Iedzīvotājiem daudz jautājumu par karstā ūdens cirkulācijas maksu
INESE ZONE

Preses konferencē Jēkab­pils novada domē  tika runāts par iedzīvotāju uzdotajiem jautājumiem par ūdens cirkulāciju mājās. Kā zināms, iedzīvotāji, atbildot uz SIA «JK Namu pārvalde» aptaujas jautājumiem par norēķiniem par apkuri un karsto ūdeni, arī nobalsoja par jaunu maksājumu kārtību par karsto ūdeni, kas paredz vienotu maksājumu visiem par karstā ūdens cirkulāciju, bet par karstā ūdens patēriņu tiek maksāts atsevišķi atbilstoši patēriņam. 
     Iedzīvotāji interesējas, kas tad īsti ir jāsaprot ar jēdzienu «karstā ūdens cirkulācija», kāds ūdens tur ir izmantots, kāpēc par to jāmaksā arī tiem, kas neizmanto karsto ūdeni un kam vannasistabā pat nav dvieļu žāvētāju? Tāpat cilvēki interesējas, vai  tas ir godīgi, ja maksa par cirkulāciju visiem ir vienāda, neatkarīgi no dzīvokļa platības un tajā dzīvojošo personu skaita? Ie­dzī­votāju ieskatā, karstā ūdens cirkulācijas maksa būtu jā­saista ar karstā ūdens patēriņa apmēru, ne tā kā tagad, kad personai, kas karsto ūdeni nelieto un nav dvieļu žāvētāja, par cirkulāciju vien septembrī nācies maksāt astoņus eiro.
     Jēkabpils novada domes vadība uzsver, ka jaunā norēķinu kārtība ir taisnīga, jo cirkulācija notiek visā mājā  un visi sedz tās izmaksas. Turklāt  mērķis esot veicināt, lai cilvēki sāk izmantot centralizēti piegādāto karsto ūdeni. Vecā norēķinu sistēma uz to neesot mudinājusi, jo cirkulācijas izmaksas sedza karstā ūdens lietotāji. Un tāpēc, kad nebija apkures sezona, viņiem karstā ūdens izmaksas bijušas nesamērīgi augstas. 
     – Mums sistēma bija  nesakārtota. Tiem, kas lietoja karsto ūdeni vasarā, bija jāmaksā pat padsmit eiro par kubikmetru. Bet siltais ūdens cirkulē cauri visai mājai. Es lūdzu, lai izveido sistēmu, kad cilvēkiem, gluži pretēji, padara siltā ūdens lietošanu izdevīgu un mudina pieslēgties centralizētai piegādei. Vecā sistēma bija nepareiza. Tagad ir viens ci­pars cirkulācijai uz katru dzīvokli, un tas, kurš lieto silto ūdeni, maksā atbilstoši tā pa­tēriņam. Tam nav nozīmes, cik cilvēku dzīvo un cik liels ir dzīvoklis, cirkulācija taču visiem ir vienāda. Ir vēl problēma, ka dažiem nav dvie­ļu žāvētāju, bet tas nevar būt par pamatu aprēķi­niem. Esmu uzdevis «Jē­kabpils siltuma» vadībai iepazīties ar citu pilsētu pieredzi, kur cauru gadu ir karstais ūdens un konstanta maksa par kubikmetru. Cir­kulācija ir tas, ko maksā, lai nodrošinātu pastāvīgu karstā ūdens apgādi. Var teikt, ka man ir boilers, bet tad pieslēdzieties pie centrālās karstā ūdens piegādes sistēmas. Nevar būt tā, ka visu sistēmu uztur tikai tie, kam nav boilera un kas vasarā lieto silto ūdeni.  Vajag, lai vi­siem cilvēkiem ir izdevīgi izmantot karsto ūdeni un nav tā, ka tiem, kas to lieto vasarā, cenas uzlec «kosmosā».  Tāpēc šī sistēma ar lai­ku būs pietiekoši lēta visiem, – sacīja Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis. 
    SIA «JK Namu pārvalde» ir sagatavojusi atbildi uz iedzīvotāju jautājumiem.
 
Atbilde  iedzīvotājiem par ūdens cirkulācijas maksas aprēķināšanu
     Karstā ūdens cirkulācija mājā ir nepieciešama, lai nodrošinātu karstā ūdens padevi vajadzīgajā temperatūrā 10 sekunžu laikā pēc tam, kad dzīvoklī ir atvērts karstā ūdens krāns. Tieši tādēļ karstā ūdens padeves sistēmā vajadzīgajā temperatūrā nepārtraukti ir jācirkulē karstajam ūdenim. 
     Nenoliedzami, ka sekas ir nepārtraukti siltuma zudumi caur cauruļu virsmām, tomēr šie zudumi ir uzskatāmi par noderīgiem, jo šādā veidā tiek apsildītas ēkas konstrukcijas un koplietošanas telpas no iekšpuses. Arī tā sauktie dvieļu žāvētāji vannas istabās siltumu gūst no šīs sistēmas. Šāds siltums nepieciešams, lai sanitārajos mezglos visu gadu tiktu uzturēta normatīvos paredzētā temperatūra +25º C.
    Cirkulācijas sistēma ir ēkas kopīpašums, tādēļ izdevumi par tās uzturēšanu tiek sadalīti vienādās daļās starp visiem dzīvokļu īpašniekiem. Par cirkulāciju ir jānorēķinās visiem neatkarīgi no tā, vai norēķina periodā dzīvoklī ir vai nav izmantota iespēja lietot karsto ūdeni.
     Jēkabpils novada pašvaldības īpašumā un SIA «JK Namu pārvalde» apsaimniekošanā, pārvaldīšanā esošajās daudzdzīvokļu dzīvojamajās mājās šobrīd ir ap­stiprināta patērētās siltum­enerģijas sadales un maksas aprēķināšanas kārtība, kurā noteikts konstants lielums, kas norēķina periodā (neatkarīgi no sezonas) ir 0,1 siltumenerģijas megavatstunda (MWh) uz vienu dzīvokli. Tas nozīmē, ka visiem dzīvokļu īpašniekiem ir nemainīga maksa par karstā ūdens cirkulāciju mājas kopīpašumā esošajā karstā ūdens sistēmā. Šāds aprēķins ir taisnīgs, jo sistēmas radītie siltuma zudumi silda mājas kopīpašumā esošās koplietošanas telpas. Mājās, kur ir daļēja karstā ūdens cirkulācija, lielums norēķinu periodā neatkarīgi no sezonas tiek noteikts 0,08 MWh apmērā uz vienu īpašumu.
    Par siltuma zudumiem maksā visi dzīvokļu īpašnieki neatkarīgi no tā, vai tērē mēnesī 1 vai 10 karstā ūdens kubikmetrus. Par karstā ūdens patēriņu katra ģimene maksā atsevišķi atkarībā no reālā mēneša patēriņa, ko uzskaitījis individuālais ūdens patēriņa skaitītājs. Pat tas, ka kāda dzīvokļa karstā ūdens patēriņš mēnesī ir vienāds ar nulli, nenozīmē, ka ūdens cirkulācija šajā mēnesī konkrētajam īpašniekam nebūtu jāmaksā. Karstā ūdens cirkulācija mājas iekšējā sistēmā tādēļ neapstājas – ūdens cirkulē un apsilda mājas iekšējās kopīpašumā esošās konstrukcijas. Lūk, tādēļ arī saskaņā ar Dzī­vokļa īpašuma likumu vi­siem dzīvokļu īpašniekiem ir jāsedz karstā ūdens cirkulācijas izmaksas.
    Mājas siltumenerģijas patēriņu fiksē mājas kopējais patēriņa skaitītājs, kas atrodas siltummezglā. Kopējo patēriņu veido trīs komponentes – apkure, karstā ūdens sagatavošana un karstā ūdens cirkulācija. Vasaras sezonā kopējais patēriņš dalās uz divām komponentēm: karstā ūdens sagatavošana un cirkulācija. Kopumā mājas kopējais siltumenerģijas patēriņš nav atkarīgs no tā, vai to sadala starp divām vai trim komponentēm, jo mājas dzīvokļu īpašnieku pienākums ir apmaksāt visu siltumenerģiju, ko uzskaitījis patēriņa mēraparāts. Tomēr dalījums trīs daļās rēķinus iedzīvotājiem padara taisnīgākus.
    Siltumenerģijas pakalpojumu aprēķina kārtību nosaka  2008. gada 9. decembra Ministru kabineta noteikumi Nr.1013, kas ir jāpiemēro daudzdzīvokļu dzīvojamajās mājās līdz brīdim, kamēr dzīvokļu īpašnieki māju nav pārņēmuši savā valdījumā. To piemēro arī gadījumos, ja īpašnieki, likumā noteiktajā kārtībā savstarpēji vienojoties, nav noteikuši citu aprēķina kārtību.
SIA «JK Namu pārvalde»
 

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. Tupais
    Tupais
    pirms 1 gada

    Nu Ragainis varētu arī izskaidrot par īres maksām. Kā tas nāk, ka dzīvokļiem ar vienādu platību, ir atšķirīga īres maksa? Apstaigājat savus kaimiņus un pārliecinieties

    Atbildēt

Pievienot komentāru