Pēdējos Jēkabpils novada domes budžeta grozījumos tika atvēlēts finansējums – 84 263 eiro – ūdens patēriņa skaitītāju un to rādījumu attālinātās nolasīšanas sistēmas aprīkojuma piegādei, uzstādīšanai un skaitītāju nolasīšanas pakalpojumiem Variešu, Mežāres, Kūku un Vīpes pagastā. BD interesējās, vai tiešām pašvaldība par budžeta naudu uzstādīs skaitītājus privatizētos dzīvokļos, jo normatīvie akti liedz pašvaldībai ieguldīt naudu privātā īpašumā? Pašvaldība to līdz šim allaž uzsvērusi līdzīgās situācijās, un citur iedzīvotāji par skaitītāju uzstādīšanu maksā no savas kabatas.
Vēl nesen, tiekoties ar Salas un Sēlpils pagasta iedzīvotājiem, amatpersonas skaidroja, ka tiem, kas negrib maksāt par ūdeni pēc normatīva, jāuzstāda skaitītāji, un izmaksas varētu būt ap 60 eiro par skaitītāju. Pašvaldība varētu iegādāties un uzstādīt skaitītājus tikai tad, ja tādu vispār nebūtu un iedzīvotāji būtu piekrituši pēc tam izmaksas segt. Taču bijušā Krustpils novada daudzdzīvokļu namos skaitītāji jau ir, tiesa, ne viedie. Turklāt jautājums ir arī par to, kāpēc nauda bija jāparedz budžeta grozījumos. Ja par to lēma vēl Krustpils novada dome, tad finansējumam bija jābūt Krustpils novada domes 2021. gada budžetā, un, plānojot jaunā novada 2022. gada budžetu, tas bija jāiekļauj tajā. Tagad, kad pašvaldība uzsvērti runā par taupīgumu un sadārdzinājumu visos esošajos projektos, gandrīz 100 000 eiro atvēlēšana modernu skaitītāju uzstādīšanai, kas nav akūti nepieciešami, atstājot neskaidru jautājumu, vai iedzīvotāji par tiem norēķināsies, ir visai dīvaina prakse.
Tas bija Krustpils novada domes lēmums
Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis problēmu saskata bijušā Krustpils novada rīcībā, pieņemot tieši šādu lēmumu par skaitītāju uzstādīšanu, 2021. gada jūnija beigās, tieši pirms darbu jūlijā uzsāka jaunā novada dome.
– Saprotu jūsu neizpratni, bet bijušā Krustpils novada pašvaldība savā laikā, gribot labāku pārvaldību, pieņēma lēmumu, ka mainīs esošos skaitītājus pret viedajiem – attālināti nolasāmajiem. Lielāko tiesu visiem iedzīvotājiem, kas izmanto centralizēto ūdens apgādi, parastie skaitītāji jau bija uzstādīti. Pamatojuma, kāpēc tagad jauni skatītāji būtu jāuzstāda par iedzīvotāju naudu, tāpēc nebija. Varbūt tādēļ viņi nolēma, ka pašvaldība jauno skaitītāju uzstādīšanu apmaksās no dabas resursu nodokļa. Tāds bija viņu lēmums. Viņi organizēja iepirkumu un noslēdza līgumu ar piegādātāju, un šis līgums īsti nepieļauj to lauzt vai grozīt no pasūtītāja puses, izņemot, ja abas puses vienojas. Uzņēmējs nepiekrita vienoties, jo jau bija sācis uzstādīt skaitītājus un daļu jau iepircis. Bet pašvaldības šī gada budžetā naudu skaitītāju iegādei un uzstādīšanai kāda no atbildīgajām personām nebija iekļāvusi. Krustpils novada budžetā šī summa bija iekļauta, bet tālāk netika pārnesta uz jaunā novada budžetu. Un tad sākās problēmas. Mēģinājām lauzt šo līgumu, bet mums tas neizdevās. Šobrīd variants ir tāds, ka skaitītājus uzstāda, un pēc tam caur apsaimniekotāju SIA «Spuņģēni Dau-gavieši» cilvēki norēķināsies par skaitītājiem, – skaidroja Raivis Ragainis.
Iedzīvotāji var arī nepiekrist samaksai
Vaicājām, vai iedzīvotāji nevar tam iebilst, jo skaitītāji viņiem jau bija, un viņu apliecinājuma jaunu skaitītāju izmaksu segšanai, kas būtu gūts, rīkojot sapulces vai vācot iedzīvotāju vai viņu pilnvarotu personu parakstus, acīmredzot nav.
R. Ragainis sacīja, ka jebkurā gadījumā liela daļa no iedzīvotājiem ar laiku gan jau pāries uz viedajiem skaitītājiem. Uz jautājumu, vai, maksājot par to savu naudu, viņš atbildēja, ka jā, un arī Krustpils novadā noteikti samaksāšot. Runāšot ar iedzīvotājiem, un izmaksas iekļaušot apsaimniekošanas maksā. Vaicāts, kas būs, ja iedzīvotāji atteiksies maksāt, R. Ragainis sacīja, ka nemācēs to pateikt. Viņš arī nezinot, vai tagad visi skaitītāji jau ir uzstādīti, bet daudzi esot.
– Februārī pagastu pārvaldnieki sāka zvanīt un prasīt, ko darīt, jo viņiem budžetā nav naudas iepirkto skaitītāju uzstādīšanai, – teica Raivis Ragainis.
Vaicājām, vai tad neviena no administrācijas atbildīgajām amatpersonām nekontrolēja šo procesu? Lai arī no 2021. gada 1. jūlija kopīga budžeta vēl nebija un katra bijušā novada teritorijā līdz gada beigām rīkojās atbilstoši novada budžetam, jaunais novads bija sācis darbu un summa bija gana liela, lai tai pievērstu uzmanību. Vai tiešām uzņēmējs sāka uzstādīt skaitītājus gada sākumā, nesaņemot par to naudu (budžeta grozījumus apstiprināja maijā)? R. Ragainis atbildēja, ka bija tāds Krustpils novada domes lēmums, un izpildvara to arī pildīja. Iespējams, ka skaitītāji uzstādīti ar pēcapmaksu. Tas gan tā esot, ka Krustpils novada budžetā summa bija paredzēta un kāds esot to nogulējis un nav pieprasījis iekļaut jaunā novada 2022. gada budžetā. Pie lielā darba apjoma neesot iespēts visu izkontrolēt. Tagad esot grūti atbildēt, kas un kā tur bijis, bet pretendēt uz bezmaksas skaitītājiem iedzīvotāji nevarot, un to mēģināšot sakārtot.
Tomēr īsti precīzas informācijas par skaitītāju uzstādīšanu domes vadības rīcībā nav. Tie var būt bija iepirkti, bet faktiski nav uzstādīti iepriekš, gaidot uz pēcapmaksu. Jēkabpils novada Attīstības nodaļas komunālās saimniecības vadītājs Normunds Zizlāns BD informēja, ka šobrīd skaitītāji uzstādīti tikai Mežāres pagastā. Skaitītāju uzstādīšanai ir dots termiņa pagarinājums, jo Covid laikā to nevarēja darīt. Viņš arī sacīja, ka Krustpils pagastā Krustpils novada dome modernus skaitītājus, gan ne gluži tādus kā liek tagad, daudzdzīvokļu namos uzstādījusi jau pirms vairākiem gadiem. Tāpēc arī Krustpils pagasts šajā projektā nav iekļauts. Savukārt Atašiene projektā neesot iekļauta, jo tur nav uzstādīti pat parastie ūdens skaitītāji, un cilvēki norēķinās atbilstoši normatīvam. Jāpiebilst, ka šādā gadījumā tieši tur uzskaite un precīzi norēķini būtu ļoti nepieciešami.
N. Zizlāns arī minēja, ka tagad ir problēmas ar samaksas atgūšanu no iedzīvotājiem par skaitītājiem, ko uzstāda arī privātmājās, kas lieto centralizēti piegādātu ūdeni. Taču šis projekts uzlabojot iedzīvotājiem pakalpojuma kvalitāti un norēķinu sistēmu, par ko cilvēki paši pārliecināšoties, un par skaitītājiem būs jāsamaksā. Juristi pie šī jautājuma strādājot.
Jēkabpils novada domes izpilddirektors Uldis Skreivers uzsvēra, ka attālinātās nolasīšanas jēga ir tajā, ka rādījumus automātiski fiksē vienā laikā un datumā. Un tad ūdens piegādātājs redz patieso ainu – cik zudumu, cik piegādāts, kas izdevīgi arī patērētājiem. To nevar nodrošināt, ja viens rādījumus noziņo pirmdien, bet otrs pēc divām nedēļām, jo tad nevar dabūt objektīvus datus. Bet problēma tagad esot jautājums par samaksu par skaitītājiem, kas tiks risināta.
aaa
Būtu ļoti interesanti, ja no raksta būtu iespējams uzzināt arī to, kurš uzņēmējs tad uzvarēja iepirkumu un tagad uzstāda tos skaitītājus.
aaa
iepirkumu mājaslapā esošā informācija visnotaļ interesanta - iepirkuma uzvarētājs SIA "Systemview", kuras valdes loceklis saistīts ar Izraēlu, apakšuzņēmēja 0g Baltics, SIA valdes loceklis, savukārt, ar Franciju. Par otru apakšuzņēmēju informācijas vispār nav.
aaa
Raivis Ragainis problēmu saskata bijušā Krustpils novada rīcībā... Vajadzēja paprasīt skaidrojumu vietniekam Staram, jo viņš bija Krustpils novada iepirkumu komisijas sastāvā.
Zinātājs
Vai visos pašvaldības konkursos joprojām uzvar Ošukalns?
Ibrahim
Tagad piešķir naudu skursteņu remontam 5000 eiro np Jēkabpils budžeta.Steidzīgi aizpildiet pieteikumus, naudu dod arī privātmājām, interesēties Attīstības aģentūrā..
Zinātājam
Būtu Ošukalns uzvarējis ģimnāzijas remonta konkursu, skola būtu gatava un neizputētu, bet tagad aizies pa pieskari, jo kurš normāls vecāks savu bērnu sūtīs mācīties bardakā, kur jāvazājas pa trim ēkām, nav sporta zāles, laboratoriju, ģerbtuvju un ēdnīcas?!
piekrītu
Pilnīgi pareizi un nav ko piebilst. Žēl, ka Ošukalns palicis malā.