Mūsdienās teju katrs otrais cilvēks plāno savu personīgo budžetu, un ne velti – tā ir iespējams iegūt kontroli pār savām finansēm, tādējādi parūpējoties par savu finansiālo stabilitāti, neatkarību un labklājību.
Viens no svarīgākajiem soļiem budžeta plānošanā ir finanšu mērķu izvirzīšana, kas palīdz saglabāt motivāciju un sasniegt arvien jaunas virsotnes. Finanšu mērķi katram cilvēkam var būt atšķirīgi, tomēr, lai budžeta plānošana vainagotos panākumiem, jāievēro dažādi pamatnoteikumi, kā tos izvirzīt. Šajā rakstā esam apkopojuši 5 noderīgus padomus.
1. Izmanto SMART metodi!
Izvirzot finanšu mērķus, ir svarīgi izmantot populāro SMART metodi. Katram mērķim ir jābūt:
- S – specifiskam. Nevis vienkārši jānolemj, kas jāizdara, bet jānosaka, kādēļ tas tiek darīts.
- M – mērāmam. Jābūt noteiktam lielumam, uz ko tiekties un ko laika gaitā var izmērīt.
- A – orientētam uz aktīvu rīcību. Lai sasniegtu mērķi, jāveic konkrēts solis vai vairāki soļi.
- R – reālistiskam. Jābūt balstītam uz esošo situāciju.
- T – terminētam laikā. Jābūt ar konkrētu sākuma un beigu termiņu.
Piemēram, ja viens no Taviem finanšu mērķiem ir izveidot naudas uzkrājumu, tad SMART mērķis varētu būt sekojošs: No 2024. gada 1. marta līdz 2025. gada 1. janvārim izveidot 500 EUR lielu naudas uzkrājumu, kas paredzēts neparedzētiem izdevumiem, katru mēnesi 10. datumā atliekot malā 50 EUR.
2. Izvirzi gan īstermiņa, gan ilgtermiņa finanšu mērķus!
Lai ieviestu dažādību un varētu svinēt arī mazās uzvaras, tādējādi spējot saglabāt motivāciju, izvirzi gan īstermiņa, gan ilgtermiņa finanšu mērķus! Īstermiņa finanšu mērķi ir mērķi, kurus var sasniegt 1-3 gadu laikā: izveidot naudas uzkrājumu pēkšņiem izdevumiem, paaugstināt kvalifikāciju un pelnīt vairāk, iegādāties auto, veikt mājokļa remontu. Savukārt ilgtermiņa mērķi ir mērķi, kurus var sasniegt 3 un vairāk gadu laikā: iegādāties nekustamo īpašumu, izveidot naudas uzkrājumu bērnu izglītībai.
Jāņem vērā, ka īstermiņa finanšu mērķi bieži mēdz būt ‘’atspēriena punkts’’ ilgtermiņa finanšu mērķiem. Tomēr nepārspīlē – lai nerastos situācija, kad vienlaicīgi strādā pie vairākiem finanšu mērķiem, taču pilnībā nevienu no tiem nesasniedz, vienlaicīgi ieteicams izvirzīt ne vairāk par 2 īstermiņa un 2 ilgtermiņa finanšu mērķiem. Izvirzot finanšu mērķus, ņem vērā ne tikai esošo situāciju, bet arī nākotnes plānus, t.sk. dzīvesvietas un darba vietas maiņu, kvalifikācijas maiņu, ģimenes pieaugumu u.tml.
3. Fokusējies nevis uz vēlmēm, bet gan uz vajadzībām!
Viens no svarīgākajiem, ja pat ne pats svarīgākais paradums, ko nepieciešams ieviest savā ikdienā, lai varētu veiksmīgi sasniegt finanšu mērķus – ievērot disciplīnu. Tas nozīmē, ka attiecībā uz finanšu mērķiem jāfokusējas nevis uz vēlmēm, bet gan uz vajadzībām! Tomēr sākumā vajadzētu saprast atšķirību:
- Vēlme – nepieciešamība pēc kaut kā, bez kā ir iespējams iztikt.
- Vajadzība – nepieciešamība pēc kaut kā, bez kā nav iespējams iztikt. Vajadzība rodas tad, kad trūkst kaut kā ikdienas dzīvei obligāta.
Lai būtu drošs, ka, izvirzot finanšu mērķus, patiesi fokusējies uz vajadzībām, izvirzi vairākus īstermiņa un ilgtermiņa mērķus! Pēc tam apdomā – kurus mērķus un kādēļ Tu izvēlies sasniegt? Vai bez tiem nav iespējams iztikt? Šajā solī var būt noderīgi aprunāties ar sev tuvajiem cilvēkiem, kuru padoms var palīdzēt.
4. Regulāri seko līdzi izvirzīto mērķu progresam!
Dzīve var būt ļoti mainīga, līdz ar to ir tikai pašsaprotami, ka laika gaitā ikvienam cilvēkam mainās prioritātes. Šī iemesla dēļ nepietiek vien ar finanšu mērķu izvirzīšanu – nepieciešams regulāri sekot līdzi to sasniegšanas progresam un, ja nepieciešams, tos pielabot. Neuztraucies, ja laika gaitā secini, ka iepriekš izvirzītie finanšu mērķi vairs nav aktuāli, bet tā vietā vēlreiz rūpīgi apdomā savas prioritātes un izvirzi jaunus mērķus! Jo ātrāk to secināsi, jo ātrāk varēsi rīkoties, jo labāk.
Lai varētu veiksmīgi atsekot izvirzīto mērķu progresu, iesakām izveidot katra finanšu mērķa ceļvedi. Piemēram, ja viens no Taviem finanšu mērķiem ir iepriekš apskatītais piemērs ‘’No 2024. gada 1. marta līdz 2025. gada 1. janvārim izveidot 500 EUR lielu naudas uzkrājumu, kas paredzēts neparedzētiem izdevumiem, katru mēnesi 10. datumā atliekot malā 50 EUR.’’, tad, lai izveidotu šī finanšu mērķa ceļvedi, būtu jārīkojas sekojoši: jāizveido kalendāra tipa laika plāns un katru mēnesi jāatzīmē 10. datums, pierakstot, vai un kādu naudas summu šajā datumā izdevies atlikt malā. Katra mēneša beigās apskati iepriekšējos pierakstus un secini, vai mērķis līdz šim tiek sasniegts. Ja nē, tad, iespējams, nepieciešams mainīt pieeju šī finanšu mērķa sasniegšanai, piemēram, mainīt naudas atlikšanas datumu vai samazināt uzkrājuma summu.
5. Ja Tev ir parāds – sākumā atmaksā to!
Ja Tev ir kāds parāds, piemēram, aktīvs aizdevums, tad tā atmaksai ir jābūt galvenajai prioritātei – pie citu finanšu mērķu sasniegšanas varēsi sākt strādāt tikai tad, kad parāds būs atmaksāts. Lai varētu pēc iespējas veiksmīgāk atmaksāt parādu, negatīvi neietekmējot savas finanšu iespējas nākotnē, kā arī varētu pēc iespējas ātrāk ķerties pie citu finanšu mērķu sasniegšanas, izveido konkrētu rīcības plānu, kā atmaksāsi parādu: kam, kad, cik regulāri un cik daudz maksāsi. Vēlreiz pārskati visus savus ienākumus un izdevumus, lai saprastu, kur varētu ietaupīt, lai novirzītu līdzekļus parāda atmaksai!
Ņem vērā un atceries – nekādā gadījumā neuzņemies jaunas saistības, lai segtu iepriekšējās, jo tas var radīt neizbēgamu saistību apli, kā arī radīt vēl lielāku budžeta slogu! Izņēmuma gadījums var būt tāds risinājums kā kredītu apvienošana, kas var palīdzēt menedžēt vairākus aktīvus aizdevumus un iegūt izdevīgākus aizdevuma nosacījumus.
Pārdomātu un gudru finanšu mērķu izvirzīšana nav viegls process, tomēr tā var būt panākumu atslēga finanšu stabilitātei, neatkarībai un labklājībai, jo sniedz skaidru virzienu un motivāciju. Tomēr veiksmīga finanšu plānošana prasa disciplīnu, proaktīvu pieeju un vēlmi pielāgoties, tieši tādēļ ikvienam finansiāli atbildīgam cilvēkam vajadzētu interesēties par ekonomiskajiem procesiem, t.sk. zināt, kāda ir minimālā alga, kāds ir neapliekamais minimums un citus svarīgus faktorus, kas ietekmē finanšu labklājību.
Iespējams, finanšu mērķu sasniegšanai var noderēt nebanku kredīti no Latkredits.lv. Pie mums pieejams kredīts no 20 gadiem, tomēr atgādinām, ka tās ir nopietnas saistības, tādēļ sākumā nepieciešams rūpīgi izvērtēt savas iespējas to godprātīgi atmaksāt! Lai izdodas sasniegt kvēlākos finanšu mērķus!