Jēkabpils novada domes apvienoto komiteju sēdē tika skatīts jautājums «Par Jēkabpils novada teritorijas plānojuma 1. redakcijas nodošanu publiskajai apspriešanai un institūciju atzinumu saņemšanai.»
Lēmums par nodošanu apspriešanai pieņemts 11. jūlija domes sēdē. Ir tapis jauns visa novada teritorijas plānojums, kas paredz arī izmaiņas esošajos plānojumos. Iepazīties ar tām ir ļoti aktuāli visiem zemes un būvju īpašniekiem – gan fiziskām, gan juridiskām personām, un arī tiem, kas plāno zemes vai būvju iegādi. Galvenokārt tādēļ, ka teritorijas plānojums nosaka funkcionālas zonas: kultūras pieminekļu un ainavu teritorijas, aizsargjoslas, dzīvojamās un sabiedriskās apbūves un rūpnieciskās zonas, kā arī jauktas apbūves zonas un katrai no tām atbilstošus izmantošanas nosacījumus un ierobežojumus.
Pilsētu teritorijām pievienos piegulošās apbūves zonas
Izmantošanas nosacījumi ir aktuāli katram īpašniekam. Turklāt iespējams, ka jūsu īpašums, kas nesen bija lauku teritorija, atbilstoši plānojumam jau atradīsies pilsētas robežās. Plānojums paredz uz piegulošo teritoriju rēķina, kur jau izveidojusies apbūve un ar pilsētas infrastruktūru saistīts ceļu tīkls, paplašināt Jēkabpils pilsētas teritoriju. Savukārt Aknīstes un Viesītes teritorijas tiks mainītas, gan paplašinot tās uz piegulošās apbūves rēķina, gan samazinātas, izslēdzot lauksaimniecības un meža zemes teritorijas. Novada ciematu teritorijas netiks mainītas. Teritoriju pievienošanu savos iesniegumos rosinājuši iedzīvotāji, jo, piemēram, zemes īpašnieki saskata izdevīgumu pilsētā, kur minimālā apbūves platība ir 600 m2, un viņi var sev piederošo zemi sadalīt un realizēt būvniecībai. Plānojumā būs ietvertas kultūras pieminekļu un ainaviskās teritorijas un to aizsardzības zonas, vispārīgs novada un pilsētas transporta attīstības plāns ar galvenajiem risinājumiem attiecībā uz ielu sarkanajam līnijām.
Vairāk iesniegumu plānojuma izstrādei rakstījuši jēkabpilieši
Teritorijas plānojuma izstrādes procesu uzsāka 2022. gadā, un to vada Jēkabpils novada Attīstības pārvalde, bet dokumenta izstrādi veic telpiskās attīstības plānošanas uzņēmums SIA «Reģionālie projekti».
Nosacījumi izstrādes gaitā ir pieprasīti 34 institūcijām, un 25 ir sniegušas savus nosacījumus, bet pārējām acīmredzami nav publisko interešu, kas būtu jāiestrādā plānojumā. Būtiskākie nosacījumi esot saņemti no Valsts vides dienesta attiecībā uz vides risku prasībām un notekūdeņu attīrīšanas iekārtām. Savukārt Satiksmes ministrija tos sniegusi attiecībā uz nacionālas nozīmes rezervējamajām teritorijām, arī saistībā ar iespējamo otra tilta būvniecību Jēkabpilī un apvedceļa būvniecību. Arī šie ir aspekti, kas var interesēt īpašniekus. Kopā no iedzīvotājiem saņemti 67 iesniegumi, kas izvērtēti plānojuma darba grupā. 45 ir ņemti vērā, 10 ņemti vērā daļēji, bet 10 nav ņemti vērā. Visvairāk iesniegumu saņemts no jēkabpiliešiem. Ar iesniegumiem un skaidrojumu par to, kas un kāpēc ir akceptēts un kas nav ņemts vērā, varēs iepazīties plānojuma 1. redakcijā, kad to nodos publiskajai apspriešanai.
Jēkabpils vēsturiskā centra kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu paredz nosacījumi, kas ietverti esošajā un būs arī jaunajā teritorijas plānojumā.
Minimālā apbūves platība Jēkabpilī būs 600 m2
Apbūves noteikumiem ir vispārīgā daļa par atļauto un aizliegto izmantošanu un tehnisko transporta infrastruktūru, prasībām plūdu riska teritorijās, kultūras pieminekļu aizsardzības zonās, vēsturiskajā pilsētu centra daļā. Ir noteikti pašvaldības nozīmes kultūrvēsturiskie pieminekļi, kas ir vērtīgi no arhitektoniskā viedokļa un saglabājami.
Funkcionālais zonējums nosaka vispārīgos apbūves noteikumus, kas valstī ir vienoti. Jēkabpilī jaunievedums būs jaunveidojamās apbūves platība 600 m2 apmērā, kas ir vēsturiska, bet Aknīstē, Viesītē un ciemos tie ir 1 200 m2. Noteiktas arī vasarnīcu un mazdārziņu teritorijas, kur apbūves gabali vēsturiski bijuši mazi, kur arī būs iespējama publiskā apbūve, bet ne mazāk kā 600 m2.
Publiskās apbūves teritorijas ir klasificētas apakšzonās. Noteiktas industriālās zonas, kas ir Jēkabpilī un bijušajā Krustpils novadā, kur jau ir apbūve ar smago rūpniecību un pirmapstrādes rūpniecību. Arī dabas un apstādījumu teritorijām ir apakšzonas.
Teritorijas plānojuma 1. reakciju publiskajai apspriešanai bija plānots nodot no 19. jūlija līdz 14. augustam. Tika informēts, ka rīkos sešas apspriešanas sanāksmes. 30. jūlijā – Zīlānu un Zasas tautas namā klātienē. 31. jūlijā – Aknīstes Bērnu un jauniešu centrā klātienē un Jēkabpils novada Attīstības pārvaldē hibrīdrežīmā gan attālināti gan klātienē, un 1. augustā – Salas tautas namā un Viesītes kultūras centrā. Taču acīmredzot laiki mainīsies, jo deputāti iebilda par tikšanās laikiem darba stundās, jo, piemēram, pulksten 12.00 reti kurš varēs atnākt. Domnieki rosināja publisko apspriešanu rīkot pēc darba laika. Tad apmeklētāju būšot vairāk, bet tad jāpārplāno datumi, jo divas tikšanās vienā dienā vakarā nebūs iespējamas. Izstrādātāji solīja mēģināt to salāgot, bet tas esot sarežģīti, jo visiem, arī domes vadībai, ir atvaļinājumu laiks. Domnieki iebilda, ka nebūs jēgas no vadības klātbūtnes, ja dienas vidū zāle būs tukša.
Informāciju iedzīvotāji varēs iegūt tikai digitāli, bet sola sagatavot pamācību, kā to izdarīt
Projekta izstrādātāji atgādināja, ka publiskā sanāksme ir tikai viens apspriešanas veids, bet lielāks uzsvars būtu jāliek uz citiem informēšanas veidiem gan pašvaldības informatīvajā izdevumā, gan mājaslapā, gan galvenokārt digitāli.
Deputāts Aigars Nitišs rosināja sagatavot īsu versiju par plānojuma izmaiņām salīdzinājumā ar esošo, jo viss dokuments ir ļoti apjomīgs, un tur iedziļināties ir grūti gan iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem. Citādi kāds kaut ko neievēros un vēlāk būs nepatīkami pārsteigts, ka nav to zinājis.
Izstrādātāji skaidroja, ka lielākoties daudzas lietas nav mainītas, un tā ir katra īpašnieka atbildība apskatīties, kas ir ar viņa īpašumu. Jebkurš, ieejot portālā www. geolatvija.lv sadaļā «Plānošanas dokumenti» un ievadot sava īpašuma kadastra numuru, varot atrast informāciju par zonu, kur tas atrodas un tās izmantošanas nosacījumiem un ierobežojumiem. Tā esot galvenā cilvēkiem aktuālā informācija, jo visu apjomīgo plānojuma sadaļu iepazīšana prasot daudz laika, un tas nav aktuāli iedzīvotājiem. Tikšot sagatavota arī lietošanas pamācība, kā izmantot šo teritorijas plānojuma digitālo versiju. Bet īsu plānojuma versiju rakstiski būtu sarežģīti sagatavot, jo Jēkabpils novads esot ļoti liels. Varbūt varot kādus akcentus izcelt, bet nevarot uz trim lapām uztaisīt teritorijas plānojuma apkopojumu. Bet plānojuma grafiskā daļa un apbūves noteikumi, tas gan esot svarīgais, kas jāskatās, jo pēc plānojuma apstiprināšanas tos nevarēs mainīt bez plānojuma grozījumiem, kas ir ilgs process.
Ja, iepazīstoties ar apbūves noteikumiem un ierobežojumiem, rodas iebildumi, par to jāraksta iesniegums, jo pēc pirmās redakcijas apspriešanas taps otra. Tāpat jau esot sagatavotas atbildes uz jautājumiem, ko parasti biežāk uzdod, un to visu varot publiskot ar pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļas starpniecību.
A. Nitišs uzsvēra, ka pamācība digitālo materiālu lietošanā un sagatavotās atbildes būtu jāpublicē visos vietējos masu medijos, jo, vienkārši paziņot, ka notiek apspriešana, būtu nepateikt neko.
Deputāte Elīna Serkova sacīja, ka jārēķinās ar to, ka lauku teritorijā internets daudzviet nav pieejams, un pat tur, kur bija labs pārklājums, šobrīd ir problēmas. Viņa aicināja padomāt, kādas vēl bez digitālās versijas varētu būt iespējas iepazīties ar plānojumu. K. Stars minēja, ka pagastu pārvaldēs varētu izvietot kartogrāfisko materiālu, kā arī iepriekš ir darīts, un bibliotēkās ir pieejams internets. Izstrādātāji iebilda, ka šobrīd nav plānots izvietot kartogrāfisko materiālu pagastu pārvaldēs, jo digitāli viss ir vieglāk apskatāms. Pagastu pārvaldēs vajagot nodrošināt pieeju informācijai tiem, kas paši nevar pieslēgties un to apskatīt, un pārvaldniekiem jābūt informētiem, kā palīdzēt iedzīvotājiem.
11. jūlija domes sēdē tika paziņots, ka apspriešanas sanāksmes visur notiks plkst. 18.00, bet par datumiem un vietām iedzīvotājiem jāseko informācijai, ko sniegs pašvaldība un plānojuma izstrādātāji, un arī BD publiskos visu pieejamo informāciju.
Plānojumā būs ietvertas kultūras pieminekļu un ainaviskās teritorijas un to aizsardzības zonas, piemēram, Gārsenes pils un teritorija.
Foto: Jaunajā plānojumā var mainīties līdzšinējais zonējums – paplašināties, piemēram, pilsētu teritorijas vai mainīties rūpniecisko zonu robežas.
D. Gagunova foto
Uzziņai
Jēkabpils novada teritorijas plānojuma izstrādes process paredzēts līdz 2025. gada 31. decembrim. Sākotnējā posmā notika darbs ar institūcijām, novada pašvaldības speciālistiem, dažādām interešu grupām. Nekustamo īpašumu īpašnieki vai tiesiskie lietotāji sākuma posmā tika aicināti sniegt savus priekšlikumus iecerēm un nepieciešamajām izmaiņām. Rezultātā tapusi pirmā redakcija, ko nodos publiskajai apspriešanai. Nākamais posms būs otrās redakcijas izstrāde, kurai atkārtoti tiks rīkota publiskā apspriešana.
Grafiskā daļa un Teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi tiek pieņemti kā pašvaldības saistošie noteikumi. Tas nozīmē, ka tie būs saistoši visām fiziskām un juridiskām personām, veicot apbūvi vai citu saimniecisko darbību novada teritorijā.
Teritorijas plānojums ir viens no nozīmīgākajiem pašvaldības teritorijas attīstības plānošanas dokumentiem, kas regulē to, kā drīkst izmantot Jēkabpils novada teritoriju – nekustamos īpašumus, tajā skaitā, kas ir atļauts, kas aizliegts, kādi nosacījumi jāievēro, lai varētu veikt apbūvi, kādas ir īpašās teritorijas.
Publiskās apspriešanas laikā iesniegumu būs iespējams iesniegt elektroniski, izmantojot Valsts vienoto ģeotelpiskās informācijas portālu www.geolatvija.lv.
Ko saka iedzīvotāji?
BD vaicāja iedzīvotājiem, vai viņi zina, kas ir teritorijas plānojums, vai zina, ka pašlaik top jauns, un ir gatavi iepazīties ar to digitāli un piedalīties sabiedriskajā apspriešanā?
Jānis no Ābeļu pagasta: Neko par to nezinu, un iedzīvotājiem noteikti nav daudz iespēju kaut ko izmainīt, vienalga, par ko ir runa. Varbūt to var izdarīt tādi, kuri labi zina visus likumus, prot visu darīt datorā un prot rakstīt iesniegumus. Visas tās apspriešanas ir sarežģītas, un visam nevar izsekot un saprast, tāpēc daudzi tur nepiedalās. Domāju, ka mani tas neskars, tāpēc neko nedarīšu.
Ilga no Jēkabpils: Tagad visu var darīt tikai internetā, bet pensionāriem tas nav vienkārši. Tad tas ir tas plāns, kur pasaka, ko katrā vietā var būvēt? Ja zinātu, ka pie manas mājas kaut kas mainās, tad domātu, ko darīt. Bet manā privātmāju rajonā neko tādu jaunu nebūvēs, kas varētu uztraukt. Tur nav tādas vietas, kur kaut ko darīt. Pie mājām taču fabriku necels. Veikals vai aptieka mums tuvāk derētu, bet to neviens nebūvēs.
Kaspars no Jēkabpils: Kaut kad, bet tas jau bija pirms gada vai vairāk, kaut kur pamanīju, ka būs plānojums un var iesniegt priekšlikumus. Man tādu nav, bet mani interesē, vai būs kādas izmaiņas zonā, kur ir mana māja un kas vispār mainās. Vienkārši interesanti. Bet kardināli jau droši vien nekas nemainās. Kad izsludinās to apspriešanu, paskatīšos, ko tur digitāli var apskatīt. Nezinu, vai iešu uz apspriešanu. Ja mani tur nekas neskar, tad droši vien nē.
#SIF_MAF2024
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par projekta «Soli solī ar laiku» publikāciju saturu atbild «Brīvā Daugava»
prusaks
Apskatāms laikam tas vēl nav.