Finanšu plānošana nākotnei – ko ir noderīgi zināt?
Apmaksāts raksts

Finanses ir ļoti svarīga ikviena cilvēka dzīves sastāvdaļa, no kā atkarīgas cilvēka iespējas, stabilitāte un dzīves labklājība. Iemesli, kādēļ plānot finanses, ir ļoti daudz un dažādi, taču plānošanas galvenās priekšrocības ir tās, ka tā palīdz saglabāt finanšu disciplīnu un sasniegt finanšu mērķus, tādējādi iespējams parūpēties par savu nākotni. Jo ātrāk sāksiet rūpēties par savu nākotnes finansiālo veselību, jo labāk, tādēļ sāciet jau šodien! Šajā rakstā esam apkopojuši svarīgāko, ko vajadzētu zināt par finanšu plānošanu nākotnei. 
 
Finanšu plānošanas panākumu atslēga – budžets
     Budžets ir ienākumu un izdevumu plāns noteiktam laika periodam, kura galvenais mērķis ir nākotnē iegūt kontroli pār savām finansēm un tērēt mazāk nekā tiek nopelnīts. Lai veiksmīgi izplānotu savu budžetu, sākumā jāpārskata visi savi izdevumi, nosakot izdevumu kategorijas, kurās turpmāk varētu tērēt mazāk. Savukārt, lai būtu drošs, ka jau pavisam drīz nepadosieties, ir svarīgi atrast sev ērtāko un tīkamāko budžeta plānošanas metodi. Viena no vienkāršākajām un pasaulē populārākajām budžeta plānošanas metodēm ir 50/30/20 likums, kas paredz, ka 50% no visiem ienākumiem tiek novirzīti ikdienas neatliekamajām vajadzībām, 30% tiek novirzīti vēlmju īstenošanai, savukārt 20% tiek novirzīti uzkrājuma veidošanai. 
 
Uzkrājums palīdzēs izvairīties no sarežģītām finanšu situācijām
    Lai vai cik rūpīgi un atbildīgi tiktu veikta finanšu plānošana, diemžēl neviens no mums nevar paredzēt pilnībā visus izdevumus, un dzīves laikā var nākties sastapties ar vairākām situācijām, kad neparedzēti izdevumi rada lielu finanšu slogu. Lai nākotnē pēc iespējas izvairītos no šādām situācijām un varētu nodrošināt finansiālo stabilitāti, ir svarīgi izveidot finanšu uzkrājumu. Eksperti uzskata, ka pietiekams uzkrājums ir vismaz 6 mēnešalgas. Uzkrājumu varat veidot krājkasē, aploksnēs, krājkontā vai jebkurā citā sev ērtā veidā. Izveidojiet konkrētu plānu, cik bieži, cik daudz un kā atliksiet malā! Tomēr ņemiet vērā un atcerieties – nav svarīgi, cik lielu naudas summu Jūs atliekat malā. Svarīgāk, lai tas tiktu darīts regulāri. 
 
Ik pa laikam ir vērts pārskatīt ikdienas paradumus
    Finanšu veselību tiešā veidā ietekmē arī ikdienas paradumi – pārskatot tos un vajadzības gadījumā ieviešot jaunus paradumus, ilgtermiņā ir iespējams ietaupīt pamatīgu naudas summu, kuru pēc tam novirzīt svarīgākiem mērķiem. Lai saprastu situāciju, ik pa laikam, vismaz reizi pusgadā pārskatiet savus ikdienas paradumus! Domājiet sekojoši: varbūt varat atteikties no esošā televīzijas, interneta un mobilā tālruņa abonementa plāna, tā vietā izvēloties lētāku? Varbūt varat atteikties no rīta kafijas degvielas uzpildes stacijā, tā vietā pagatavojot kafiju mājās? Varbūt varat doties uz darbu ar velosipēdu, nevis ar automašīnu? 
 
   Ja nav konkrētu mērķu, būs daudz lieku izdevumu
Ne velti tiek uzsvērts, cik svarīgi budžeta plānošanā ir definēt konkrētus mērķus. Arī mēs atgādinām - ja konkrētu mērķu nav, visticamāk, būs daudz lieku izdevumu, kas var veicināt pamatīgu pārtērēšanos, budžeta slogu, kā arī traucēt sasniegt vēlamo. Šī iemesla dēļ, domājot par nākotni, ieteicams noteikt gan īstermiņa, gan ilgtermiņa finanšu mērķus! Īstermiņa finanšu mērķi ir mērķi, kurus iespējams sasniegt 1-3 gadu laikā, piemēram, auto iegāde, uzkrājuma izveide neparedzētiem gadījumiem, mājokļa remonts. Savukārt ilgtermiņa mērķi ir mērķi, kurus iespējams sasniegt 3 un vairāk gadu laikā, piemēram, nekustamā īpašuma iegāde, uzkrājuma izveide bērnu izglītībai. 
Tomēr rūpīgi apdomājiet savas prioritātes un nepārspīlējiet! Lai nerastos situācija, kurā vienlaikus strādājat pie vairāku mērķu sasniegšanas, taču galu galā nesasniedzat nevienu no tiem, nevajadzētu noteikt vairāk par 2 īstermiņa un 2 ilgtermiņa finanšu mērķiem! Tādējādi varēsiet koncentrēties uz svarīgāko. 
 
Investīcijas palīdzēs parūpēties par finansiālo labklājību
     Diemžēl inflācija samazina nopelnītās naudas vērtību, tādēļ, domājot par finansiālo labklājību nākotnē, ikvienam finansiāli aktīvam cilvēkam vajadzētu apdomāt investīciju veikšanu – investīcijas sniedz iespēju naudai augt, turklāt ieguldīt var ikviens, sākot pat no 1 eiro. Pretēji populāram uzskatam, investīciju veikšana nenozīmē riskēšanu ar lielām naudas summām, tomēr, protams, tas prasa zināmu sagatavošanos, t.sk. datu analizēšanu, sekošanu finanšu tirgum utt. Pastāv dažādas iespējas, kur un kā investēt: ieguldīšana fondos, investēšana uzņēmumā, tirgošanās akciju tirgū u.c. 
     Lai būtu drošs, ka izvēlaties sev un savam maciņam labāko investēšanas metodi, sākumā izpētiet dažādas iespējas, to priekšrocības un trūkumus! Turklāt, lai saprastu darbības principus un nākotnē būtu ieguvējs, sākt investēt ieteicams ar pavisam nelielām naudas summām, pakāpeniski palielinot investīcijas. Diemžēl šobrīd interneta vidē uzdarbojas daudz investīciju krāpnieku, tādēļ nekādā gadījumā akli neuzticieties cilvēkiem, kuri sevi dēvē par speciālistiem un piedāvā investēt Jūsu naudu Jūsu vietā! 
 
Pateicoties tehnoloģiju attīstībai, finanšu plānošana ir daudz vienkāršāka nekā jebkad agrāk
Līdz ar tehnoloģiju attīstību izstrādātas daudz un dažādas mobilās lietotnes, kas atvieglo finanšu plānošanu un padara to interesantu – izmēģiniet šo lietotņu sniegtās priekšrocības arī Jūs! Šajās lietotnēs iespējams apkopot ienākumus un izdevumus, sekot līdzi saviem izdevumiem, veidot iepirkumu sarakstus, iegūt noderīgus padomus par finanšu pārvaldību u.c. Pāris šobrīd populāras finanšu lietotnes: Monefy, Mint, Our Groceries Shopping List, Goodbudget. 
 
Ja ir aktīvs parāds, tā atmaksa ir galvenā prioritāte
Ja Jums ir kāds aktīvs parāds, piemēram, nebanku aizdevums, tad tā atmaksa ir Jūsu galvenā prioritāte un pie citiem finanšu mērķiem varēsiet sākt strādāt tikai tad, kad parāds atmaksāts! Diemžēl nereti parāda atmaksa tiek atstāta otrajā plānā, kā rezultātā tiek sabojāta kredītvēsture, tādējādi apgrūtinot finansiālās iespējas nākotnē un ļoti negatīvi ietekmējot finansiālo stabilitāti un labklājību. Ja Jums ir aktīvs parāds, sastādiet konkrētu plānu, kā tas tiks atmaksāts: cik biežas iemaksas un kādā apmērā Jūs veiksiet! Ja kādu iemeslu dēļ radušās grūtības ar parāda atmaksu, nekādā gadījumā neignorējiet aizdevēju, bet gan sazinieties, lai meklētu abpusēji apmierinošu risinājumu – iespējams, veiksmīgai parāda atmaksai Jums var palīdzēt tāds risinājums kā pārkreditācija vai kredītu apvienošana ar sabojātu kredītvēsturi. Šādus finanšu risinājumus piedāvā arī Sefinance.lv. 
 
Finanšu veselība ir tikpat svarīga kā garīgā un fiziskā veselība, tādēļ, domājot par nākotni, ikvienam finansiāli aktīvam cilvēkam vajadzētu plānot savas finanses. Finanšu veselība nākotnē ir atkarīga no šodienas finanšu lēmumiem, tādēļ izmantojiet augstāk sniegto informāciju, lai uzlabotu savu finanšu situāciju un parūpētos par savu finansiālo stabilitāti, labklājību un sirdsmieru nākotnē! Lai izdodas!
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. prusaks
    prusaks
    pirms 3 nedēļām

    Noteikti derīgi ir zināt kad Jēkabpilī ierodas Petrovs ar naudas koferiem.

    Atbildēt

Pievienot komentāru