Centralizēto eksāmenu ieviešanu devītklasniekiem atzīst par sasteigtu
SARMĪTE RUTKA

     Devīto klašu audzēkņi, viņu vecāki un izglītības iestāžu darbinieki pusjūniju aizvadījuši pārdzīvojumos un stresā par šogad pirmo reizi ieviesto centralizēto eksāmenu norisi un rezultātiem. Plašsaziņas līdzekļos jau izskanējusi informācija ne tikai par tehniskajām ķibelēm saistībā ar rezultātu laikus  nepaziņošanu, kas aizkavēja dokumentu iesniegšanu izglītības turpināšanai vidusskolās un tehnikumos, bet pat par kļūdaini izziņotu eksāmenu nenokārtošanu. Arī Jēkabpils novadā ir bijuši šādi gadījumi.
     -Šogad 9. klasēm pirmo reizi notika centralizētie eksāmeni (līdzīgi kā divpadsmitajām), turklāt tie risinājās elektroniski. Lai tie skaitītos nokārtoti, bērniem bija jāiegūst vismaz 10% punktu (nākamgad tie būs jau 15%). Arī paziņojumu par sekmēm eksāmenā un pamatizglītības sertifikātu audzēkņi un viņu vecāki saņem elektroniski, - skaidro Jēkabpils novada Izglītības pārvaldes vadītājs Juris LĪCIS. – Diemžēl arī diviem mūsu novada Rubeņu pamatskolas audzēkņiem sākumā tika paziņots, ka viņi eksāmenu nav nokārtojuši, kas nozīmē, ka bērniem 9. klasē būtu jāmācās atkārtoti. Lai gan vēlāk izrādījās, ka tā ir sistēmas kļūda, grūti pat iedomāties, kādus pārdzīvojumus tas radīja skolēniem un viņu ģimenēm.
     Diemžēl arī tie rezultāti, kas it kā nav kļūdaini, nav spīdoši. Visur Latvijā, arī Jēkabpils novadā, ir ļoti daudz 9-klasnieku, kuri kādā no trim eksāmeniem nav ieguvuši nepieciešamos 10%.
     -Šogad, salīdzinot ar citām reizēm, ir ievērojami vairāk skolēnu, kas pamatizglītības sertifikātu nesaņems. Mūsu novadā 3 audzēkņi nav nokārtojuši angļu valodas, bet 22 – matemātikas eksāmenu, - stāsta J. Līcis.  – Tā kā bijis tik daudz sistēmas kļūdu un lielākā daļa nesekmīgo vērtējumu jau tagad ir apstrīdēti, tad nekomentēšu, kurās skolās cik šādu audzēkņu bijis. Sagaidīsim, kas būs ar vidusskolu eksāmenu rezultātiem, un tad varēsim izvērtēt darbu. Tas noteikti nebūs ātrāk kā augustā.
     Vaicāts, vai izglītības pārvalde kopā ar novada izglītības iestādēm negrasās izteikt kādu kopīgu pretenziju Izglītības un zinātnes ministrijai par regulārajām nejēdzībām eksaminēšanas sistēmā, Juris Līcis teic, ka jānogaida līdz augustam, kad būs apkopoti visi dati: - Kā jau teicu, izglītības darbiniekiem augustā ir konference, kur izvērtē visus iepriekšējā mācību gada notikumus un plāno jauno darba cēlienu. Eksāmenu jautājums noteikti būs viens no vissvarīgākajiem. Uzskatu, ka jaunās eksaminācijas kārtības ieviešana bija ļoti sasteigta, sistēma - pilnīgi nesakārtota un nepārbaudīta. Sākumā gan tika solīts, ka jauno kārtību neieviesīs, ja neizdosies  noskaidrot un novērst visas nepilnības. Tomēr  tas palika tikai solījumu līmenī. Turklāt šogad to nevajadzēja darīt arī tādēļ, ka eksāmenus kārtoja tie bērni, kas divus gadus mācījās attālināti.
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (6)

  1. Fredis
    Fredis
    pirms 1 gada

    Tā tas bija saprotams. Māžošanās kaut kāda. Kādreiz bija eksāmeni un otrā dienā zināji savu veikumu. Es nenoniecinu jauno tehnoloģiju iespējas, bet tās vispirms jāpagūst pašiem ieviesējiem, tā es saprotu.

    Atbildēt
  2. Pretenzijas viņiem!
    Pretenzijas viņiem!
    pirms 1 gada

    Beidzot parādās īstais zināšanu līmenis šodienas skolā. Jaunā eksaminēšanas sistēma esot sasteigta... Vienmēr kādam kaut kam "vēl nav īstais laiks". Ja gadiem ilgi sliņķi laida luni, tad izkrišana eksāmenā ir likumsakarīgs un pilnībā nopelnīts rezultāts. To kopā ar izlutinātajiem sliņķiem bērniem nopelnīja arī viņu infantīlie vecāki un visu šo sistēmu piesedzošie skolotāji. Skolotājiem, pirms streikot par algas pielikumu, derētu padomāt par izglītības kvalitāti. Tātad par sava darba kvalitāti.

    Atbildēt
  3. Tā gan
    Tā gan
    pirms 1 gada

    Pilnīgi piekrītu Jūsu teiktajam. Pedagogu trūkst, tāpēc, acīmredzot, tiek pieņemti darbā visi, kam vien ienāk prātā būt par skolotāju. Konkurences nekādas, darba kvalitāte apšaubāma. Lai veicinātu konkurenci, tomēr ir jāslēdz vairākas skolas. Jā, daudzi pedagogi paliks bez darba, tomēr tie, kas patiešām vēlēsies strādāt, cels savu kvalifikāciju, nevis nemitīgi īdēs, ka algas mazas. Pie tādām skolēnu zināšanām pat šī brīža algas ir NEnopelnītas. Un jā- skolnieciņiem derētu stundās klausīties un mācīties, un mājās atkārtot vielu, nevis bezjēdzīgi bakstīties telefonā. Eksāmenu rezultāti izsaka visu.

  4. vecāks
    vecāks
    pirms 1 gada

    Jēkabpilī pietiktu ar 3 skolām, paskatieties kā izskatās Krustpils pamatskolas sporta laukums ko bērni var iemācīties? Direktore ar savām meitām visas labās skolotājas atlaiž pieņem kaut kādas.

    Atbildēt
  5. ss
    ss
    pirms 1 gada

    bardags ir skolā un arī Variešu bērnudārzā cik ilgi vecāki cietīs nav vadītāja kaut kāda ielikta kas neko nesaprot, bet tēlo kundzi kauns visai novada vadībai.

    Atbildēt
  6. d
    d
    pirms 1 gada

    Tā kundze ir Stiebriņas meita Krustpils pamatskolā sen nav bijis KNAB.

    Atbildēt

Pievienot komentāru