēc 9. klases beigšanas, tādēļ interesējos, kur varu apgūt savu nākamo profesiju. Patiesībā, tas interesēja jau bērnībā, tomēr būtiskākais «grūdiens» tika saņemts no fizikas skolotājiem, kad apguvām aerodinamikas likumus. Mans zinātniski pētnieciskais darbs arī bija «Lidmašīnas darbības pamatprincipi».
– Kā zināms, būtiskākie mācību priekšmeti, kam jāpievērš uzmanība tiem jauniešiem, kas vēlas kļūt par pilotiem, ir angļu valoda, fizika un matemātika. Vai ir vēl kādas papildu zināšanas, kas var atvieglot mācības?
– Nē, nav nekādu sagatavošanās kursu vai kā tamlīdzīga. Tā kā uzsākt studijas var ne tikai pēc vidusskolas beigšanas, kā to darīju es, tad manā kursā, piemēram, ir divi gados vecāki studenti, kam jau ir privātā pilota licence un kas viņiem, protams, atvieglo mācīšanās procesu.
Lai kļūtu par Air Baltic pilotu akadēmijas studentu, vispirms jānokārto iestājeksāmeni minētajos trīs priekšmetos, tad – IQ testi, kas pārbauda studētgribētāja vispārējo intelektu un spēju reaģēt neordinārās situācijās. Pēc tam notiek dažādas intervijas, piemēram, ar psihologu.
– Vai tas bija vienkārši?
– Bija samērā interesanti, tomēr vienkārši tas nav – jebkurš to izdarīt nevarētu. Tādēļ arī praktiski visi, kas iestājas šajā mācību iestādē, to arī absolvē un uzsāk darbu Air Baltic. Manuprāt, ļoti liels notikums ir šī jaunā studiju finansējuma programma, kas dod Latvijas jauniešiem atvieglotas iespējas apgūt pilota profesiju un iemantot labu darbu.
– Kādēļ izvēlējāties tieši Air Baltic?
– Pirmkārt, mani uzrunāja šie izdevīgie mācību un turpmākā darba nosacījumi. Otrkārt, Air Baltic ir mūsu nacionālā lidsabiedrība, kas ir starptautiski novērtēta un ar ko mēs tiešām varam lepoties. Treškārt, tā ir iespēja gan mācīties, gan strādāt tepat, Latvijā. Patiesībā daudzi jaunieši mani izvaicā par iespējām apgūt pilota profesiju. Stāstu un iesaku visiem šīs iespējas izmantot. Īstenosim savus sapņus un reizē attīstīsim arī mūsu nacionālo lidsabiedrību – kopā mēs varam vairāk!
Seko saviem sapņiem!
Air Baltic Pilotu Akadēmijas administrācijas vadītāja Anta Zvilna (attēlā), kas pamatoti var lepoties ar to, ka pārzina faktiski visu šīs pilotu skolas audzēkņu stāstus, atzīst:
– Mūsu aviokompānijai jau gadiem bijis izaicinājums, lai nokomplektētu visu nepieciešamo personālu, kas nodrošinātu strauji augošo lidojumu skaita apkalpošanu. Tā kā pilotu apmācības ir dārgas, rotācija dažādu iemeslu dēļ pilotu aprindās kādreiz bija augsta, kompānija saprata, ka ir dārgi un neefektīvi visu laiku apmācīt arvien jaunus darbiniekus un skatīties, kā tie «aizrotē» gan uz kompānijām Austrumos, gan tepat, Eiropā. Tādēļ tika nolemts, ka jāveido pašiem sava pilotu skola, kur jāapmāca piloti no A līdz Z, kas tūdaļ arī sāktu darbu Air Baltic. Šo ideju īstenojām 2018. gada aprīlī, kad tika uzņemts pirmais Pilotu Akadēmijas kurss, kas izglītību ieguva Latvijā tā saucamajā pilna laika klātienē. Tā kā aviācijas nozare ir ļoti sekmīgi atkopusies pēc pandēmijas radītajām problēmām un arī Air Baltic plāno diezgan ievērojamu paplašināšanos, tad mums ir jādomā, kā šos kompānijas izaugsmes plānus nodrošināt ar trūkstošajiem pilotu un stjuartu resursiem. Vienkāršā matemātika ir tāda, ka vienai lidmašīnai nepieciešams 10 piloti. Ja Air Baltic tuvākajos piecos gados plāno iegādāties līdz pat 30 jaunas lidmašīnas, tad katrs var izrēķināt, cik ievērojams papildinājums mūsu pilotu pulkā nepieciešams.
Līdz šim skolā bijuši 140 studenti – puse no tiem jau ir piloti, bet otra puse – studē pašlaik. Šajā gadā akadēmiju pabeigs vēl 25 topošie piloti, kā arī tiks uzņemta viena 18 cilvēku gupa.
Foto: Kaspars Krafts (F64)
– Kādēļ uzrunājat īpaši reģiona jauniešus?
– Kā jau minēju, Air Baltic kādreiz bija diezgan liela pilotu rotācija. Tādēļ nolēmām, ka īpaši uzrunāsim reģiona jauniešus – gan Latvijas, gan visas Baltijas – un piedāvāsim studijas un darbu tā teikt mājās. Un tiešām, no jau minētajiem 140 Pilotu akadēmijas studentiem 83 ir no Latvijas. Tiesa, apgūt pilota profesiju vairāk uzdrošinājušies tieši pierīgas puiši un meitenes, bet no reģioniem studētgribētāju noteikti varētu būt vairāk.
Jāatzīst, ka kopējā mācību maksa ir liela – 79 000 eiro, kas ļoti daudziem nav pa kabatai un ir bijusi šķērslis mācību uzsākšanai, nereti pat tad, kad jaunietis jau ir izgājis visu salīdzinoši sarežģīto atlases procesu un mēs redzam, ka viņš vai viņa ir lieliski piemēroti šim darbam. Kā risinājumu šai problēmai Air Baltic ir ieviesis būtisku jaunumu: no šīgada maija esam mainījuši apmācību finansēšanas modeli. Tagad studentam ir jāapmaksā tikai sākotnējās apmācības – EUR 15 000, bet pārējo sedz aviokompānija ar nosacījumu, ka pilots pēc mācību iestādes absolvēšanas vismaz piecus gadus uz īpašiem nosacījumiem strādās Air Baltic. Šī, manuprāt, ir lieliska palīdzība īstenot savu sapni par aviāciju, tādēļ aicinu visus ieinteresētos – nāciet un mēģiniet! Kad vēl, ja ne tagad?
– Kādus studentus jūs gaidāt?
– Lai cik jocīgi tas nebūtu, mums ir tikai divas prasības: topošajam studentam jābūt vismaz 18 gadus vecam un ar vidējo izglītību. Protams, būs jākārto iestājpārbaudījumi fizikā, matemātikā un angļu valodā.
Mums ir dažādas aviācijas nozares profesionāļu apmācības programmas. Galvenokārt tā ir pilotu un stjuartu apmācība, bet mēs strādājam arī pie tehniķu un mehāniķu sagatavošanas. Brīdī, kad nodibinājām Pilotu Akadēmiju, mums bija 9 lidmašīnas, kas paredzētas pilotu praktiskajai apmācībai un bāzētas Liepājā. Tad mēs konstatējām, ka darba tirgū ir ļoti maz speciālistu, kas var apkopt šos gaisa kuģus – gan mazos, gan lielos. Pašlaik mums ir izveidojusies ļoti laba sadarbība ar Liepājas valsts tehnikumu, kur jau otro gadu tiek īstenotas apmācības programmā «Gaisa kuģu mehāniķis». Un tā ir viena no salīdzinoši perspektīvām profesijām, jo labi kvalificētu šo speciālistu deficīts ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē ir pat lielāks nekā pilotu trūkums.
– Vairākas reizes uzsvērāt, ka gaidāt gan puišus, gan meitenes. Kāds ir studentu sastāvs pēc dzimuma un vecuma?
– Lielākā daļa studentu mums ir vecuma grupā 20–24 gadi, tomēr ir arī daudzi 28–35 gadus veci studenti, kuriem jau ir gan kāds cits diploms kabatā, gan arī nauda pilota studijām nopelnīta. Runājot par studentu dzimumu struktūru, jāteic, ka mums ir vairāk nekā 10% meiteņu. Jāatzīst, viņas ir apzinīgākas teorētiskajā apmācībā, bet ne visām uzreiz tik vienkārši iet praksē. Tomēr nekādas nepārvaramas grūtības mācību procesā mēs neesam novērojuši, Pilotu akadēmiju sekmīgi absolvējuši dažādu vecumu un dzimumu cilvēki, tāpēc mēs gaidām gan puišus, gan meitenes.
Visus radušos jautājumus interesenti var noskaidrot Pilotu Akadēmijas atvērto durvju dienās, kas notiek katra mēneša pirmajā piektdienā. Vienu mēnesi – klātienē, vienu – tiešsaistē (7. oktobrī tiekamies attālināti). Pēc tam, kad esat redzējuši un dzirdējuši, kur un kā notiek mācības, kā darbojas jaunais finansēšanas modelis, aprunājušies ar studentiem un jau esošajiem Air Baltic darbiniekiem un jūsos ir saglabājusies interese studēt Pilotu akadēmijā, jums ir jānosūta pieteikums. Visa nepieciešamā informācija rodama mājaslapā pilotacademy.com, kā arī sazinoties ar mums. Mums patīk uzņemt ciemiņus un ekskursantus, īpaši vecāko klašu skolēnus, tādēļ aicinu visus, kas sapņo par aviāciju: sapņojiet, izziniet savus sapņus un īstenojiet tos! Pārfrāzējot tagad tik populāro «Bermudu divstūra» dziesmu: «Seko saviem sapņiem, un citi sekos tev!»