Kā katru rudeni, jēkabpiliešiem ir daudz jautājumu par to, kur likt krītošās lapas, pārziedējušo augu stublājus u.tml. atkritumus. Kāda kundze zvanīja un taujāja, ko darīt ar kastaņiem: – Mums uz ielas ir vairākas kastaņas, kam šogad ir liela raža – kastaņi piebiruši gan uz braucamās daļas, gan ceļmalā, gan arī dārzos. Es tos sakasu, bet ko darīt ar šo bagātību? Saprotu, ka dedzināt neko nedrīkst. Un ko darīt ar lapām, kad tās sāks krist?
SIA «Jēkabpils pakalpojumi» atkritumu apsaimniekošanas speciāliste Inita Zaķe atzīst, ka ne lapas, ne pašus kastaņus dedzināt tiešām nedrīkst: – Šos bioloģiskos parku un dārzu atkritumus iedzīvotāji var paši atvest un bez maksas nodot atkritumu pieņemšanas laukumā Zemgales ielā 24/1, Jēkabpilī, katru dienu no plkst. 7.00 līdz 19.00. Tāpat pilsētas privātmāju īpašniekiem piedāvājam lapu izvešanu «Big bag» (1 m3) maisos. Tas gan ir maksas pakalpojums – EUR 13,20 (ar PVN). Pakalpojums tiek sniegts, izmantojot klienta maisu, ko pēc izvešanas atdodam. Maisos drīkst ievietot tikai koku lapas, augus, puķes un zāli. Nav atļauts tur izmest lielgabarīta bioloģiskos atkritumus (piemēram, zarus), kā arī citus atkritumus – plastmasas pudeles, stikla taru, šīferi, akmeņus, būvgružus, makulatūru utt.
Vaicāta, vai arī šogad, tāpat kā vairākus iepriekšējos gadus, Jēkabpilī nebūs iespējams lapas un citus dārzu atkritumus izvest bez maksas, I. Zaķe atteic, ka tam vajadzīgs domes lēmums.
Sazvanīts, Jēkabpils novada pašvaldības priekšsēdētājs Raivis Ragainis sākumā ir skeptisks: – Šķiet, ka mēs brīžiem pārspīlējam ar lapu vākšanu. Nesen biju Vācijā un pats redzēju, ka parkā pie Brandenburgas vārtiem neviens neaizraujas ar «pucēšanu». Jā, celiņi ir sakopti, bet zaļajā zonā viss ir dabisks. Lapa, kas nokritusi zemē, faktiski ir trūds. Ja to sakaš kaudzē, tas jau ir atkritums, kura aiztransportēšana maksā naudu. Dabas resursu nodokļa sadaļa budžetā nepildās, bet, piemēram, pērn maisu izvešana izmaksāja 20 000 eiro. Tādēļ pašreizējos finansiālajos apstākļos rūpīgi izvērtēsim, kam, cik un kad varam izvest savāktās lapas.
Tomēr jau nākamajā dienā (saruna notika 9. oktobrī) pašvaldība internetā izplatīja paziņojumu, ka oktobrī Jēkabpilī, kā arī Aknīstē un Viesītē tiks organizēta rudens lapu izvešana. Ja vēlaties, lai bez maksas izved no jūsu īpašuma kritušās koku lapas un citus bioloģiski noārdāmos dārza un parka atkritumus, tad pieteikšanās kārtība ir šāda: līdz 25. oktobrim jāpiesaka lapu izvešana SIA «Jēkabpils pakalpojumi» (Jēkabpilī, zvanot pa tālr. 29145520 darba dienās no plkst. 8.00 līdz 17.00 vai rakstot uz e-pastu: klienti@jek. pak.lv) vai pie pagastu pārvaldniekiem: Aknīstē (Jānis Striks, tālr. 26389739) un Viesītē (Sanita Lūse, tālr. 26670482). Bioloģisko atkritumu izvešana norisināsies no 28. oktobra līdz 15. novembrim. Bezmaksas lapu izvešana vienā adresē tiks veikta tikai vienu reizi. No īpašuma savāks līdz diviem kubikmetriem atkritumu (divi «Big bag» maisi).
Ja iedzīvotājs lapu izvešanai pieteiksies pēc 25. oktobra, tad šis pakalpojums būs par minēto maksu.
Savukārt tos jēkabpiliešus, kas brīvprātīgi kopj nevis tikai savas, bet arī lielas pašvaldībai piederošās teritorijas un savāc daudzus maisus ar lapām, domes priekšsēdētājs aicināja sazināties ar pašvaldības Infrastruktūras apsaimniekošanas nodaļas vecāko saimniecības vadītāju Elitu Vaniņu (t. 29611529). l
Liga
Kārtējo reizi pierādās fakts, ka ne jau Ragainais vada šo Domi.
prusaks
Ja lapas netraucē staigāt vai braukāt , tad tās lai guļ kur nokritušas, jo ziemas salā tās aizsargā koku saknes un tie mazāk slimo. Tāpēc jau pilsētās koki slimo un iet bojā, jo salā saknes nav aizsargātas. Koki tāpat kā cilvēki ir dzīvas radības.