Jēkabpils novadā plāno izveidot ūdeņraža uzpildes staciju
INESE ZONE

Jēkabpils novada dome nolēmusi atbalstīt ūdeņraža uzpildes stacijas izveidi Jēkabpils novada teritorijā. Atbilstoši tam tiks slēgts nodomu līgums par sadarbību ar Igaunijā bāzēto SIA «MP Industries OŪ», atbalstot zaļo atjaunojamo enerģiju ekosistēmas īstenošanu, tajā skaitā ūdeņraža uzpildes stacijas izveidi Jēkabpils novadā. 
      «MP Industries OŪ» ir atjaunojamās enerģijas konsultāciju un menedžmenta uzņēmums, kas izstrādā un ievieš ilgtspējīgus zaļās enerģijas projektus, tajā  skaitā ūdeņraža ražošanas uzpildes infrastruktūras tīkla izveidi Latvijā. Uzņēmums ir gatavs īstenot pilnu ūdeņraža ekosistēmas izveides darbu spektru – plānošanas darbus, tehniski ekonomisko pamatojumu izstrādi, finansējuma piesaisti, projektēšanas darbus, kā arī projekta realizāciju. Eiropas Komisija rekomendē izveidot vienu uzpildes staciju ik pa 100 km uz valsts galvenajiem autoceļiem. Tas nozīmē, ka arī Jēkabpils novada teritorijā tāda ir nepieciešama. «MP Industries OŪ» novada teritorijā to ir paredzējis izveidot no 2024. līdz 2025. gadam. 
     Nodomu līgums ar novada pašvaldību nepieciešams, lai uzņēmums varētu piesaistīt privāto investoru un, iespējams, arī ES fondu finanšu atbalstu. Līgums pašvaldībai neuzliek ne finansiālas, ne juridiskas saistības. Tas pauž formālu vienošanos par saprašanos starp «MP Industries OŪ» un Jēkabpils novada pašvaldību par turpmāku sadarbību kopīgas informatīvi izglītojošas kampaņas veidošanā iedzīvotājiem, nodrošinot informācijas apmaiņu, iedzīvotāju un uzņēmēju informēšanu par iesaisti  un citām aktivitātēm, kas dos iespēju attīstīt ūdeņraža ekosistēmas ieviešanu Latvijā.
     Eiropas Savienība,  veicinot zaļo kursu, ir nolēmusi, ka smago automašīnu ražotājiem nepieciešams uzsākt sērijveida ūdeņraža automašīnu ražošanu no 2026. gada. Plānots noteikt maksimālo attālumu starp degvielas uzpildes stacijām no 100 līdz 150 km. Eiropas Komisijas noteiktais minimālais ūdeņraža uzpildes staciju apjoms Eiropā ir 1 500 stacijas. Eiropas  Parlamentā ir pieņemts lēmums līdz 2030. gadam pāriet uz atjaunojamās enerģijas apjomu 45% apmērā no kopējā degvielas apjoma. Attiecībā uz nozaru mērķiem tiek noteikts pāriet uz ūdeņraža izmantošanu 70% apmērā līdz 2035. gadam. Eiropas Investīciju banka piesaistījusi ap 50 finanšu investorus, kā arī ES izveidojusi speciālu fondu ūdeņraža industrijas attīstīšanai, paredzot, ka tam būs galvenā loma kā atjaunojamās enerģijas nesējam. 
 

iesaki šo rakstu:

Komentāri (1)

  1. Ačulis
    Ačulis
    pirms 1 gada

    Tad jau Jēkabpils autobusu parks pēc pāris gadiem kodīs pirktos, sapērkot savus CNG autobusus.. Neticu, ka tie būs izdevīgāki par autobusiem ar ūdeņraža dzinēju.

    Atbildēt

Pievienot komentāru