Jēkabpils novadā Eiropas Parlamenta vēlēšanās populārākā – «Jaunā Vienotība»
Juris Šteinbergs

Sestdien, 8. jūnijā, Lat­vijas pilsoņi piekto reizi piedalījās Eiropas Parla­menta vēlēšanās. BD vēlēšanu dienā apmeklēja piecus balsošanas iecirkņus.
     Vēlēšanu iecirknī, kas atradās Jēkabpils tautas namā, pirmā balsošanas stunda pagāja ļoti mierīgi  –vēlētāju bija maz. Vēlēšanu komisijas locekles pastāstīja, ka šajā iecirknī vēlētāji aktīvi piedalījušies iepriekšējā balsošanā. Pavisam pirms galvenās vēlēšanu dienas nobalsojis 341 vēlētājs. Ap deviņiem cilvēki sāka nākt vairāk – pārsvarā vidēja un vecāka gadagājuma pilsoņi. Vēlētāji samērā ilgi uzturējās kabīnēs – acīmredzot nebija viegli izvēlēties sev tīkamāko sarakstu. Arī 18 gadus ve-cais Artis Reinis Skuja, kas vēlēšanās piedalījās pirmo reizi, kabīnē uzturējās krietnu brīdi. Savu izvēli viņš BD gan neatklāja. Toties kāds pusmūža kungs neslēpa, ka balsojis par «Nacionālo apvienību». Vaicāts, kāpēc, viņš strikti nosaka – «Lai visādi kremļa atbalstītāji netiek Eiropā». Kā liecina publicētie vēlēšanu rezultāti, tautas namā kopumā nobalsoja 1314 pilsoņu, un vislielāko atbalstu guvusi «Jaunā Vienotība». 
     Arī ierodoties iecirknī «Daugavkrasti»  Mežrūp­nieku ielā, BD sastapa tikai vēlēšanu komisijas locekļus.  Lielāku vēlētāju pieplūdumu gaidot tad, kad beigsies tirdziņš pie veikala «Depo». Pamazām gan cilvēki nāk. Atbrauc arī policija un pārbauda, vai apkārtnē nenotiek kāda aģitācija. Kāds vīrs ienākot iecirknī, skaļi  nosaka: «Nu, pasakiet, par ko man jābalso!». Tā kā neviens viņam neatbild, vīrs izlemj pats un ātri tiek galā ar  balsošanas procedūru.  Arī šajā iecirknī vislabākos rezultātus sasniedz «Jaunā Vienotība». 
     Ābeļu pagasta pārvaldē  izvietotajā vēlēšanu iecirknī līdz pulksten desmitiem nobalsojuši vien 19 cilvēki. Gaidot kādus 200. Šajā dienā Ābeļu kapos ir kapusvētki, tad jau pēc tiem cilvēki atnāks  nobalsot, spriež vēlēšanu  komisijas locekļi. Līdz dienas beigām atnāk gan tikai 155. Iepriekšējās  vēlēšanās biļeteni skenēti un balsis saskaitītas datorizēti. Šajās – jāskaita ar rokām. Tā teikt – braucām ar velosipēdu, bet tagad atkal jāiet kājām. Nez kā ir citās Eiro­pas valstīs? Arī šajā iecirknī, tāpat  kā pārējos, kurus BD apmeklēja, nebija neviena novērotāja. Pašvaldību vēlēšanās tādu esot daudz, bet ne šajās. Kā vēlāk izrādījās, arī Ābeļu pagastā topa augš­galā ir «Jaunā Vieno­tība», kas ieguvusi  32,9% vēlētāju atbalstu, otrajā vietā ar 19,35% ir  «Naci­onā­lā apvienība», bet trešajā – «Apvie­no­tais saraksts». 
    Vēlēšanu iecirknī  Zīlānos līdz plkst. 11.30  ir nobalsojuši 110 vēlētāji. Komisijas locekļi spriež, ka šoreiz būs lielāka aktivitāte  nekā ie­priekšējās Eiropas Parla­menta vēlēšanās. Tas dēļ ka­ra Ukrainā.  Pēdējās trijās vēlēšanās šajā iecirknī lielākais balsu skaits atdots par «Nacionālo apvienību». Vai tā būs arī šoreiz?  Izrādās, ka Kūku pa­gasta vēlētāju politiskās simpātijas ir nemainīgas – šajā iecirknī ar 30% balsu atkal uzvar «Nacionālā apvienība». Agrākos laikos te  balso­juši līdz pat tūkstotim vēlētāju, bet šoreiz – tikai 340.  Bieži iegriežoties garāmbraucēji, jo iecirknis ir pašā šosejas malā. 
     Mežārē pie vēlēšanu iecirkņa ir kluss, vien divas sirmas kundzes uz netālā soliņa dzīvi kaut ko pārrunā. Uzrunātas, viņas atbild, ka savu pilsoņa pienākumu izpildījušas jau pirms stundas. Par ko balsojušas, gan neteikšot. Korespondentam uz iecirkni neesot jēgas iet, jo pa šo laiku neviens vēlētājs nav ieradies. Labāk lai braucot tālāk līdz veikalam – tur cilvēku vairāk. Saraksti, par kuriem šie tur balso,  gan ir citi, smej kundzes. Tik traki gan nav – drīz arī vēlētāji ir klāt. Ar vieniem nelielā komunikācija notiek latviešu valodā, ar citiem – svešvalodā. Ar pilsoņa pienākumu veiksmīgi tiek galā gan vieni, gan otri. Vēlēšanu komisijas locekles pastāstīja, ka iecirknī iepriekšējā balsošanā piedalījušies 19 cilvēki. Galvenajā vēlēšanu dienā līdz plkst. 12.00 nobalsojuši vēl tikai 29.  Kopumā 200 vēlētāju diez vai atnākšot. Nobalsojušas arī divas kundzes no Rīgas, kas braukušas garām Mežārei. 2019. gada EP vēlēšanās puse mežāriešu savas balsis atdeva par «Saskaņu». Pa pieciem gadiem gaume ir mainījusies, un šoreiz  vēlētāju simpātijas ir partijai «Latvija pirmajā vietā» (21,7%),  «Saskaņa» ir otrā (15,09%), bet «Jaunā Vienotība» – trešie (14,15%). Uz šo vēlēšanu iecirkni bija atnākuši vien 106 balsotāji. 
    Kopumā Latvijā Eiropas Parlamentu vēlēt bija devušies 33,72% balsstiesīgo pilsoņu. Tas ir nedaudz vairāk kā 2019. gadā (33,47%), bet šoreiz tomēr tika gaidīta augstāka aktivitāte. Zem­galē vēlētāju aktivitāte bijusi nedaudz  augstāka  –38,04%. Savukārt Jēkabpils novadā  pie urnām devušies 33,9% balsstiesīgo.
     Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) svētdien, 9. jūnijā, publicēja  Eiropas Parlamen­ta vēlēšanu provizoriskos rezultātus Latvijā. Deviņas deputātu vietas Latvijā ieguvuši 7 no 16 vēlēšanām reģistrētajiem deputātu kandidātu sarakstiem. «Jaunā Vienotība» saņēmusi  25,7% balsu, Nacionālā apvienība «Visu Latvijai» – «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK»  – 22,08%, «Latvijas Attīstībai» –  9,36%, «Apvienotais sa­raksts – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu apvienība, Liepājas partija» – 8,18%, «Progresīvie» – 7,42%, «Sa­skaņa» Sociāldemokrā­tiskā partija –  7,14%, «Latvija pirmajā vietā» –  6,16%. 
    Ievēlēto deputātu sa­stāvs ir šāds: Valdis Dom­brovskis un Sandra Kalniete («Jaunā Vienotība»), Roberts Zīle un Rihards Kols (Naci­onālā apvienība «Visu Lat­vijai» – «Tēvzemei un Brī­vībai/LNNK»), Ivars Ījabs («Latvijas Attīstībai»), Reinis Pozņaks («Apvienotais sa­raksts – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu apvienība, Liepājas partija»),  Mārtiņš Staķis («Progresīvie»), Nils Ušakovs («Saskaņa» Sociāl­d­e­mokrātiskā partija) un Vilis Krištopans «Latvija pirmajā vietā».      Jēkabpils novadā populārākā bijusi «Jaunā Vieno­tība», kas uzvarējusi gandrīz visos iecirkņos, iegūstot 24,88% balsu. Otrā populārākā bijusi «Nacionālā apvienība» ar 21,02%, trešajā vietā – «Apvienotais sa­raksts» ar 12,79%. Tālāk seko «Latvijas attīstībai» (9,27») un «Latvija pirmajā vietā» (7,08%). «Saskaņa» ieguvusi tikai 3,9% Jēkabpils novada iedzīvotāju balsu, bet vēl sliktāk klājies  «Zaļo un Zemnieku savienībai» – 3,35%. 
    Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ra­gainis, kurš Eiropas Par­lamentā cerēja iekļūt no «Ap­vienotā saraksta»,  vēlēša­nu sarakstā bija 7. vietā. Visā Latvijā viņš saņēmis 39 475 balsis (1 812 biļetenos viņš bija atzīmēts ar plusu, bet 4 856 biļetenos svītrots). Pēc balsu skaita sarakstā R. Ragainis palika 8. vietā. Jēkabpils novadā par viņu atdotas 1 797 balsis (601 pluss un 117 svītrojumi).
    Saeimas deputāte Līga Kļaviņa startēja no «Zaļo un Zemnieku savienības». Par viņu nodotas 11 704 balsis. 606 biļetenos viņas uzvārdam pretī pielikts plusiņš, bet 751 gadījumā viņa svītrota. No devītās vietas sa­rakstā viņa pakāpusies uz septīto vietu. Jēkabpils no­vadā par L. Kļaviņu atdotas 445 balsis (123 plusi un 22 svītrojumi).
    No saraksta «Prog­re­sī­vie» kā devītā startēja viesītiete Alla Beļinska.  Par viņu atdotas 36 488 balsis (870 plusi un 2 915 svītrojumi). Sarakstā viņa startēja ar 9. numuru, bet pēc balsu skaita ieņēma iepriekšpēdējo 17. vietu.  Jēkabpils novadā par A. Beļinsku no­dotas 460 balsis (33 plusi un 51 svītrojums).

iesaki šo rakstu:

Komentāri (7)

 1. Hallo
  Hallo
  pirms 1 nedēļas

  Raivim mīnusu vairāk kā plusu. Redzēsim kā pēc gada soksies,vai noturēs krēslu

  Atbildēt
 2. XX
  XX
  pirms 1 nedēļas

  Kādam ar lasīšanu problēmas "Pēc balsu skaita sarakstā R. Ragainis palika 8. vietā. Jēkabpils novadā par viņu atdotas 1 797 balsis (601 pluss un 117 svītrojumi)"

 3. Priekš xx
  Priekš xx
  pirms 1 nedēļas

  Kādam ir problēmas ar kopējo uztveri. Cvk lapā kopējo rezultātu jāskatās,ap 4 tk mīnusi

 4. hallo?
  hallo?
  pirms 1 nedēļas

  pašvaldību vēlēšanās tak balsos Jēkabpils novads nejau visa Latvija, tapec jāskatās novada rezultāts

 5. prusaks
  prusaks
  pirms 1 nedēļas

  Sapratu, ka no Jēkabpils apkārtnes neviens Eiropā netika

  Atbildēt
 6. paga
  paga
  pirms 1 nedēļas

  Nu es jau gadus 30 esmu Eiropā kopā ar visu "Jēkabpils apkārtni". Jūtos labi,ko arī tev novēlu.

 7. prusaks
  prusaks
  pirms 1 nedēļas

  Tad viss kārtībā, paldies par novēlējumu, bet es jau neteicu, ka justos slikti. :))

Pievienot komentāru