Jēkabpils novadā neesot intereses par atteikšanos no krievu valodas kā otras svešvalodas apguves
INESE ZONE

Šā gada 22. maijā stājās spēkā grozījumi Izglītības likumā, kas paredz tiesības skolēniem, kuri apgūst vispārējo pamatizglītības programmu, jau šogad atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves. Iesniegumu par atteikšanos skolēna vecāki rakstveidā var iesniegt izglītības iestādei līdz 21. jūnijam.
     Skolu dibinātājiem (Jē­kab­pils novadā –  pašvaldībai) ne vēlāk kā ar nākamā mācību gada sākumu jā­no­drošina skolēnam iespēja apgūt citu svešvalodu. 4. līdz 8. klases skolēnus, kuri būs atteikušies no krievu valodas apguves vēl šajā mācību gadā, varēs pārcelt nākamajā klasē bez vērtējuma priekšmetā par otro sveš­valodu. Savukārt tiem, kuri šogad beigs 9. klasi, pamat­izglītības sekmju izrakstā norādīs vērtējumu, kas būs iegūts no iepriekšējos mācību gados šajā priekšmetā iegūtā vidējā vērtējuma. Savukārt skolēniem, kuri līdz 2025./2026. mācību gadam būs uzsākuši krievu valodas kā otrās svešvalodas apguvi, būs iespēja to turpināt līdz 9. klases beigām, bet ne ilgāk kā līdz 2029./2030. mācību gada beigām. Lai nodrošinātu iespēju kā otro svešvalodu piedāvāt kādu no Eiropas Savienības valodām, skolas varēs slēgt arī savstarpēju līgumu ar citu skolu par mācību priekšmetu īstenošanu. 
    Ir skolas, kas jau paudušas bažas, ka tām nebūs iespējas nodrošināt bērniem kādas ES valsts valodas apguvi, jo nav šādu speci­ālistu. BD novada pašvaldībai vaicāja, kāda interese par at­teikšanos no krievu valodas apguves ir Jēkabpils novadā un vai tas neradīs problēmas ar citu valodu apguves iespējām?     –  Šobrīd nav neviena iesnieguma un izglītības pārvaldei nekādas informācijas par to nav. Direktori paši risina šo jautājumu. Mēs arī neesam prasījuši apkopojumu, kas ir atteicies un kas nē. Mēs arī negribam šo jautājumu pacelt. Es do­māju, ka skolu vadība to atrisinās paši, bet, ja pašvaldībai vajadzēs skolām palīdzēt pēc 21. jūnija vai uz 1. septembri, mēs varam atbalstīt skolas vadību ar kādu speciālistu piesaisti. Bet šobrīd mēs paši nekādu iniciatīvu neizrādām, –   sacīja Jēkabpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības un kultūras jautājumos Alfons Žuks. 
    Savukārt izpilddirektors Uldis Skreivers sacīja, ka izglītības pārvaldes informācija liecina –  līdz 30. maijam saņemts tikai viens šāds iesniegums no Sūnu pamatskolas audzēkņa vecākiem. Tātad šobrīd intereses par šo iespēju nav.  
    A. Žuks piebilda: ja nav iesniegumu, tad pašvaldībai arī neesot informācijas, ko apkopot. Domes vadībai ar skolām jau neesot jāsazinās. Pašvaldību informē izglītības pārvalde, savukārt pārvaldi –  skolas. Un, ja skolām galu galā būs problēmas ar valodu apguvi, tās ziņos izglītības pārvaldei. Bet šobrīd tādu problēmu nav. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (11)

 1. Fui
  Fui
  pirms 4 nedēļām

  Jēkabpils pašvaldība atbalsta krievu valodas saglabāšanu skola?! Drausmīgi. Un skolas nepiedāvā citu variantu,tāpēc arī nav iesniegumu,jo piekodināts nerakstīt,jo neesot alternatīvu. Esmu vīlususies. Raivis no Pozņaka saraksta kandidēja vēlēšanās un dome turpina krievu valodas glorificēšanu... Šeit darbs drošības dienestiem.

  Atbildēt
 2. Školotājs
  Školotājs
  pirms 4 nedēļām

  Cik es zinu ģimnāzijā ir bērni atteikušies mācīties krievu valodu. Nebūs iesniegumi nodoti tālāk. Nav jau kas māca vācu valodu (kur vel franču vai citu) , jo tā tika speciāli nīdēta skolās, lai varētu veikt kluso pārkrievošanas politiku.

  Atbildēt
 3. Vabole
  Vabole
  pirms 4 nedēļām

  Žuks vispār nekur neizrāda nekādu iniciatīvu. Kā izglītības kūrētājs tikpat tukša vieta kā bija Līcis Izglītības pārvaldē.

  Atbildēt
 4. Jāziņo drošībmiekiem
  Jāziņo drošībmiekiem
  pirms 4 nedēļām

  Mani abi bērni uzrakstīja iesniegumus,teica skolā,ka nevajag,jo nav alternatības un tas varot atsaukties uz skolas mikroklimatu,saproti,kā gribi.

  Atbildēt
 5. Ilze
  Ilze
  pirms 4 nedēļām

  Ja pašvaldība nepiedāvā alternatīvu,ko tad darīt?? Nolaidība,bezdarbība,haoss. Jēkabpils sen bijusi rusificēta,bet jābrinās,ka esošie vietniekkungi atbalsta okupantu valodu,bet nav jābrīnās,mājās ta kungs kādā valodā runā

  Atbildēt
 6. vietējais Aironmens
  vietējais Aironmens
  pirms 4 nedēļām

  Piekrītu. Jēkabpilī ir par daudz krievu - vatņiku. No tā arī nepatīkamā gaisotne, īpaši vakaros, kad sajūtas kā ģerevņā.

 7. Aironmenam
  Aironmenam
  pirms 4 nedēļām

  Debils esi tu pastala vai kā?

 8. ciniķis
  ciniķis
  pirms 4 nedēļām

  Bet skolām jau nav iespēju piedāvāt ko citu. Kur lai izrauj, teiksim, franču vai spāņu valodas skolotājus?

  Atbildēt
 9. prusaks
  prusaks
  pirms 4 nedēļām

  Problēmu neredzu, bet redzu domes nolaidību, bezdarbību vai vienkārši nespēju izglītības politikā.

  Atbildēt
 10. Mamma
  Mamma
  pirms 4 nedēļām

  Mans bērns no 1.septembra sāks mācīties vācu valodu. Skola piedāvāja šādu izvēli.

  Atbildēt
 11. Paps
  Paps
  pirms 4 nedēļām

  Prusaks redz pareizi. Lai gan jēkabpiliešiem patīk visur vervelēt krievu mēlē, vajag vai nē, nav jau tā, ka 100% visi būtu gatavi iekļauties pārkrievošanas programmā.

  Atbildēt

Pievienot komentāru