Šī gada budžetā plānotie izdevumi draud pārsniegt ieņēmumus
INESE ZONE

Šis gads pašvaldībām būs finansiāli smags, to atzīst Latvijas Pašvaldību savienība (LPS), par to runā pašvaldību vadītāji, un Jēkabpils novada dome nav izņēmums.
    LPS brīdina, ka pašvaldību resursi ir gandrīz izsmelti, tāpēc var gadīties, ka tām nepietiks līdzekļu pamatfunkciju veikšanai, ja atgadīsies kādi neparedzēti notikumi. Pašvaldības kritizē valsts budžeta plānošanu, ar kuru visas neatrisinātās problēmas tiekot pārliktas uz pašvaldību pleciem. Piemē­ram, ja paceļ minimālo algu, arī pašvaldībām būs jāmaksā lielākas algas saviem darbiniekiem, un, maksājot vairāk vieniem, nāksies celt algas arī tiem, kuri saņem vairāk. LPS pauž jau daudzkārt sacīto, ka valstij būtu jāsaprot, ka, uzliekot pašvaldībām kādu jaunu pienākumu, ir arī jāpiešķir tam finansējums.
Jautāts par situāciju Jēk­ab­pils novadā, kur paš­laik aktīvi notiek budžeta izstrāde, novada domes priekšsēdētājs Raivis Ra­gainis stāsta, ka budžeta ieņēmumi ir auguši. Budžeta ieņēmumu sadaļu iedzīvotāju ienākuma nodoklis un pašvaldību izlīdzināšanas fonda papildu finansējums palielina par 1,8 vai gandrīz 1,9 miljoniem. 
       – Šķiet ļoti labi, bet minimālās algas pacelšanai vidēji visiem darbiniekiem par 80 eiro  izmaksas ir aptuveni 1,5,  gandrīz 1,6 miljoni ei­ro. Valdība pedagogu likmju atalgojumu pērn uz septembri palielināja no 900 līdz 1 260 eiro, bet no janvāra tie būs jau 1 540 eiro, tātad pusgada laikā pedagogu atalgojums kāpis vairāk nekā par 550 eiro. Un mums kā pašvaldībai tas šogad tikai tām likmēm, ko mēs skolās un bērnudārzos ap­maksājam –  pirmsskolai un atbalsta personālam un citiem –, būs nepieciešami 1,2 miljoni eiro. Un vēl arī aug banku kredītprocenti. Ja 2022. gadā budžetā kredītprocentu un banku apkalpošana izmaksāja 300 000 eiro, ko iekļāvām pie administratīvajām izmaksām, tad 2024. gada budžetā šī summa jau būs 3,2 miljoni – 10 reizes lielāka. Saliekot šīs summas, kopā ir jau seši miljoni eiro budžeta izdevumu sadaļā. Un te nemaz nerunājot par to, ka ir jā­stiprina pašvaldības policija un ka no 2024. gada ir jābūt atskurbtuvei. Arī at­balsts deinstitucionalizācijas procesam ir beidzies un  pakalpojums ir jānodrošina pašvaldībai pat tur, kur vairs  īsti nav tā saņēmēju. Būs drastiski. Un nemaz nerunājot par to, ka arī skolu reorganizācija  noteikti radīs papildu izmaksas. Redzēsim, kāds mums budžetā būs atlikums. Tur ap septiņiem miljoniem varētu būt, bet varbūt pat mazāk, bet vajadzības ir vismaz 11 miljoni, un starpība ir jāmeklē. Mēs noteikti paliksim pie esošajiem kontrolskaitļiem, un kaut kur nāksies finansējumu samazināt. Skatīsimies, kādās pozīcijās var atteikties, kur var ieekonomēt. Liela budžeta pozīcija ir atalgojums. Jau pērn esam štatu sarakstu samazinājuši par apmēram 40 darbiniekiem. Runājot Latvijas Lielo pilsētu asociācijā, redzam, ja jau  tādas pilsētas kā Vents­pils, kā Rīga un Pierīgas novadi teic, ka nevar šo budžetu pavilkt, tad es ne­apskaužu mūs –  visus parējos. Ventspilij ir uzkrājums, un 2024. gada budžetu viņi vēl saliks, bet par 2025. gadu vairs nezina, kā to darīt.  Tā ir problēma, tas ir tas jautājums, kāpēc pašvaldības aicina, ka vajadzētu atgriezt atpakaļ 80% no iedzīvotāju ienākuma no­dokļa pašvaldībām. Līdz 2027. gadam nevaram sa­sniegt vidējo atalgojumu pēc Ministru kabineta noteikumiem augstāk kvalificētajiem darbiniekiem. Ar minimālo algu tiekam galā, bet, jo augstāka līmeņa darbinieks, jo lielāka ir starpība starp to, kas viņam būtu jāsaņem, un to, ko viņi sa­ņem, – stāsta Raivis Ragai-nis.
   Viņš atzīst, ka izaicinājumi būs ļoti lieli, tāpēc diezgan drastiski skatoties uz dažu kolēģu ierosinātajiem sociālajiem labumiem, kam nav finanšu seguma, un neiecietīgi izturoties pret speciāli iniciētiem jautājumiem, kas budžetu sadārdzinās. Skrupulozi vērtējot savas kapitālsabiedrības, kas sniedz pakalpojumus. 
– Mēs redzam kaut vai attiecībā uz 2022. gada zaudējumu aprēķinu, ko iesniedza Jēkabpils autobusu parks. Pārrēķinājām to atbilstoši mūsu noslēgtajam lī­gumam  un samazinājām šo summu par vairāk nekā 300 000 eiro. Mēs visur meklēsim finanses. Nebūs tā, ka kāds dzīvos taukos. Mums ir interese izdarīt tos darbus, ko esam darījuši, ir interese sakārtot ielas atbilstoši tam, kā to redzam. Jā, mums neizdevās, nobremzējām 49 ielu sakārtošanu, bet 14 sakārtosim. Lauku teritorijā ir ielas, kas jāsakārto, un tad, ja jāizvēlas, vai tas ir ceļš, kas ved uz vienu māju, vai daudzām, tad jebkurš izvēlēsies to otru. Bet jāatrod risinājums, kā ar pēc iespējas mazākiem līdzekļiem sakārtot arī citus ceļus. Tā ka var teikt, ka budžeta sakārtošana ir diezgan smaga. Budžeta komisijā ejam cauri pieprasījumiem un redzam, ka tur ir ko darīt, vērtēt un strādāt, jo pieprasījums ir nevienlīdzīgs. Mēs redzam, ka kāds ir paprasījis naudu, bet nav izdarījis to, kam prasīja, bet ko citu. Un tas nozīmē, ka, arī paliekot iepriekšējo izdevumu līmenī, vienam tas kontrolskaitlis ir bijis  maizīte ar sviestu, bet citam ļoti plāns rieciens bez sviesta, un šobrīd tā nevienlīdzība arī saglabājas. Esam mēģinājuši vienu gadu to izlīdzināt, bet to tā uzreiz  nevar izdarīt, – saka Raivis Ra­gainis. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (10)

 1. Fakts
  Fakts
  pirms 4 mēnešiem

  Samaziniet algas domes mamzelēm - kafijotājām un neko nedarošiem plānā galdiņa urbējiem.

  Atbildēt
 2. kā tad
  kā tad
  pirms 4 mēnešiem

  Visas mamzeles- atsēdētājas neatlaidīs, jo tad atklāsies darba imitācija, kā saka, visi redzēs, ka bez viņām ir var'ējis iztikt. Tagad visas klusi sēž kabinetos pilsētā un laukos, knibina nagus un dzer kafiju. Cik izmaksā domes vadības vizināšanās no darba uz mājām ar dienesta automašīnām?

 3. Jo Jo
  Jo Jo
  pirms 4 mēnešiem

  1.nevajag 3 vietniekus,lai iesniedz atskaiti par katras dienas padarīto. 2. Vai nogriežot atvaļinājuma pabalstu,aizvietošanas naudu dome iegūs motivētus darbiniekus,ekspluatēs tikai,strādās par 2 saņems pigu. 3.pietiks apmaksāt biedrību izklaides. Biedrībai jābūt pašpietiekamai. 4. Pietiks tūkstošus gāzt Trušeļa kantorī,itkā sportam. 5. Cik izmaksāja domes darbinieku balle? 6. Ar darba auto nav jābrauc mājās! 7. Visus darbiniekus attālināti,elektrības taupība. 8.Nekādu pasūtījumu atdošana kapitālsabiedrībām,kur pārmaksā,tikai iepirkumi. 9. Visām kapitālsabiedrību transporta vienībām gps.

  Atbildēt
 4. Liene
  Liene
  pirms 4 mēnešiem

  Pietiks zagt un maksāt mistikas piemaksas priekšniekiem. Publicējiet vadības algas un piemaksas gada griezumā,secinājumus paši izdarīsim.

  Atbildēt
 5. aga
  aga
  pirms 4 mēnešiem

  LASU RAKSTU. PALIKA IESPAIDS TĀDS, KA VISPIRMS NODROŠINĀTA AR TREKNĀM ALGĀM, PILNĀM BĀKĀM IR NOVADA VADĪBA, BET PAMATFUNKCIJU NODROŠINĀŠANAI ATLICINĀTS MAZUMIŅŠ, GAN IEDZĪVOTĀJI PACIETĪS! IR DESMITIEM POZĪCIJU, BEZ KURĀM VAR IZTIKT VAI ATLIKT, NAUDU NOVIRZOT IKDIENAS DARBU VEIKŠANAI. BET PIE ŠĪ SASAUKUMA ADEKVĀTA NAUDAS SADALĪŠANA NEBŪS, JO VIŅI NAV SPĒJĪGI NE SAIMNIEKOT IEDZĪVOTĀJIEM PAR LABU, NE REDZĒT, NE IZPRAST IEDZĪVOTĀJU VAJADZĪBAS! VADĪBAI UN POZĪCIJAS DEPUTĀTIEM- BIZNESMEŅIEM PRIORITĀTE IR SAVAS KABATAS UN VAJADZĪBAS! PIE VARAS RAUTIES IR ĻOTI IZDEVĪGI- GAN BIZNESS ZELS UN PLAUKS, GAN DAUDZ NAUDAS KONTĀ BŪS! PAR IEDZĪVOTĀJIEM NOSPĻAUTIES!!! SĒDES LAIKĀ VISI KLUSĒ, VISS VIŅUS APMIERINA! PĀRVALDNIEKI ARĪ DANCO PĒC NOVADA STABULES, LAUKI VISU MŪŽU IR BIJUŠI APDALĪTI! BET LAUUCINIEKI TIKAI BALSO PAR ZZS, DOMĀDAMI, KA ŠĪ PARTIJA IR SAISTĪTA AR LAUKIEM UN LEMBERGU. NU NAV TUR NEKĀ NO ŠIEM ABIEM! TE IR RAGAINIS, NITIŠS, STARS UN KĻAVIŅA! NOVADU JĀVADA IR PROFESIONĀLIM, KURŠ IEDZĪVOTĀJU PROBLĒMAS RISINĀS, NEVIS IGNORĒS! PAT NAUDU ŠIS SASAUKUMS NAV SPĒJĪGS SADALĪT IEDZĪVOTĀJU LABĀ UN INTERESĒS!

  Atbildēt
 6. Administrators
  pirms 4 mēnešiem

  Komentētāj Aga, vēlreiz rakstīsiet ar CapsLock un tiksiet bloķēts.

  Atbildēt
 7. aga
  aga
  pirms 4 mēnešiem

  atvainojiet! nezināju, ka ar lielajiem burtiem aizliegts rakstīt.

 8. Zinātājs
  Zinātājs
  pirms 4 mēnešiem

  Es zinu.kur var dabūt papildus naudu. Samazini savus dārgos vietniekus.

  Atbildēt
 9. Bambino
  Bambino
  pirms 4 mēnešiem

  Nevar, jo kas gan dumam lauķim teiks priekšā, ko darīt.

 10. Jēkabpilietis
  Jēkabpilietis
  pirms 4 mēnešiem

  Izskatās, ka būs Rēzeknes variants.

  Atbildēt

Pievienot komentāru