26. un 27. jūlijā jau 15. reizi Atašienes tautas nams «Annas sāta» aicināja svinēt Annas un Jēkaba dienu. 26. jūlija pēcpusdienā, pirms sākt «Annas un Jēkaba dienas lustes», Atašienes Sāpju Dievmātes Romas katoļu baznīcā varēja apmeklēt Svēto Misi Annas dienas ieskaņai. Bet pēc tam uzdziedāt un izlocīt kājas tautas muzikantu un folkloras kopu saietā «Atašīnis suseklis».
Atašienes tautas nama folkloras kopas «Vīraksne» vadītājs un «Atašienis susekļa» organizators Ingus Paeglis stāsta, ka šogad koncertā piedalīsies gan tādi muzikanti, kas dalībai atsaucas katru gadu, gan tādi, kas uz pasākumu Atašienē atbraukuši pirmo reizi.
– Būs kaimiņi – Vīpes «Lākači», tāpat arī mūsu pašu Atašienes «Vīraksne». Šogad pirmo gadu atbraukušas koklētājas – tautas mūzikas kopa no Mētrienas «Ramana». Ja iepriekš «Atašīnis suseklis» vairāk bija kā tikai folkloras kopu saiets, tad pagājušogad nolēmām izmēģināt jaunu formātu, aicinot lauku muzikantus, lai viņiem ir iespēja sevi parādīt. Arī šogad viņus aicinājām. Piemēram, pērn iepazinām tādus muzikantus kā Bogdanovu ģimene, kas piedalās arī šogad. Ir atbraukuši muzikanti, kas ne tikai pērn, bet jau vairākus gadus piedalās, kā tautas muzikantu biedrība «Līvenhofas muzikanti» un Rožupes kultūras nama folkloras kopa «Rožupis veiri» no Līvānu novada. Vēl būs ermoņiku spēlmanis Mairis Iesalnieks no Līvāniem. Pērn viņš pie mums bija pirmo gadu un šogad arī pieteicās. Viņš spēlē tādas ļoti retas ermoņikas no Pēterburgas, kas Latvijā ir tikai dažiem. Pirmo gadu piedalīsies arī akordeonists Jānis no Vīpes. Tas arī ir viens no mērķiem, lai viņi var satikties, viens ar otru iepazīties, sevi parādīt un varbūt veidot ko kopīgu, un sadūšoties arī aizbraukt tālāk sevi parādīt. Pēc koncerta vienmēr ir neoficiālā daļa, kur var saspēlēties, sapazīties, uzdancot, – ar dalībniekiem iepazīstina Ingus Paeglis. Viņš stāsta, ka jauna tradīcija ir dalībniekiem piedāvāt izteikties par kādu tēmu, tā iepazīstinot ar sevi publiku.
Šogad bija jādalās pārdomās par to, kāpēc muzikanti ir sākuši spēlēt un dziedāt un turpina to darīt. Jāteic, ka atklāsmes mūziķiem bija visai līdzīgas, tas ir aicinājums, kam nevar nesekot, un tas ir būtiski, lai uzturētu tautas mūzikas mantojumu.
Muzikanti bija vienprātīgi arī kādā citā jautājumā, ko uzdeva BD, kāpēc ir vērts doties uz «Atašīnis susekli» – jo tur valda fantastiska atmosfēra. Mētrienas tautas mūzikas kopas vadītāja Elīna Macijevska stāsta, ka divus gadus piedalījusies kā skatītāja, un viss ļoti paticis.
– Pēdējā gada laikā mums izveidojas tāds pulciņš – kopa «Ramana». Tā kā esam tepat no Mētrienas, tad es teicu meitenēm: varbūt aizbraucam ciemos pie kaimiņiem? Tā arī atbraucām. Šī mums ir pirmā uzstāšanās ārpus novada. Te vienmēr ir jauki, ļoti nepiespiesta atmosfēra, ko es arī savām meitenēm stāstīju. Te katrs parāda to, ko prot, un priecājas par sevi un citiem, un tas arī ir tas labākais.
Jānis Daugavietis no Līvāniem sevi sauc par pasākuma veterānu, jo uz Atašieni dodas jau kuro gadu, jo šeit esot ļoti sirsnīga atmosfēra un lieliski vadītāji. – Vienmēr šis pasākums ir ļoti jauks. Gan folkloras vakars, gan nākamā diena – Annas un Jēkaba svinību diena. Uz otru dienu gan ne vienmēr sanāk būt. Un, jā, arī uz svētku dievkalpojumu var aiziet, un priesteris ir ļoti atsaucīgs, gan organizējot šo dievkalpojumu, gan piedaloties pasākumā. Sanāk cilvēki, un ir jauka atmosfēra un kopības sajūta. Vēlāk vakarā, kad satumst, visi muzikanti spēlē un cilvēki dzied un dejo, tā ir īpaša atmosfēra, – saka Jānis Daugavietis, kas muzicē gan «Rožupis veirūs», gan «Līvenhovas muzikantos».
Savukārt sestdien, 27. jūlijā, bija gan Atašienes tautas nama amatierkolektīvu koncerti, gan koncertēja kapela «Augusti» un Oskars Bērziņš. «Annas sātas» vadītāja Vēsma Turkopole stāsta, ka amatierkolektīvu saimei piepulcējies jauns kolektīvs – vecākās paaudzes deju kopa «Mūžīgais dzinējs». Bērnus priecēja radošās darbnīcas, atrakcijas, muzikāla rotaļprogramma un sacensības, vecākus – iepirkšanās Annas dienas tirdziņā. Protams, bija arī neiztrūkstošā Annu un Jēkabu godināšana un vakarpusē koncertuzvedums ar kopā dziedāšanu – «Brālēni Jarāni», Dekteru amatierteātra izrāde – Elza Ilmnere «Onton, mums juosaškir!» pūtēju orķestra «Dekšāres» pavadībā un noslēgumā balle kopā ar «Aldi Grandānu un &».
prusaks
Pats nebiju, bet dzirdēju sajūsmas pilnas atsauksmes. Tādi pasākumi jau nav nekad garlaicīgi.