Jēkabpils novada pašvaldības deputātiem un citiem interesentiem prezentēts Jēkabpils Mežaparka un Radžu ūdenskrātuves teritoriju ainavu tematiskais plānojums. To pēc pašvaldības pasūtījuma izstrādājis uzņēmums SIA «Veido vidi». Plāns radīts, lai izstrādātu Mežaparka un Radžu ūdenskrātuves pilnveidošanu, nodalot dažādas zonas un paredzot to iespējamo labiekārtošanu un papildināšanu ar jauniem elementiem. Pamatojoties uz izstrādāto dokumentu, pašvaldība varēs gadu gaitā pieņemt lēmumus atbilstoši finanšu iespējām, lai attīstītu plānotās zonas.
Plānā identificētas dažādas teritorijas ainavu telpas, kas lielā mērā sakrīt ar funkcionālām telpām, izvēlēti nozīmīgākie skatu punkti – gan esošie, gan perspektīvie. Tāpat analizēta transporta un gājēju kustības plūsma un atzīmētas piekļuves vietas parkam atbilstoši reālajai situācijai. Par kritisku mezglu punktu atzīts ceļš līdz peldvietai, kas ir ļoti noslogots. Secināts, ka tur pamatā priekšroka ir autotransportam, bet jādomā arī par gājējiem un velobraucējiem. Savukārt par otro kritisko punktu atzīts skaidru norāžu trūkums, jebkurš apmeklētājs tur, kur nav norāžu, var braukt apkārt visai ūdenskrātuvei. Kā problēma uzsvērts fakts, ka no Neretas ielas ir sešas gājēju pārejas vietas, bet tikai viena ir kontrolēta. Tas rada bīstamas situācijas, ņemot vērā to, ka Neretas iela ir tranzīta ceļš. Kā izeja ieteikts mainīt parka celiņu tīkla izvietojumu, samazinot ieeju skaitu parkā.
Izvērtējot ainavisko vērtību un svarīgākās iezīmes, ieteikts veidot jaunus infrastruktūras objektus, kas mazinās dabas vērtību noplicināšanu, jo vietas lielākā vērtība ir tieši dabas pamatne.
Kā parka vērtības un identitātes simboli minēts ūdens, gaiss, mežs, relaksējoša vide un nākotnē kalna izmantošana, kas var dot pievienoto vērtību un dažādot aktivitāšu klāstu visās sezonās. Kopumā teritorija sadalīta 17 zonās, katrā plānojot attīstīt infrastruktūru un dažāda veida pakalpojumus. Kā viena no lielākajām apgūstamajām teritorijām minēta sporta un atpūtas zona kalna apkārtnē. Ieteikts, ka, ieguldot tās attīstībā, nākotnē varētu gūt ienākumus, kas ļautu uzturēt un sakārtot visu teritoriju. Plānojot teritoriju, jāņem vērā augstsprieguma līnijas aizsargjosla un dabas vērtību aizsardzības zonas. Sporta zonā un ūdens aktivitāšu zonā paredzēta esošo iespēju un objektu saglabāšana, papildinot tos ar pastaigu laukumu izveidi un jaunas teritorijas piekļuves zonas izveidi, slēdzot Mežaparka ielu autotransporta kustībai ap vietu, kur ir pirmais autostāvlaukums, jo teritorija ir pietiekoši intensīvi izmantota un atrodas tuvāk pludmales zonai. Tāpēc ir nepieciešams nodrošināt ne tikai estētiskos apstākļus, lai ainavā nav auto, bet arī tīru gaisu un drošību. Būtisks punkts zonējumā šobrīd esot simboliskas ieejas neesamība, kur, ierodoties parkā, varētu iegūt informāciju, kāds ir vietas piedāvājumu klāsts, aktivitātes un citi pakalpojumi. Peldvietu plānots paplašināt un padarīt pieejamāku krasta zonu. Peldvietā plānotāji iesaka ar laipām norobežot teritoriju, kas kalpotu kā bērnu baseins. Plānota salu glempingu izbūve, iespējams, ar individuālu pieeju katram namiņam ar laivu, kas dotu pienesumu tūrisma attīstībai. Taku tīklu plānotāji iesaka organizēt, veidojot līkloču pastaigu maršrutus ar sākuma punktu un atgriešanos tajā.
Tā kā iedzīvotāju aptaujā bija minēts, ka parku vēlams izmantot ne tikai sportam un atpūtai, bet arī kultūras pasākumiem, plānā ir iecere par peldoša kinoteātra izveidi teritorijā blakus stāvajai sienai ar pieeju no lēzenā krasta. Tur veidotos kultūras zona, ko varētu izmantot arī citu pasākumu rīkošanai, un tur būtu vieta kafejnīcai. Ēdināšana plānota arī pie kalna un pludmales aktivitāšu zonas.
Pussalas ieteikts apvienot ar taku, ko varētu izstaigāt kājām vai braukt ar velosipēdu, savukārt meža teritorijā varētu ierīkot ekstrēmo sporta veidu zonu. Plānā saglabātas pikniku vietas ar auto stāvlaukumu, bet, slēdzot satiksmei ceļu caurbraukšanai, kas ved caur kempingu «Radži», piekļuvi un stāvvietu varētu veidot no ceļa, kas pieslēdzas no Neretas ielas, bet tālākā teritorija būtu sasniedzama, ejot kājām.
Kalna zonā uz tā nogāzes plānota terases tipa skatu platforma ar skatu uz ūdenskrātuvi, bet no kalna līdz ūdens zonai plānots izveidot trošu nobraucienu trases, bet ūdens zonā – pastaigu laipas un citus elementus.
Secināts, ka mežaudzes stāvoklis ir visai bēdīgs, un tās attīstība plānota ar jauniem koku un augstu krūmu stādījumiem, veidojot ainaviskāku vidi. Kopumā elementi un takas plānoti, lai atpūtas zonas Mežaparku nepadarītu skaļu, saglabājot klusumu un savvaļas meža sajūtu. Veidojot taku tīklu, plānota taka – laipa ar ūdens klātbūtni gar ezera krastu, kas būtu kā promenādes daļa, izvietojoties pussalā vienā no dabiskajiem augstākajiem punktiem, veidojot pastaigu loku un netraucējot esošo biotopu. Vide organizēta, lai nebūtu patvaļīgi iestaigātu taku un apmeklētāju ierīkotu ugunskura vietu.
Plāns tiks nodots publiskajai apspriešanai, un tad iedzīvotājiem būs iespēja sīkāk iepazīties ar plānojumu un izteikt savus iebildumus un ierosinājumus.