Ikviens autovadītājs zina - jo vairāk un uzmanīgāk auto tiks aprūpēts, jo ilgāk tas kalpos. Un tas nozīmē rūpes gan par vizuālo stāvokli, gan tehnisko stāvokli. Viena no svarīgākajām lietām, par ko regulāri jārūpējas, ir auto eļļa. Eļļas maiņas process ir pavisam vienkāršs, taču, ja tas tiek darīts regulāri un izmantota kvalitatīva eļla, iespējams saglabāt automašīnas tehnisko stāvokli un nodrošināt augstu dzinēja veiktspēju. Šī raksta turpinājumā stāstām vairāk par to, ko par auto eļlu noderīgi zināt ikvienam auto īpašniekam!
Kāpēc ir jāmaina motoreļļa?
Motoreļlas galvenais uzdevums ir to motora detaļu eļlošana, kas ir kustīgas un regulāri pakļautas berzei, radot siltumu. Eļļas galvenie uzdevumi ir mazināt berzi un atdzesēt detaļas, pretējā gadījumā tās pavisam ātri nodiltu un auto nespētu darboties efektīvi.
Ar laiku motora izdalītā siltuma ietekmē eļļa zaudē savas sākotnējās īpašības, sabiezē un vairs nav spējīga atbilstoši ieeļļot detaļas. Vienkāršāk sakot - tā nolietojas. Kad eļļa ir nolietojusies, motoreļļa nespēj parūpēties par motora darbību, kā rezultātā motors var saplīst un radīt gan pamatīgas galvassāpes, gan finansiālo ieguldījumu.
Kad jāmaina motoreļļa?
Lielākā daļa autovadītāju vēl joprojām paļaujas uz veco, labo apgalvojumu, ka auto eļļas maiņa jāveic ik pēc 3 mēnešiem vai ik pēc nobrauktiem 5000 km. Turklāt, eļļas maiņa visbiežāk tiek atstāta uz pēdējo brīdi. Jā, uz to var paļauties, taču vairumā gadījumu tā būta lieka laika un finanšu izšķērdēšana. Patiesībā nav noteikta perioda vai nobraukto kilometru skaits, pēc kura būtu jāmaina motoreļļa. Tas ir tiešā veidā atkarīgs no auto modeļa, eļļas veida, kā arī autovadītāja ieradumiem.
Ja būtu jānosaka aptuvens brīdis - mūsdienu auto motoreļļa jāmaina aptuveni ik pēc 10-15 tūkstošiem kilometru vai ne retāk kā reizi gadā. Taču, lai būtu drošs, eļļas līmeni mēs iesakām pārbaudīt vismaz reizi 1-2 mēnešos! Labākais veids, kā saprast, kad jāmaina eļļa - regulāri vērojot sava auto uzvedību, pievēršot īpašu uzmanību motora telpai. Par laimi, ir pāris pazīmes, pēc kurām var vadīties, lai noteiktu īsto brīdi.
5 pazīmes, kas lieciena, ka ir pienācis laiks veikt auto eļļas maiņu
Diemžēl vairums autovadītāju nepamana pazīmes, kuras liecina, ka ir jāveic eļļas maiņa. Esiet vērīgs - ir vairākas šādas pazīmes! Lūk, 5 no tām:
1. Brīdinājuma indikators auto panelī
Autovadītāji zina, ka auto panelī izvietotās brīdinājuma lampiņas parasti brīdina, ja kaut kas nedarbojas kā nākas vai nav kārtībā. To nepieciešams ņemt vērā arī attiecībā uz motoreļļu - ja eļļas līmenis ir zems un to nepieciešams papildināt, panelī parasti iedegas eļļas kanniņa sarkanā krāsā. Protams, nevajadzētu uzreiz pārlieku satraukties, jo tā var būt arī tikai kļūda, taču, redzot iedegamies šādu lampiņu, noteikti vajadzētu pārbaudīt eļļas līmeni!
2. Netipiski troksņi
Kā jau minējām, ar laiku eļļa zaudē savas sākotnējās īpašības, tādējādi nenodrošinot pietiekamu motora detaļu eļļošanu. Tādā gadījumā motoram un tā detaļām tiek radīta milzīga slodze, un ar laiku tas nogurst, savukārt pārslodzes gadījumā dzirdami netipiski trokšņi, visbiežāk dobjas un/vai klaudzošas skaņas. Ja liekas, ka no motortelpas dzirdami netipiski trokšņi, noteikti pārbaudiet automašīnas dzinēja telpu, īpaši eļļas nodalījumu! Tāpat var rasties arī tikšķošs troksnis un/vai vibrācijas, kad tiek iedarbināts automašīnas motors. Var rasties situācija, kad pēkšņi nevar iedarbināt auto.
3. Izplūdes dūmi
No automašīnas izpūtēja vienmēr būs redzami caurspīdīgi dūmi, īpaši aukstākā laikā, taču, ja redzat, ka tie kļūst biezāki, pelēki vai pat zili, nekādā gadījumā neturpiniet ceļu! Visticamāk, notikusi eļļas noplūde, kā rezultātā notikusi motora pārkaršana un, iespējams, arī bojātas motora detaļas. Ja tomēr eļļas noplūdes nav un eļļas līmenis ir normas robežās, neatmetiet ar roku, jo dūmošana var liecināt par kādu citu motora problēmu.
4. Deguma smaka
Ja automašīnas salonā jūtat specifisku smaku, kas atgādina degumu, tas nenozīmē domu, kas varētu ienākt galvā pirmā, ka jāmaina auto gaisa filtrs - liela iespēja, ka notikusi eļļas noplūde un eļļa pil uz karstajām dzinēja detaļām. Arī šī pazīme liecina par zemu eļļas līmeni, kā rezultātā ir pārkarsis automašīnas dzinējs. Un arī šādā gadījumā nevajadzētu turpināt ceļu.
5. Tumša, netīra eļļa
Svaigai un kvalitatīvai eļļai būtu jābūt dzintara krāsā un viegli caurspīdīgai. Ar laiku tā kļūst tumšāka un ir pilna ar netīrumiem, kas nāk no dzinēja - tā kā eļļas trauciņš ir mazs un eļļu parasti nepārbauda katru dienu, nolietotu eļļu nav viegli pamanīt, tādēļ profilakses pēc pārbaudi vajadzētu veikt vismaz reizi mēnesī. Lai veiktu pārbaudi, izmantojiet mērstieni, ievietojiet to eļļas trauciņā, izņemiet un noslaukiet. Ievietojiet to vēlreiz eļļas trauciņā, izņemiet un pārbaudiet eļļas krāsu un sastāvu - ja caur eļļu nav redzams mērstienis, ir pienācis laiks veikt dzinēja eļļas maiņu.
Mēs katrs pats esam atbildīgs par savas automašīnas tehnisko stāvokli, tādēļ esiet uzmanīgs un sekojiet līdzi sava spēkrata uzvedībai - tas ietaupīs ne tikai Jūsu laiku un pūles, bet arī finanses ilgtermiņā.
Īpašu uzmanību ik pa laikam veltiet automašīnas motora telpas pārbaudei, pievēršot uzmanību gan pašam motoram, gan pārējām komponentēm. Protams, ne visi ir speciālisti automehānikas jomā, tādēļ, ja patstāvīgi to nespējat, laba doma ir ik pa laikam apmeklēt auto servisu, kur vajadzības gadījumā par eļļas maiņu parūpēsies profesionālis. Lai veiksmīgs ceļš!