Ar Zivju fonda atbalstu papildinās zivju resursus, izstrādās noteikumus   un informēs sabiedrību
Juris Šteinbergs

Katru gadu pašvaldības sniedz projektus Zivju fondam, cerot uz finansiālu atbalstu savām aktivitātēm zivju resursu saglabāšanā, pavairošanā un sabiedrības izglītošanā un informēšanā. Lielākas izredzes tikt pie fonda naudas ir tām pašvaldībām, kur šajā jomā ir nopietnas iestrādes. Šogad Zivju fonds ir atbalstījis deviņus Jēkabpils novada iesniegtos projektus. 
     Attīstības departamenta Vides, dabas resursu un civilās aizsardzības nodaļas  vadītāja Inese Lapiņa pastāstīja, ka  pieci projekti ir saistīti ar zivju mazuļu ielaišanu. Šogad paredzēts ielaist līdaku mazuļus Vīķu ezerā (7000), Laukezerā (5000), Ildze­nieku (2700), Viesītes (22000), Zuju (1600), Vecmuižas (1100), Vārz­gūnes (4300), Baļotes (18000) un Marin­zejas (7000)  ezerā, savukārt visvairāk – 24 tūkstoši – līdacēnu papildinās Radžu ūdenskrātuves zivju resursus.  Atbalstīts arī projekts par līdaku  mazuļu ielaišanu Daugavā. Savulaik zandartu mazuļus Daugavā ielaida toreizējā  Krustpils novadā. Toreiz tas bija vienreizējs pasākums, jo tika secināts, ka zandarti migrē uz citiem novadiem. Tagad Jēkabpils novads aptver lielāku upes  daļu un acīmredzot ir jēga  zivju resursus papildināt   arī Daugavā. Zivju mazuļu iepirkums jau noslēdzies. Tos piegādās SIA «Rojas zivju audzētava».  Kopējais šo projektu finansējums ir gandrīz 46  tūkstoši eiro, no tiem 37577 eiro ir Zivju fon­da, bet 8408 eiro – pašvaldības finansējums.   
    – Pagājušajā gadā Zivju fonds neatbalstīja mūsu projektus par zandartu un līņu  mazuļu ielaišanu dažādos ezeros, taču mēs to iz­darījām par pašvaldības lī­dzekļiem, – saka I. Lapiņa. 
    Arī šogad ielaidīsim karpas Baļotes ezerā, taču šis pasākums tiks finansēts no licencētās makšķerēšanas ieņēmumiem, jo Zivju fonds konsekventi neatbalsta karpu ielaišanu.  
   Zivju fonda atbalstu saņēmis projekts «Zivsaim­nieciskās ekspluatācijas noteikumu izstrāde Ildze­nīkam (Ildzenieka ezeram), Baltezeram (Tim­smales ezeram) un Marindzes (Marin­zejas) ezeram».  Šī projekta ietvaros nosauktajos ezeros tiks konstatēts pašreizējais stāvoklis un sniegtas rekomendācijas ezera apsaimniekošanā. Projekta kopējās  izmaksas  ir 10890 eiro. 9692 eiro no šīs summas sedz Zivju fonds, pārējo – pašvaldība.   
    Savukārt projekta «Jē­kabpils novada pašvaldības vides speciālistu materiāli tehniskā nodrošinājuma uzlabošana un papildināšana  2023. gadā zivju resursu aizsardzībai novada ūdenstilpēs»  realizācijas rezultātā vides speciālisti saņems dronu, divas termokameras un piecas portatīvās radio­stacijas. Ka šīs iekārtas nebūs rotaļlietas, bet gan nopietni palīgi cīņā ar maluzvejniekiem, liecina projekta iz­maksas – 20769  eiro. Arī šajā gadījumā lielāko daļu (13 843 eiro) finansē Zivju fonds. 
    Un visbeidzot – divi projekti ir saistīti ar sabiedrības informēšanu. Par 5132  eiro šogad uzstādīs  informatīvos stendus pie ūdenstilpēm, kur tiek organizēta licencētā makšķerēšana –     pie Radžu ūdenskrātuves, Saukas un Baļotes ezera. Pašvaldības finansējums šajā projektā ir 11% jeb 654 eiro. Te jāpiezīmē, ka ieņēmumi no licencētās makšķerēšanas 2022. gadā bija gandrīz 24 tūkstoši eiro (Baļotes eze­rā – 20 072 eiro, Radžu ūdens­krātuvē – 3874 eiro).
Otrs projekts, kas saistīts ar sabiedrības informēšanu, ir publikāciju cikla par zivju resursu izmantošanu, pētījumiem, aizsardzību un pavairošanu veidošana re­ģionālajā laikrakstā.  Šī projekta ietvaros «Brīvajā Dau­gavā»  reizi mēnesī no maija līdz novembrim tiks sagatavotas tematiskās lapas «Ne asakas!». Šī projekta kopējās izmaksas ir 5132 eiro (pašvaldības finansējums – 652 eiro). 

Publikācijas tapušas projekta Nr. 23-00-S0ZF04-000009   «Sabiedrības  informēšana un izglītošana par zivju resursu racionālu un saudzīgu izmantošanu, pētījumiem, aizsardzību un pavairošanu, veidojot tematisku publikāciju ciklu Jēkabpils reģionālajā laikrakstā» ietvaros.

 
   ATBALSTA: 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. Slīmests
    Slīmests
    pirms 1 gada

    Tas nu ir labs pasākums. Taču Laukezerā nekad nekas nav ķēries, vai tur maz zivis mitinās? Tie līdacēni (5000) vienkārši aizies bojā badā.

    Atbildēt

Pievienot komentāru