Aknīstietis  ķer karpas, audzē foreles un nirst pēc krabjiem
Juris Šteinbergs

Formālais iemesls aknīstieša Gata Ozoliņa aicināšanai uz sarunu bija viņa sekmes Latvijas čempionātā karpu makšķerēšanā. Sarunas gaitā atklājās, ka viņa intereses par zivīm un ūdeņiem ir daudz plašākas un daudzveidīgākas.  
    Gatis Ozoliņš šogad komandas «Carp’O’Holiks» komandas sastāvā kļuva par Latvijas vicečempionu karpu makšķerēšanā. Komanda bija tuvu tam, lai sagādātu lielāko sensāciju šogad, izcīnot uzvaru kopvērtējumā, taču dažu punktu pietrūka, lai kāptu uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena. Arī «NGT» kausā veicies labi – komanda uzvarēja pirmajā posmā un iekļuva finālā, kur izcīnīja 2. vietu. 
       –  Kad uzvarējām čempionāta pirmajā posmā Baļotē, visi teica, ka tā ir iesācēju veiksme. Kad arī otrajā posmā bijām labākie – kļuva domīgi. Pirms sezonas mūsu mērķis bija iekļūt 20 labāko skaitā, lai tiktu uz finālu Kintu ezerā Lietuvā. Tur tā karpu makšķerēšana ir mazliet citādāka. Pirmkārt jau izmēri – mums vidējais svars Kintu posmā bija 8 kg. Baļotē tas ir tikai mazliet virs 3 kg. Kopvērtējumā izcīnījām otro vietu. Līdz pirmajai mazliet pietrūka, bet varbūt tas arī ir labi – nākamgad būs kur augt. Pirmajos divos  posmos ķēru kopā ar Dāvi Bērzkalnu no Dundagas. Nesen tikai iepazināmies. Viņam radi ir Aknīstē.  Abi ar karpu makšķerēšanu nodarbojamies kādus 3–4 gadus, bet sacensībās sā­kām startēt tikai pērn. Trenējamies katrs atsevišķi un satiekamies tikai sacensībās. Pēc diviem posmiem sapratām, ka divatā sacensībās izturēt trīs diennaktis ir fiziski ļoti grūti. Baļotē bieži ķērās zivis, kas izmēra dēļ ne­iet ieskaitē. Nebija laika pat pagulēt – visu laiku jā­strādā, ja gribi labu rezultātu. Uz trešo posmu Kintu  ezerā piesaistījām vēl vienu aknīstieti – Raiti Mežaraupu. Viņš gan ir fīderists. Likām viņam  uzreiz  vilkt 16 kg  smagu karpu, lai sajūt adrenalīnu. Vispār Lietuvā  gāja traki – uznāca šausmīga vētra un bija nenormāli daudz lapseņu. Simtiem! Tās sanāca uz saldo zivju barību. Daudzus sakoda. Par laimi, mūsu sektorā bija namiņš, un varējām paglābties gan no vētras, gan lapsenēm, tādēļ cietām ma­zāk, – stāsta Gatis.  
     Vaicāts, kas ir komandas veiksmes atslēga, Gatis smejas, ka pats nezina. Vien­kārši sanāk, un viss. Varbūt palīdz slepenā barības piedeva, kas strādā  ne tikai Baļotes ezerā, bet arī citās ūdenstilpēs.  Pacietība arī vajadzīga. Ne tikai sacensībās, bet arī sagatavošanās procesā.  Tas pirms mačiem  ilgst vismaz  nedēļu. Pie­mēram, pavadiņu siešana pirms sacensībām vien aizņem kādas 10 stundas. Gan Gatis, gan Dāvis karpu mak­šķerēšanas pamatus apguvuši internetā. Pēc pirmā čempionāta posma padomus devuši «KerioBaits»  vīri, no kuriem «karpoholiķi» pērk boilas.  
    Gatis zivis ir  ķēris vienmēr. Dienvidsusējā, ezeros, taču, kopš pievērsies karpu copei, citu zivju makšķerēšana viņu vairs praktiski neinteresē. Arī pēc karpu  ma­čiem kādas divas nedēļas par makšķerēšanu domāt pat negribas. 
     – Zinu čaļus, kas brauc uz Dienvidsusēju ķert sapalus. Mani tas vairs īsti neinteresē.  Šad tad aizbraucu uz Lielupi vimbās.  Kādreiz  makšķerēju  arī ar spiningu. Neko lielāku par 3 kg līdaku gan tā arī neesmu izvilcis. Cita lieta karpas. Mans rekords ir 17,3 kg  zivs, ko no­ķēru tajā pašā Kintu eze­rā, – stāsta makšķernieks. 
    Gatis ķer arī savvaļas karpas. Aknīstes apkārtnē ir nelieli ezeriņi, kuros tās ir sastopamas. Bet, kas tie par ezeriem, protams, ir liels noslēpums. Acīmredzot, kāds tomēr izmuldējies, ja jau  Gatis tādus zina.  
   – Jābūt lielai pacietībai,  lai tur noķertu kādu karpu. Ne vienmēr tas izdodas. Gadās, ka divas dienas tur var nosēdēt un karpu neredzēt. Lielākas par 10 kg gan man šajos ezeriņos nav gadījušās, lai gan noteikti tādas tur dzīvo. Karpas esot ielaistas kaut kad 70. gados, – spriež aknīstietis.  
Pēdējos piecos gados Gatis ar draugu ir nopietni pievērsušies zivju audzēšanai. Viss sācies ar ideju dīķī audzēt vēžus, jo abus interesējusi to ķeršana. Aknīstes tuvumā nopirkuši zemi un izlēmuši tur ierīkot dīķus. Ar mērnieku apstaigājuši iegūto zemes gabalu un izdzirdējuši tādu kā šņākšanu – izrādās, tas bijis avots un, par laimi, jauniegūtās zemes robežās. Ūdens analīzes bijušas labas, un tā radusies doma par foreļu audzēšanu. Iesākumā nopirkuši ekskavatoru un paši tīrījuši krūmus, rakuši grāvjus, lai nosusinātu pārpurvoto zemi, un rakuši dīķus. Divi gadi pagāja, līdz tur vispār varēja ar mašīnu iebraukt. Ek­ska­vators gan lūzis un bojājies, un  nācies  to pārdot.  Tur­pmāk šos  pakalpojumus pirkuši no citiem. Pašlaik abiem pieder ap 20 ha dīķu, kuros audzē  karpas, amūrus, zandartus un foreles. Starp citu, interese par kar­pu makšķerēšanu Gatim radusies, copējot tieši savā dīķī. 
    Līdz šim abi draugi dīķos naudu tikai likuši iekšā. Tā sapelnīta, strādājot ārzemēs. Norvēģijā Gatis apseko un labo vecos tuneļus un gar autoceļiem nostiprina klinšu sienas, lai nekas no tām nenoripo. Gatis stāsta, ka darbs ir diezgan bīstams, bet ļoti aizraujošs. Jāstrādā pēc kārtas 12 dienas, kuras paiet ļoti ātri, un tad 16 dienas ir brīvas, kuras var veltīt saviem Latvijas dīķiem un karpu copei. Nākamā ziema gan G. Ozoliņam Norvēģijā, visticamāk, būs pēdējā, jo ir vēlme pārcelties pilnībā uz Latviju. 
    Pirmos ieņēmumus  no zivju dīķiem draugi cer iegūt jau šoruden. Vislabāk veicies ar forelēm. 
     – Tuvākajos gados šajā pusē būs pieejams samērā daudz foreļu. Esam nošokējuši zivju audzētājus – mūsu foreles četru mēnešu laikā no 50 gramiem ir «uzēdušas» līdz kilogramam. Fo­reles ir izdevīgi audzēt, jo nevajag lielus dīķus – var vienā hektārā izaudzēt pat sešas tonnas. Barojam se­šas reizes die­nā,  –  stāsta Gatis. Jau esot sarunāts, kur foreles nokūpināt,  un arī ar realizāciju nevajadzētu būt problēmām, jo visa dīķu «raža» jau iepriekš aizrunāta. 
Vēl viens dīķsaimniecības virziens ir zivju mazuļu au­dzēšana. Pašlaik abi kompanjoni  nedaudz audzējot karpu mazuļus, pārsvarā savām vajadzībām, bet nopietnāk – zandartus. Pēc zivju mazuļiem Latvijā ir liels pieprasījums, un to ļoti trūkst, tādēļ draugiem tas liekas perspektīvs biznesa virziens. Ir doma audzēt arī foreļu mazuļus. 
    Ar ūdeņiem ir saistīts vēl viens Gata hobijs – niršana ar akvalangu. Norvēģijā savam priekam niris pēc delikatesēm – jūras ķemmītēm un karaliskajiem krabjiem. 
     – Man bieži  jautā, pēc kā ķemmītes garšo.  Es teiktu, ka kaut kur pa vidu starp gaļu un dārzeņiem, bet pēc zivīm nu nemaz. Krabji garšo pēc krabjiem, bet man šķiet, ka mūsu pašu vēži ir garšīgāki, lai gan gaļas tiem ir nesalīdzināmi mazāk, – saka Gatis. Lie­lākais dziļums, kādā viņš ir ieniris, ir 30 metri. Tas arī noticis Norvēģijā, un omulīgi nav bijis. Protams, tas nav iedomājams, ka makšķernieks necopētu ziemeļzemē, kur zivju papilnam katrā strautā. 
– Norvēģijā  ķēru foreles. Ne visur tās ir – tomēr jāzin pareizās upes. Lašus neķeru, jo nemāku. Jūrā ir interesanta cope – ja tiek uz skumbriju bara, var vilkt vienu pēc otras, – stāsta makšķernieks. 
   Atgriežoties pie niršanas, Gatis to dara ne tikai Norvēģijā. Viņš ir iecienījis divus dzidrus ezerus Lietuvā. Viens ir turpat netālu no robežas. Kā to sauc, Gatis pat nezin, bet otrs – Ven­covas  ezers –  ir mazliet tālāk. Tas esot dzidrākais ezers Baltijā. Vaicāts, vai nirstot ir nācies iepazīt  zivju paradumus, kas varētu palīdzēt sacensībās, Gatis smejas, ka nē, jo zivis no nirējiem baidās. Tikai ziņkārīgie asari  peld līdzi un grib spēlēties. Vienreiz makšķerējot gan uzklājis zem ūdens zivīm tādu kā galdu. Iznācis smuki un apetītlīgi,  bet tas gan bijis tikai vienreiz. 
    Kad septembra sākumā tapa šī  intervija, Gatis bija ceļa jūtīs. Viņš gatavojās doties līdzi Latvijas izlasei uz pasaules čempionātu karpu makšķerēšanā, kas pagājušajā nedēļā notika Francijā.  Šoreiz vēl tikai kā palīgs, jo izlasē «karpoholiķi»   nav iekļuvuši. Izlases sastāvu nosaka pēc divu pēdējo gadu rezultātiem Latvijas čempionātā. Komandai nā­kamgad jānostartē  tikpat veiksmīgi,  un tad jau durvis uz izlasi būs vaļā. Gatis saka, ka aizbraukt uz pasaules čempionātu gribētos. Nākamgad tas notiks ASV, un tas,  protams, būs liels izaicinājums, pirmkārt jau finansiālajā ziņā.  Bet vēl jau puišiem  visa cīņa par iekļūšanu izlasē priekšā. Gata­vošanos jaunajai sezonai gan jau esot sākuši.  
 
P.S. Pasaules čempionātā Francijā Pannecère ūdenskrātuvē Latvijas izlase 32 komandu konkurencē izcīnīja 9. vietu. Par čempioniem kļuva Ukraina. 96 pāru konkurencē uzvarēja franči, bet labākie no Latvijas pāriem bija Ilja Ibatuļins un Vitālijs Ņečepurenko, kas finišēja 11. vietā.  

 
 
Publikācija tapusi  projekta Nr. 23-00-S0ZF04-000009   «Sabiedrības  informēšana un izglītošana par zivju resursu racionālu un saudzīgu izmantošanu, pētījumiem, aizsardzību un pavairošanu, veidojot tematisku publikāciju ciklu Jēkabpils reģionālajā laikrakstā» ietvaros.
 
 
 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (5)

  1. Igors
    Igors
    pirms 1 gada

    Eu, tu tiesam laimeji?

    Atbildēt
  2. ordinary guy
    ordinary guy
    pirms 1 gada

    Karpu makšķernieki nav īsti makšķernieki. Lai pamēģina nocopēt zivi parastā ūdenstilpē, nevis tādā, kur šīs zivis čum un mudž.

    Atbildēt
  3. amatieris
    amatieris
    pirms 1 gada

    Pirms pāris gadiem noķēru 5,3kg karpu Vīķezerā, izvilku ar pūlēm, labi, ka netālu esošais makšķernieks nāca palīgā. Karpa ir spēcīga zivs, bet es jau nebiju tādam lomam gatavojies.

  4. Slaviks
    Slaviks
    pirms 1 gada

    Gati, tas tu?

    Atbildēt
  5. Jevdokijs
    Jevdokijs
    pirms 1 gada

    Ņet, ja ņe Gatis

Pievienot komentāru