Jēkabpiliešiem panākumi pirmajā Latvijas karpu makšķerēšanas čempionātā jauniešiem
Juris Šteinbergs

Pagājušās nedēļas nogalē Baļotes ezerā notika pirmais Latvijas komandu čempionāts karpu makšķerēšanā jauniešiem U18 un U22 grupā. Līdz šim jaunieši šāda mēroga mačos bija sacentušies tikai individuāli. Nākamgad tepat, Baļotē, notiks arī pasaules čempionāts jauniešiem, tādēļ šis valsts čempionāts bija svarīgs, lai noskaidrotu  izlases kandidātus, kas pieredzējušu sportistu vadībā turpinās gatavoties pasaules mačiem.   
 
    Atšķirībā no pieaugušajiem, kas parasti sacenšas 72 stundas, jauniešiem zivju ķeršanai bija atvēlētas 48 stundas. Ieskaitē gāja karpas, kas smagākas par 1 kg. Kopā ar komandām, kurās nebija pilngadīgu dalībnieku, sektoros atradās arī kāds pieaugušais. 
     U18 grupā startēja 10 komandas. Plaši bija pārstāvēti un izcilus panākumus guva Jēkabpils novada jaunie makšķernieki – 8 copmaņi bija apvienojušies četrās komandās. Visu goda pjedestālu  aizņēma mūsu copmaņi. 
     Par  čempioniem kļuva komanda «Baļotes exsperti», kurā startēja   Raimo Var­gulevičs un Artūrs Ozoliņš. Puišu lomā bija 25 zivis ar kopējo svaru 103,6 kg. Komandai arī sacensību lielākā zivs – 9,925 kg smaga trofeja. «Eksperti» līderos izvirzījās jau maču sākumā, otrajā dienā noslīdēja uz trešo vietu, bet pēdējā die­nā  atguva  pirmo vietu, finišēdami ar 36 kg pārsvaru pār otro vietu. Arī  trešajā dienā komanda izvilka devītnieci (9,125 kg),  Rai­mo pastāstīja, ka dzīvo 100 metru attālumā no Baļotes ezera. Tā, iespējams, bijusi arī galvenā priekšrocība, kas atnesa augstākā kaluma medaļas. Ikdienā viņš te ķer visu pēc kārtas – līdakas, plaužus, raudas un arī karpas. Abiem ar Artūru šīs bijušas pirmās karpu sacensības, un pārsteigums par lielo panākumu esot arī pašiem. Raimo ir tikai 12 gadi, bet Artūram – 16, tomēr galvenais komandā, Raimoprāt, esot viņš. Copes gudrības viņš ieguvis no vectēva un tēva. Vecāki  arī daudz palīdzējuši ar inventāra iegādi. Vai abi arī turpmāk nopietni pievērsīsies karpu sporta makšķerēšanai, pagaidām nav izlemts.  
    Otro vietu izcīnīja komanda «IvoRol Fishing Team», kurā apvienojušies Ivo Spalviņš un Rolands Bogdanovičs. 
     – Jau pirms sacensībām bijām optimisma pilni, jo jutām, ka jābūt labam rezultātam. Pirmajā stundā pieķērās pirmā karpa, bet turpinājumā bija klusums. Piecas minūtes pirms septiņiem vakarā attapāmies, ka neesam zivis piebarojuši. Pēc septiņiem vairs barot nedrīkst. Paspējām iemest kādus divsimts gramus barības. Turpinājumā barojām ar boilām, kas ir atļautas. Otrajā dienā bijām piektie, bet parādījās dinamika – zivis ķērās arvien labāk. Pēdējā dienā sīvi cīnījāmies par otro vietu. Svētdienas rītā sākumā trīs zivis norāvās, bet vēl četras paspējām noķert līdz sacensību beigām. Pēdējā bija 5,6 kg, kas arī bija izšķirošā cīņā par otro vietu. Kopumā saķērām  23 zivis   67,275 kg svarā, – stāsta Ivo. 
 
Rolands Bogdanovičs (no kreisās)  un Ivo Spalviņš savos pirmajos karpu mačos uzreiz tika pie sudraba medaļām.
D. Gagunova foto 
 
    Ar savu komandas biedru Rolandu Ivo iepazinies  ziemas mačos. Abi karpu ķeršanas gudrības apguvuši jauno makšķernieku skolā, ko organizē Dabas resursu aizsardzības biedrība. Gal­venais mērķis abiem bijis iekļūšana trijniekā, lai varētu pretendēt uz dalību Latvijas izlasē. Izvirzītais augstais mērķis sasniegts – jau pirmajās karpu ķeršanas sacensībās abi kāpa uz goda pjedestāla.  Jāpiebilst, ka Ivo ir 13 gadi, bet Rolandam – 16. Neskatoties uz gadu starpību, abi, šķiet, ir saskanīga komanda. 
    Arī trešajā vietā  ierindojās  vietējo makšķernieku «blice»  – «Energy Carp 2».  Kristers Miglāns, kam jau ir Latvijas pieaugušo čempi­onātu pieredze (šogad izcīnīta 19. vieta komandas «Energy Carp»  sastāvā), kopā ar Emīlu Abatnieku lēni iešūpojās – pirmajā dienā puiši palika uz nulles, bet makšķeres  krūmos ne­meta.   Otrajā dienā abi  jau  tika pie sešpadsmit zivīm. Trešā diena  bija mazliet sliktāka – piecas zivis, bet bronzas medaļas  tomēr kaklā.  Ceturtā vieta tika  apsteigta par nepilnu puskilogramu. 
   – Sākumā  neko nenoķērām, bet es paskatījos, ka arī pieaugušajiem šajā sektorā parasti pirmajā dienā neķeras, tādēļ pārāk nepārdzīvojām.  Naktī uz sestdienu izvilkām astoņas zivis. Ot­rajā dienā pakāpāmies uz otro vietu, bet nobeigumā finišējām trešie. Šogad karpu ķeršanai  gan jāmet miers, –  saka komandas pieredzējušākais copmanis Kristers. 
 
Kristers Miglāns (no kreisās) un Emīls Abatnieks sīvā cīņā ieguva bronzas medaļu.
Organizatoru  foto
 
    «Energy Carp 2» bija čempionāta otrā jaunākā komanda – abiem dalībniekiem kopā tikai 27 gadi. Komandas lielākā izvilktā karpa svēra 7,525 kg, bet, kurš konkrēti to izvilcis – Kristers vai Emīls, puiši neatceras. 
    Kristera komandas biedrs  Latvijas pieaugušo čempionātā Emīls Rudzītis kopā ar Kseniju Vartu startēja komandā ar nosaukumu «Energy Carp».  Abiem ne pārāk veicās un nācās sa­mierināties ar devīto vietu. Kristers sprieda, ka pie vainas būs bijusi ne pārāk veiksmīgā sektora izloze. 
Kopumā desmit U18 komandas izvilka 153 zivis ar kopējo svaru 467,425 kg. Vidējās zivs svars bija mazliet vairāk par 3 kg. 
    U22 grupā konkurence bija mazāka – piedalījās sešas vienības. Šīs komandas sacentās no 22. līdz 27. sektoram, un tajos zivis ķērās kūtrāk. Kopumā  krastā pabija  45 zivis ar kopsvaru 144,250 kg.  Arī lielākā zivs šajā grupā bija «tikai» 7,6 kg smaga. Par čempi­oniem kļuva «Dukši K» (47,5 kg). «Baļote Junior Team» (Magnus Strazdiņš, Haralds Potapenko) un «Baļote Junior Team 2» (Alberts Pļen­kovs, Rainers Jirgens) veiksmes atslēdziņu šoreiz neatrada un finišēja attiecīgi sestajā un piektajā vietā. 
    Pirmais jauniešu komandu čempionāts veiksmīgi noslēdzies. To organizēja Latvijas Makšķerēšanas sporta federācija kopā ar Latvijas Karpu makšķernieku asociāciju un ar Jēkabpils novada pašvaldības atbalstu. Pamazām kar­pu sportiskajai copei pievēršas arī vietējie makšķernieki.  Se­višķi prieks par jauniešiem. Savus augļus devusi arī zinību apguve kopā ar pieredzējušiem karpu ķērājiem Jauno makšķernieku skolā. 
    Karpu ķeršanas sacensību sezona mūspusē noslēgsies nākammēness, kad no 7. līdz 10. septembrim tiks aizvadīts Baļotes kauss. 
 
Titulfoto: Pirmie Latvijas čempioni jauniešiem karpu makšķerēšanā – komanda «Baļotes exsperti» un tās dalībnieki (no labās) Raimo Vargulevičs un Artūrs Ozoliņš.  
 

Publikācijas tapušas projekta Nr. 23-00-S0ZF04-000009   «Sabiedrības  informēšana un izglītošana par zivju resursu racionālu un saudzīgu izmantošanu, pētījumiem, aizsardzību un pavairošanu, veidojot tematisku publikāciju ciklu Jēkabpils reģionālajā laikrakstā» ietvaros.

 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (2)

 1. nu ja
  nu ja
  pirms 3 mēnešiem

  Tad ir kaut kur centīgi trenējušies karpu makšķerēšanā.

  Atbildēt
 2. goga
  goga
  pirms 3 mēnešiem

  Nav māksla noķert zivi dīķī vai ezerā, kur tās tiek speciāli audzētas. Neatzīstu tādus panākumus.

  Atbildēt

Pievienot komentāru