Aknīstes VSAC pieejams plašs pakalpojumu klāsts
Ilze Bičevska

Aknīstes Veselības un sociālās aprūpes centrs (VSAC) ir viena no agrākā Aknīstes, tagad – Jēkabpils novada struktūrvienībām. Šādas sociālo pakalpojumu vietas pirms reformas tika izveidotas gandrīz katrā no tā laika novadiem: citviet pavisam no jauna, citviet tika uzlabotas, paplašinātas. 
    Aknīstes VSAC patlaban ir 45 iemītnieki, un, kā stāsta tā vadītāja (valdes locekle) Lāsma Prande, praktiski visi ir apkārtnes iedzīvotāji – pārsvarā pensionāri un vientuļie pensionāri. VSAC funkcija – ne  vien dot patvērumu mūža nogalē vecajiem cilvēkiem, bet arī saglabāt un, cik iespējams, papildināt medicīnisko pakalpojumu klāstu arī pārējiem pilsētas un pagasta iedzīvotājiem. 
    Te pieejamas sociālās gultas, ilgstoša sociālā aprūpe pansionātā,  īslaicīga sociālā aprūpe, dienas stacionārs, kas trūcīgajām personām ir bez maksas, un mājas aprūpe, ko nozīmē ārsts pēc konkrētām diagnozēm, kas arī ir bez maksas (jāmaksā vienīgi par medikamentiem). Pieejami arī rent­genologa un masiera pakalpojumi. Te ir divas ģimenes ārstu prakses,  Gulbja laboratorijas filiāle, aptieka un neatliekamās medicīniskās palīdzības punkts. 
     – Jaunums: kopā ar Latvijas Cistiskās fibrozes biedrību viņu projekta «Atver sirdi Zemgalē» ietvaros arī Aknīstē ir pieejami psihologa un fizioterapeita pakalpojumi. Un vēl mums ir arī kanisterapijas (metode, kas pastiprina cilvēka rehabilitācijas efektivitāti, izmantojot speciāli apmācītu suni) pakalpojums. Labi, ka varam uz vietas nodrošināt šādus labus un vajadzīgus pakalpojumus. Protams, patlaban resursu dārdzības dēļ nākas stipri palauzīt galvu, kā salāgot visas finansiālās lietas. Piemēram, rentgena pakalpojums centram reāli izmaksā dārgi, jo speciālists nav uz vietas, bet gan reizi nedēļā brauc pie mums, tāpat iekārtu apkalpošanas un uzturēšanas izmaksas arī nav mazas. Bet, saprotot, ka cilvēkiem tas ļoti vajadzīgs, turklāt tepat uz vietas, saglabājam šo iespēju. Ne tikai maznodrošinātajiem, bet jebkuram vietējam iedzīvotājam, sevišķi gados vecajiem cilvēkiem, ir svarīgi, ka daudz kas no medicīniskajiem pakalpojumiem ir tepat, jo doties uz novada centru ir laikietilpīgi un arī dārgi. Un, protams, īpaši svarīgs tas viss ir mūsu VSAC iemītniekiem. Piebil­dīšu, ka patlaban Labklājī­bas ministrija izvirza jaunus nosacījumus, ka sociālās aprūpes centriem jākļūst par VSAC ar plašāku pakalpojumu klāstu. Tad, lūk, mums Aknīstē tas viss jau ir! – stāsta Lāsma Prande.
 
 Aknīstes VSAC iemītniekiem par tradīciju kļuvusi  cepumu cepšana svētkos. Nodarbe, kuras laikā var  strādāt paši, našķoties un cienāt arī pārējos. Šādās 
dienās apetītlīgā smarža apņem visu māju.
 
    Uz šo gadu centram izmaksas bijušas plānotas mazākas: jo īpaši apkurei un elektrībai. Izmaksu pieaugums jau 2022. gadā, salīdzinot ar 2021. gadu, elektroenerģijai bijis par 30%, apkurei – par 6% (otrajā pusgadā), produktiem par 41%, higiēnas precēm – par 20%. 
     L. Prande teic, ka apkures jautājumā būtu jāveic tehniski uzlabojumi, kuru rezultātā varētu elastīgāk regulēt ienākošā siltuma apjomu, bet tas izdarāms, ja tiks uzlabota kopējā siltuma pārvades sistēma pilsētas centralizētajā apkurē. Nau­das izteiksmē tas ļautu samazināt pašreizējo maksu ap 98 eiro par megavatstundu (bez PVN) uz varbūt pat 60 eiro. Tāpat esot doma startēt energoefektivitātes palielināšanas konkursā, kas arī nākotnē ļautu samazināt apkures izmaksas. Ja resursu dārdzības dēļ augušas apkures un elektrības cenas, tad pārtikas produktu iepirkumā uz šo brīdi esot izdevies saglabāt salīdzinoši zemākas cenas.
Aknīstes veselības un sociālās aprūpes centrā uz palodzēm savu zaļo iznācienu gaidīs sīpollociņi.
Foto no VSAC arhīva
 
– Taupām, domājam, kā ekonomēt un uzlabot. Ar Jēkabpils novada pašvaldības finansiālo atbalstu patlaban mums notiek apgaismojuma nomaiņa uz energoefektīvu, kas ļaus samazināt elektroenerģijas patēriņu un izmaksas. Ziedojumā no Jēkabpils centrālās slimnīcas pagājušajā gadā saņēmām divdesmit funkcionālās gultas, bet sadarbībā ar biedrību «Eņģeļu pasts» un viņu sniegto labdarības dāvinājumu izklāts linolejs atpūtas un nodarbību telpā, kā arī saņēmām riteņkrēslus. Regulāri stāstām par sevi sociālajos tīklos, rādot, kādi pie mums notiek pasākumi. Protams, atgādinām par to, kādi pakalpojumi ir pieejami Aknīstes VSAC, – stāsta vadītāja.
    VSAC iemītnieku dzīvi interesantāku padara dažādas brīvā laika nodarbes, piemēram, radošās darbnīcas, par kurām gādā gan pašu darbinieki, gan ciemiņi. Te uz pilnu slodzi strādā sociālais darbinieks un aprūpētājs. Tāpat VSAC iemītniekiem par prieku bieži uzstājas vietējie pašdarbnieki, ir arī laba sadarbība ar Aknīstes bibliotēku. 

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par projekta «Kopīgās saknes meklējot» publikāciju saturu atbild «Brīvā Daugava»

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru