Jau ziņots, ka SIA «Jēkabpils siltums» īsteno divus Eiropas Savienības Kohēzijas fonda projektus, izbūvējot divas jaunas katlumājas, no kurām viena atradīsies Tvaika ielā 4, kur uzstādīs ar šķeldu kurināmu katlu ar kopējo jaudu 8 megavati, un dūmgāžu kondensatoru ar 2 megavatu jaudu, biomasas padeves sistēmu, kā arī elektrostatisko filtru un citas nepieciešamās palīgiekārtas. Savukārt Ķieģeļu ielā uzstādīs šķeldas katlumāju ar kopējo jaudu 1,5 megavati un biomasas padeves sistēmu, kā arī elektrostatisko filtru.
SIA «Jēkabpils siltums» valdes loceklis Raits Sirmovičs informē, ka objekts Ķieģeļu ielā ekspluatācijā ir jānodod līdz 1. novembrim, bet Tvaika ielā – līdz 29. decembrim. Sākotnēji notiks jaunās tehnikas izmēģinājumi, jo tā nekad neesot, ka katlumāja uzreiz sāk darboties ar pilnu jaudu. Taču septembrim negaidīti siltais laiks ienesis savas korekcijas katlumāju izmēģinājuma grafikā. R. Sirmovičs stāsta, ka Ķieģeļu ielas jaunajā katlumājā atbilstoši grafikam izmēģinājumam iekārtas siltumapgādei bija jāpieslēdz jau 15. septembrī, bet silto laika apstākļu dēļ nav kur siltumu izmantot. Savukārt Tvaika ielas katlumājā pirmo reizi siltuma padeve izmēģinājuma variantā jānodrošina 23. novembrī.
– Tvaika ielas katlumājā darbi izpildīti par aptuveni 60%. Ir atvests apkures katls, un šonedēļ tiks piegādātas vēl divas lielizmēra iekārtas – dūmgāžu kondensators un elektrostatiskais filtrs. Tad pamatiekārtas būs nokomplektētas un atliks darbs pie top sasaistes. Jaunais katls ir atvests, un tā ir liela gabarīta ierīce, ko varēja ievietot katlumājā tikai caur jumta atveri, izmantojot iespaidīgu, jaudīgu pacelšanas mehānismu, jo smagāko iekārtu svars bija vairāk nekā 50 tonnas. Katlu piegādāja Austrijas uzņēmums. Visu iekārtu atveda ar trim automašīnām. Darbu pie katla uzstādīšanas lielākoties veiks Austrijas uzņēmums. Arī apmūrēs viņu darbinieki, un ķieģeļi tiek vesti no Austrijas. Arī dūmgāzu kondensators un elektrostatiskais filtrs ir no Austrijas, bet skurstenis ir ražots Dānijā, bet vēl nav atvests, – stāsta Raits Sirmovičs.
Savukārt Ķieģeļu ielas katlumājas aprīkojumu gan ražojis Latvijas uzņēmums «AGB». Šis katls ir ar krietni mazāku jaudu, un tādus izgatavo Latvijā, bet tik lielas jaudas aprīkojumu kā Tvaika ielā gan nē. «Jēkabpils siltuma» pārstāvji arī bijuši uzaicināti uz Austrijas uzņēmumu, lai iepazītos ar topošo iekārtu, jo, to pārzinot detaļās, ekspluatācijas gaitā labāk saprotams, kā rīkoties.
Austriešu uzņēmums garantijas laikā veiks katla apkopi, un, iespējams, ka arī tiks noslēgts līgums ar servisa uzņēmumu Rīgā par šo pakalpojumu.
– Iekārta ir komplicēta, tur ir daudz elektronikas, palīgierīces, kas prasa specifiskas iemaņas, darbinieki būs jāapmāca. Tāpēc austriešu partneri 10 darbiniekiem organizēs mācības, lai var iepazīt tehnoloģijas, mezglus un pašus agregātus, jo tad būs vienkāršāk nodrošināt apkalpi. Vēl izvērtēs, kuri būs tie, kas strādās par operatoriem jaunajā katlumājā. Pirmais gads droši vien būs sarežģītāks, kamēr iepazīs visus nepieciešamos parametrus. Taču ar katla uzstādītājiem ir vienošanās, ka viņi būs pieejami 24 stundas diennaktī, un neskaidrību gadījumā var vērsties pie viņiem. Tagad jau daudzus jautājumus var risināt attālināti, un, ja kādi parametri neatbilst situācijai, tad operatoram var attālināti paskaidrot, kā to novērst, – stāsta Tvaika ielas 4 katlumājas struktūrvienības vadītājs Ainārs Gulbinskis.
Tehnikas modernizācija vairs neprasa tik daudz darbaroku. R. Sirmovičs atzīst, ka tas tā būs, jo vajadzēs mazāk darbinieku un vairs nedarbosies tvaika turbīna. Šo sezonu vēl noslēgšot ar abiem šķeldas katliem un darbinieki netiks atbrīvoti. Tas būs pārejas laiks, bet nākamvasar esot gaidāma štatu samazināšana, un tā būšot būtiska, bet konkrētu skaitu vēl nevarot nosaukt.
prusaks
Ziema vairs nav aiz kalniem, bet ziema ir sīkums, ja no2025.g. vidējā temperatūra Eiropā pazemināsies par 10-15 grādiem un tāda turēsies līdz 2095.g.. Tas nozīmē mazo leduslaikmetu. Globālā sasilšana ir tikai rēgs ko vicina zaļie.