Ekstrudētais putuplasts un putupolistirols: mūsdienīgi siltumizolācijas materiāli
Apmaksāts raksts

Siltumizolācijas materiāli Latvijā ir kļuvuši par svarīgu mūsdienu būvniecības daļu, jo tie palīdz saglabāt enerģiju un nodrošina komfortu dzīvojamās un komerciālās ēkās. Starp pieprasītākajiem un populārākajiem siltumizolācijas materiāliem ierindojas ekstrudētais putuplasts (XPS) un putupolistirols (EPS). Šajā rakstā tiks aplūkots, kā tiek ražoti šie siltināšanas materiāli, šo vielu nozīme, ražošanas gaita, galvenās īpašības un pielietojums, kā arī ietekme uz vidi.
 
Ekstrudētais Putuplasts (XPS)
Jāuzsver, ka, izvēloties materiālus, kas labi vada siltumu un ilgi kalpo, ir iespējams samazināt enerģijas patēriņu un tādējādi arī siltumnīcefekta gāzu emisijas. XPS ir komponente, kas palīdz samazināt ēkas enerģijas patēriņu un var tikt pārstrādāta. Tas savukārt ietaupa resursus un samazina atkritumu daudzumu.
 
Ražošanas process un sastāvs
Ekstrudētais putuplasts (XPS) tiek ražots, izmantojot ekstrūzijas procesu. Tā gaitā polistirola granulas tiek izkausētas un izspiestas caur veidni, veidojot vienmērīgu un slēgtu šūnu struktūru. Šī struktūra nodrošina XPS ar izcilām izolācijas īpašībām un mehānisko izturību. Ekstrūzija savukārt ir rūpnieciska metode, ko izmanto arī, lai veidotu materiālus ar noteiktu profilu, piemēram, caurules, stieņus, plāksnes un citus formas izstrādājumus. Ekstrūzija ir piemērota dažādu materiālu apstrādei, tostarp metāliem, plastmasām, gumijai un pārtikas produktiem. Metode ir īpaši nozīmīga plastmasas izstrādājumu ražošanā. To pielieto arī būvmateriālu, iepakojuma ražošanā. Automobiļu industrijā ar šo paņēmienu ražo blīvgredzenus, starplikas un automobiļu detaļas. Pārtikas rūpniecībā tā tiek ražoti makaronu izstrādājumi un uzkodas.
 
Galvenās īpašības
Siltumvadītspēja
XPS ir viela ar ļoti zemu siltumvadītspēju, kas nozīmē, ka tā ļoti efektīvi aiztur siltumu. Tāpēc tā ir lieliska izvēle siltumizolācijai, kur nepieciešama augsta energoefektivitāte. XPS faktiski ir viens no visefektīvākajiem izolācijas materiāliem. Tas labi saglabā siltumu ziemā un vasarā neļauj ēkai pārmērīgi sakarst. Ņemot vērā to, ka siltumvadītspēja ir niecīga, tiek nodrošināts, ka enerģijas zudumi caur izolēto konstrukciju ir minimāli. Tas veicina energoefektivitāti, samazina apkures un kondicionēšanas izmaksas.
 
Mitrumizturība
Pateicoties slēgtajai šūnu struktūrai, XPS labi panes mitrumu. Tas neuzsūc ūdeni un ūdens tvaiku, tātad – tā siltumizolācijas īpašības nemainās pat ilgstošā saskarē ar mitrumu. Tas lieti noder svarīgi tādām konstrukcijām kā pamati un pagrabu telpas, kur mitrums var būt problēma. XPS arī novērš pelējuma un sēnīšu veidošanos, kas var rasties slapjuma dēļ.
 
Mehāniskā izturība
XPS ir augsta mehāniskā izturība, kas padara to piemērotu lietošanai konstrukcijās, kur nepieciešama papildu slodzes izturība. Tas spēj izturēt lielu spiedienu un slodzi un tādējādi ir ideāls materiāls grīdu un jumtu siltumizolācijai, kā arī zemē ieraktām konstrukcijām, piemēram, sliežu ceļiem.
 
Ilgmūžība
XPS ir ļoti ilgi ilgtspēlējošs materiāls, kas saglabā savas siltumizolācijas īpašības un struktūru daudzu gadu garumā. Tas labi turas pretī ķīmiskām vielām, kaitēkļiem un fizikālām deformācijām. Tādējādi XPS var kalpot cilvēkam ilgu laiku bez būtiskām izmaiņām savās īpašībās. Tas savukārt nodrošina investīciju atdevi ilgtermiņā.
 
Vieglums un vienkārša uzstādīšana
XPS siltināšanas materiāli ir viegli, kas atvieglo transportēšanu un uzstādīšanu. Ir ērti sagriežams un formējams. Šīs īpašības ļauj to pielāgot dažādām konstrukcijām, sekmē ātru un efektīvu montāžu. Tas secīgi samazina darbu un laiku, kas ir nepieciešams izolācijas uzstādīšanai.
 
Pielietojuma jomas
 
Pamatņu un pagraba siltumizolācija
XPS ir ideāls materiāls pamatu un pagraba siltumizolācijai, jo tas ir mitrumizturīgs un izturīgs pret mehānisko slodzi. Līdz ar to XPS palīdz uzturēt vienmērīgu temperatūru pazemes konstrukcijās.
 
Grīdas un jumta siltumizolācija
XPS materiāli tiek izmantoti grīdu un jumtu siltumizolācijā, pateicoties tā augstajai spiediena izturībai un siltumizolācijas īpašībām. Tas nodrošina efektīvu siltuma izolāciju un iztur lielu slodzi, vienlaikus tā ir arī laba skaņas izolācija.
 
Citu konstrukciju siltumizolācija
XPS var izmantot dažādu konstrukciju siltumizolācijai, tostarp sienās un starpsienās, kur nepieciešama augsta mehāniskā izturība un zema siltumvadītspēja.
 
Putupolistirols (EPS)
Putupolistirolu jeb EPS pamatoti uzskata par plaši izmantotu siltumizolācijas materiālu būvniecībā. Tas ir efektīvs, ekonomisks un daudzveidīgi pielietojams. 
 
Ražošanas process un sastāvs
EPS tiek ražots, polimerizējot polistirola granulas, kas tiek uzpūstas ar tvaiku. Procesa rezultātā veidojas viegls un porains materiāls ar atvērtu šūnu struktūru. EPS plātnes tiek formētas, savienojot granulas vienā blokā, kas pēc tam tiek sagriezts vēlamajos izmēros un biezumos.
 
Galvenās īpašības:
Siltumvadītspēja
EPS izceļas ar labu siltumvadītspēju, kas nozīmē, ka tas efektīvi novērš siltuma zudumus. Tas palīdz uzturēt ēkas iekšējo temperatūru stabilu un samazināt apkures un dzesēšanas izmaksas. EPS siltumvadītspēja ir nedaudz augstāka nekā XPS, tomēr tas ir apbrīnojami efektīvs siltumizolācijas materiāls.
 
Mitrumizturība
EPS ir mitrumizturīgs, lai gan nav tik efektīvs kā XPS. EPS plātnes var tikt izmantotas konstrukcijās, kur mitruma un ūdens tvaiku līmenis nav pārāk augsts, piemēram, ārsienās un jumtos. Papildu pārklājumi vai hidroizolācijas slāņi var uzlabot EPS mitrumizturību.
 
Mehāniskā izturība
EPS piedāvā pietiekamu mehānisko izturību vieglākām konstrukcijām. Lai gan tas nav tik izturīgs pret spiedienu un slodzi kā XPS, EPS joprojām ir piemērots daudzām būvniecības vajadzībām, īpaši ārsienām un jumtu izolācijai, kur slodze ir mazāka.
 
Ilgmūžība
EPS ir ilgmūžīgs materiāls, kas var kalpot daudzu gadu garumā, saglabājot savas siltumizolācijas īpašības. Tas labi panes ķīmisko vielu un bioloģisko kaitēkļu iedarbību, kas nodrošina tā ilgu mūžu būvniecības projektos.
 
Vieglums un vienkārša uzstādīšana
EPS ir ļoti viegls materiāls, transportēšana un uzstādīšana ir vienkārša. Tas ir viegli sagriežams un formējams, kas ļauj EPS pielāgot dažādām būvkonstrukcijām. Šī īpašība samazina darbu un laiku, kas nepieciešams izolācijas uzstādīšanai.
 
Ekoloģiskie aspekti
EPS ražošanā tiek izmantotas videi draudzīgas tehnoloģijas, un tas ir pārstrādājams materiāls. EPS palīdz samazināt enerģijas patēriņu ēkās, tādējādi samazinot oglekļa dioksīda emisijas. Pārstrāde un atkārtota izmantošana samazina atkritumu daudzumu un ietekmi uz vidi.
 
Pielietojuma jomas
Ārsienu un fasāžu siltumizolācija
EPS ir ļoti populārs materiāls ārsienu un fasāžu siltumizolācijai. Siltināšanas pasākumi ir efektīvi, palīdzot uzturēt ēkas iekšējo temperatūru stabilu un energoefektīvu. EPS plātnes bieži tiek izmantotas gan jaunbūvēs, gan renovācijas projektos.
 
Grīdas un jumta siltumizolācija
EPS materiāli tiek plaši izmantoti grīdu un jumtu siltumizolācijai. Lai gan tā mehāniskā izturība ir zemāka nekā XPS, EPS joprojām ir pietiekami labs vieglākām konstrukcijām, piemēram, jumtiem un starpstāvu grīdām. Tā arī ir lieliska skaņas izolācija.
 
Citu konstrukciju siltumizolācija
EPS ir piemērots arī citu konstrukciju siltumizolācijai, piemēram, vieglajām starpsienām, pazemes konstrukcijām u.c., kur nepieciešama efektīva siltumizolācija, bet novērojama mazāka mehāniskā slodze.
 
Siltumizolācijas materiālu izvēle ir nozīmīga mūsdienu būvniecībā, jo ietekmē ēkas energoefektivitāti, komfortu un ilgtermiņa izmaksas. Siltināšanas materiāli – ekstrudētais putuplasts un putupolistirols piedāvā dažādas priekšrocības. Izvēloties piemērotāko materiālu, tiek nodrošināta efektīva enerģijas taupīšana un ekonomiskie ieguvumi, vienlaikus uzlabojot ēkas ilgtspējību un komfortu. 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (0)

    Informācija! Šim rakstam nav pievienots neviens komentārs, bet Jūs varat būt pirmais kas ierakstīs komentāru!

Pievienot komentāru